Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Szkolenie sztuka prezentacji – Twoje przekonania

Szkolenie sztuka prezentacji – racjonalna terapia zachowania

Szkolenie sztuka prezentacji, opiera się ona na założeniu, że nie faktyczne wydarzenia wywołują nasze emocje, ale to jakie mamy na ich temat przekonania / myśli. Nasze emocje i działania są logiczną konsekwencją tego, co myślimy. Ciekawie wpisuje się to w teorię konstruowanych emocji Lisy Feldman Barrett, która podkreśla, że emocje są tworzone przez nasz mózg na bazie informacji płynących z ciała, doświadczeń życiowych i kontekstu. Mózg tworzy wtedy założenie dotyczące danej sytuacji i właściwej reakcji, RTZ określa to jako interpretację. Co w sumie jest dość podobne.

Szkolenie z wystąpień publicznych jest polem, na którym RTZ okazuje się bardzo przydatne, szczególnie w pracy nad ograniczającymi przekonaniami np. o tym, że występując się zbłaźnisz i zostaniesz wyśmiany. Takie zadnie zgodnie z RTZ można zastąpić np. następującym: „Nie lubię wystąpień publicznych bo mnie stresują, i tym razem też pewnie będę się stresował. Jednak już byłem na scenie i przeżyłem. Nie zależy od tego moje życie, a zwykle gdy patrzę na kogoś kto lekko się denerwuje przemawiając to nawet bardziej go wspieram. Nie muszę być w tym najlepszy bo nie jestem profesjonalnym prezenterem. Zajmuję się czymś zupełnie innym i w tym jestem dobry. Do tego, dzięki stresowi lepiej się przygotuję.”

Szkolenie autoprezentacja i wystąpienia publiczne

 

To oczywiście jedna z możliwości w tracie mojego kursu wystąpień publicznych. Sprawdzamy Twoje przekonania i szukamy nowych bardziej konstruktywnych, które możesz wykorzystywać prowadząc wystąpienia publiczne i prezentacje biznesowe.

Szkolenie sztuka prezentacji. Ważna podpowiedź.

lightbulb

Tak w RTZ wygląda schemat, w którym interpretacja zawsze pośredniczy pomiędzy sytuacją a finalnym zachowaniem ma to ogromne znaczenie. W zasadzie, każdą sytuację można opisać na wiele sposobów. O tym jak my ją widzimy decyduje wiele elementów w tym nasze doświadczenia i schematy. Szkolenie Sztuka Prezentacji to tylko jedno pole, na którym można tę wiedzę wykorzystać.

SCHAMAT RTZ

Sprawdź w moich innych wpisach w jaki sposób ten schemat opisuje teoria konstruowanej emocji, Lisy Feldman Barrett. To najnowsze i bardzo ciekawe podejście, które dokonało rewolucji w sposobie patrzenia na kwestię powstawania emocji. Daje nam też dużo zrozumienia dla całego tego mechanizmu.

Szkolenie sztuka prezentacji – ćwicz interpretację 

 

lightbulb

Szkolenie autoprezentacja i wystąpienia publiczne.
ĆWICZENIE „INTERPRETACJA – KAWIARNIA”.

Potrzeby przykład? Dobrze podam nawet  dwa, w formie ćwiczenia. Nauka wystąpień publicznych, zdecydowanie może się opierać na przykładach spoza sceny.

Oto pierwsze:

Szkolenie autoprezentacja i wystąpienia publiczne

 

Moje szkolenie sztuka prezentacji, zwiera między innymi takie ćwiczenie.
Wyobraź sobie dwie osoby siedzące przy stoliku w kawiarni, ona i on, na pierwszym spotkaniu piją kawę i rozmawiają. Nagle on wstaje i wylewa na nią kawę, ale nie tak specjale zamaszystym ruchem w twarz. Sposób nie ma znaczenia, specjalnie jest to nieopisane, żeby łatwiej wyciągnąć wynik.

No i pytanie co ona może sobie o nim pomyśleć.
Uwaga, ze względu na to, że nie znamy szczegółów, każda opcja jest ok.

Podaj kilka przykładów, ja za chwilę podam swoją listę.

No dobrze, oto moje przykłady:
– pierdoła, nawet wstać porządnie nie umie,
– jaki uroczy, tak się zestresował mną, i tak mu zależy, że zachowuje się jak ciamajda,
– pewnie mieszka piętro wyżej zaoferuje mi przepranie sukienki, a w tym czasie ponownie przypadkiem będzie chciał mi pokazać kolekcję znaczków w sypialni,
– co za cham, zrobił to specjalnie, pewnie mnie nie lubi,
– każdemu się zdarza, przypadek …generalnie fajny facet,
– i wiele, wiele innych…

To ćwiczenie ma nam jedynie pokazać, że opcji interpretacji mamy zawsze wiele. Często jednak w danej sytuacji, bez zastanowienia, idziemy natychmiast jednotorowo, zgodnie z naszymi schematami.
Czy możliwa jest zmiana takich przyzwyczajeń? Możliwa, nie jest łatwa, ale jest możliwa.

Podobnie jak przykładzie podanym na początku tego tekstu, w odniesieniu do wystąpień publicznych też często myślimy bardzo jednotorowo. Jednak oferowane Manka Academy szkolenia z autoprezentacji, czy też szkolenia z wystąpień publicznych, główny nacisk kładą właśnie na zmianę Twoich przekonań dotyczących prezentacji biznesowych i wystąpień publicznych.

