Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Kurs przemowy publicznej – znaczenie snu

Kurs przemowy publicznej – znaczenie snu

Ile razy budziłeś się nerwowo przed ważnym wystąpieniem publicznym lub  egzaminem?  Później  z trudnością przypominałeś sobie zagadnienia, które powinieneś opanować, żeby zaliczyć kolejny przedmiot w semestrze. Miałeś wielką pustkę w głowie, bo brak snu zrobił swoje. Czy rzeczywiście rady babci, która mówiła, że trzeba się porządnie wyspać, by lepiej się uczyć mają pokrycie w tym, co dowiedli naukowcy? Kurs przemowy publicznej, pozwala poznać znaczenie snu w kontekście pracy ze stresem, pokonywania tremy i prowadzenia znakomitych prezentacji sprzedażowych i wystąpień publicznych.

Kurs przemowy publicznej – stary niedźwiedź mocno śpi i śni

I Ty też powinieneś. Dlaczego? Sen dzieli się na dwa typy (NREM i REM). Ten ostatni, który występuje najczęściej w końcowej fazie, czyli nad ranem jest najgłębszy i charakteryzuje się szybkim ruchem gałek i tym, że właśnie wtedy pojawiają się sny. Małe dziecko przesypia średnio 16 godzin (połowa to faza REM). Dorosłemu człowiekowi wystarcza nawet 6 godzin, w tym około 1,5 godziny najgłębszego snu. W trakcie kursu przemowy publicznej, poznasz wiele Ciekawych badań. Pokazują one, że sen w kontekście wystąpień publicznych i prezentacji handlowych to jest Twoja supermoc.

Znaczenie snu – laboratorium snu

Aby przekonać się jak ważny jest sen i jak poważne konsekwencje pociąga za sobą jego brak obrazuje pewne badanie.[i]

24 osobom biorącym udział w eksperymencie zapewniono nocleg w laboratorium, by przekonać się jak długo pozostają w fazie REM (Smith i in., 2004). Kolejnego dnia 6 uczestników spędziło dzień w laboratorium, ale nie wykonywali żadnych istotnych rzeczy. Pozostali badani otrzymali zadanie – nauczyć się sekwencji rozwiązywania łamigówki zwanej Wieża Hanoi. Jest to gra logiczna. Drugiej nocy wszystkich uczestników przebadano pod względem intensywności fazy REM. Okazało się, że u grupy uczącej się faza ta była intensywniejsza (dłuższa i głębsza – szybsze ruchy gałek) niż u osób z pierwszej grupy. Faza REM u nich praktycznie niczym się nie różniła od tej z poprzedniej nocy. Po tygodniu osoby z grupy treningowej ponownie podejmowali próbę rozwiązania tej samej łamigówki. Poszło im to znacznie lepiej niż w pierwszym teście. Co ciekawe te osoby, u których intensywność fazy REM była najintensywniejsza robiły największe postępy w drugim teście.

Kurs przemowy publicznej – sen – podsumowanie

Eksperyment sugeruje, że przy uczeniu się nowych zadań niezwykle istotne jest, by się wysypiać, bo faza snu REM dostarcza nam świeżego i plastycznego umysłu. Im głębsza i dłuższa tym lepiej zapamiętamy informacje, którym poświęcamy uwagę. Dlatego przed prezentacją, wystąpieniem, szkoleniem, rozmową kwalifikacyjną przede wszystkim porządnie się wyśpij. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam na kurs przemowy publicznej.

[i] Smith, C.T., Nixon, M.R., Nader, R.S.(2004). Posttraning increases in REM sleep intensity implicate REM sleepi in memory processing and provide a biological marker of learning potential. Learning & Memory, 11, 714-719

 

Szkolenia z przemowy publicznej dostępne są w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

 

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu 

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Szkolenia online