Wystąpienia publiczne szkolenie – zmiana znaczenia sytuacji

lightbulb

Szkolenie sztuka prezentacji.
ĆWICZENIE „INTERPRETACJA – ZDJĘCIA”

Zobacz jak można próbować zmieniać sposób patrzenia na daną sytuację.

Popatrz na zdjęcie i powiedz co czujesz, albo myślisz o przedstawionej tam sytuacji? To zdjęcie jest pozytywne czy negatywne? Po tym jak odpowiesz na pytanie o nastrój jaki tam panuje, zastanów się nad jego przyczynami. Co mogło być powodem takiej a nie innej sytuacji.

Szkolenie autoprezentacja i wystąpienia publiczne

I teraz zadanie jest następujące, postaraj się spojrzeć na to zdjęcie w sposób odwrotny. Nie myślę o fizycznym jego układzie tylko o reakcjach jakie w Tobie wywołuje.

Jeśli np. Twój pierwszy opis był negatywny bo powiedzmy właśnie płaczą z tego powodu, że po wypadku dowiedzieli się, że ona nigdy nie będzie chodziła. Poszukaj odwrotnego rozwiązania.
Pomyśl jak można na to spojrzeć w sposób pozytywny, jak opisać sobie to co się dzieje na tym zdjęciu oraz co wydarzyło się wcześniej. Może np. siedzą pełni szczęścia bo chwilę temu była z nimi jeszcze jedna osoba…teściowa… trochę czarnego humoru. Może dzieje się coś pięknego, może zrozumieli, że wózek w żaden sposób nie wpływa na ich miłość i uczucie, albo,  że ktoś z nich nie będzie musiał już go używać, może to zdjęcie jest po prostu o  miłości i wózek nie ma znaczenia.

Jeśli Twój opis od początku był pozytywny, to podobnie postaraj się zobaczyć go w odwrotnym świetle.

Szkolenie sztuka prezentacji – co możemy z tego wziąć

To ćwiczenie pokazuje, że mamy pewien wpływ na postrzeganie danej sytuacji i daje nam nowe narzędzie, przeramowanie sytuacji, czyli taką zmianę jej kontekstu, która nie zmieniając jej logicznej treści, zmienia jej odbiór i  wnioski.

Tak naprawdę nie reagujemy bezpośrednio na samo zdarzenie. Reagujemy na znaczenie, które mu nadajemy.

Myśląc o tym zwróć uwagę, że często na te same wydarzenia różne osoby reagują zdecydowanie inaczej,  inaczej je interpretują. Dokładnie tak jest z sztuką wystąpień publicznych a trening wystąpień publicznych, ma takie wzorce zmienić. Zadbaj więc o to, żeby trener wystąpień publicznych był jednocześnie psychologiem.

Oczywiście przeramowanie sytuacji to proces, i trzeba włożyć sporo pracy w to żeby pojawiły się długotrwałe efekty, ale te pierwsze będą widoczne natychmiast.

To wszystko raz jeszcze pokazuje potęgę naszego myślenia i jego wpływ na to jak się czujemy i jakie emocje przeżywamy. Dokładny opis tych mechanizmów zawiera moje szkolenie sztuka prezentacji.

Już teraz jednak zapamiętaj, że każdego dnia doświadczamy ok 70 tyś myśli, działają one jak filtr uwagi, dopuszczając do naszej świadomości z ogromnej ilości informacji, które nas bombardują każdego dnia, te pasujące do filtra.

 

Ćwiczenie

lightbulb

Szkolenie autoprezentacja i wystąpienia publiczne.
ĆWICZENIE „NOWE AUTO”

Jak to działa? Dobrym przykładem może być zakup nowego samochodu.

Ja się niedawno rozglądałem, na portalu z ogłoszeniami wybrałem interesujący mnie model i oglądałem tych ogłoszeń sporo przez jakiś czas.

Wcześniej nie widziałem tego samochodu tak często, jeżdżąc po mieście po tym zaczął się nagle pojawiać na światłach, czy na parkingach.

Przyczyną jest to że ludzie nagle kupili więcej sztuk czy może to, że wcześniej nie zwracałem na niego uwagi.

Szkolenie autoprezentacja i wystąpienia publiczne

W kontekście szkolenia prezentacje i wystąpienia publiczne sprowadza się to do opisywania sytuacji wystąpień przed innymi, które wywołują w nas stres i tremę (jako specyficzny rodzaj stresu)  w inny bardziej przyjazny sposób. Zacznij to robić już dziś. Jeśli Cię to ciekawi, to więcej praktycznych porad zapewni np. szkolenie z wystąpień publicznych Warszawa. Najbliższe daty poznasz TUTAJ
Cały projekt możesz też zamówić dla swoich pracowników w formie programu zamkniętego Szkolenie wystąpienia publiczne i prezentacje biznesowe, tutaj przeczytasz więcej

Nowością jest projekt Wystąpienia Publiczne Szkolenie Indywidualne, w formie spotkań klasycznych lub szkolenia online.

TUTAJ  przeczytasz więcej o tym jak poradzić sobie ze stresem. To mała cześć podpowiedzi jakie poznasz podczas mojego szkolenia z wystąpień publicznych. ( tutaj link do art. 4c).

Dostępne szkolenia

Takie szkolenia odbywają się różnych miastach, w ofercie znajdziesz: np.  wystąpienia publiczne szkolenie Warszawa. Ze względu na nową sytuację i nowe potrzeby dostępny jest też kurs wystąpień publicznych online. TUTAJ więcej.

Szkolenia dostępne są w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu 

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Szkolenia online