Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Szkolenie z autoprezentacji Warszawa – ubranie na wystąpienie

Szkolenie z autoprezentacji Warszawa – ubranie na wystąpienie

 

Co się dzieje kiedy ktoś widzi nas pierwszy raz?  Badania pokazują, że na naszą opinię o innych najmocniej wpływają atrakcyjność i wyraz twarzy  (Berry, McArthur, 1986; Hatfield, Sprecher, 1986; McArthur, 1990). Nie bez znaczenia jest też ubranie. Więcej na ten temat poniżej oraz w moim projekcie szkolenie z autoprezentacji Warszawa.

 

Szkolenie z autoprezentacji Warszawa – jak Cię widzą…

Strój jest jednym z ważniejszych elementów wystąpienia publicznego – w końcu jak Cię widzą – tak Cię piszą. Uczestnicy spotkania, konferencji, prezentacji czy wykładu  już na starcie dadzą Ci więcej uwagi gdy Twój wygląd będzie wzbudzał zaufanie.

Szkolenie z autoprezentacji Warszawa – Jak to zrobić

Żeby odnieść sukces musisz się swoim widzom spodobać. I nie chodzi tu o to, żeby mieli Cię za „atrakcyjną kobietę” czy „przystojnego faceta” ( na tyle, że ktoś z Twoich słuchaczy chętnie umówiłby się z Tobą na randkę). Bardziej chodzi o to żebyś wzbudził sympatię swojej publiczności, był dla niej autorytetem. Twój strój musi pasować do tego co mówisz. I co najważniejsze:  ubranie ma przyciągać a nie odwracać uwagę od tego co mówisz, ale jednocześnie musisz się wyróżniać, dlatego Twój strój powinien być nieco bardziej oficjalny niż ubrania publiczności.

Myślę tu raczej o konferencjach biznesowych, czy np. spotkaniach  sprzedażowych, a nie koncertach rockowych. Pamiętaj też, że Twój wizerunek i przekaz powinny do siebie pasować. Dlaczego? To zwiększa Twoją wiarygodność jako eksperta, jako mówcy , który wie o czym i  do kogo mówi.

Strój powinien też być adekwatny do tego czym się zajmujesz, inaczej wyobrażamy sobie prawnika, inaczej dyrektora kreatywnego agencji marketingowej. Oczywiście nikt nie będzie Cię zmuszał do ubierania się w dany sposób, warto mieć jednak świadomość tego, że strój wpływa na Twoich odbiorców. Tworzy w ich głowach, wyobrażenia na Twój temat. Szkolenie z autoprezentacji Warszawa, pokazuje bardzo dokładnie jaki jest ten wpływ i jakie ubrania wybierać w zależności od tego czym się zajmujemy, od kontekstu i tego jaki wizerunek chcemy budować.

 

Szkolenie z autoprezentacji Warszawa – trochę o kolorach

Kolory mają moc – jedne np. mogą uspokoić, inne sprawić, że stajemy się nerwowi – o znaczeniu kolorów pisze m.in. J. Gage w książce „Kolor i Kultura” ( J.Gage 2008).

Jak dobierać kolor stroju do rodzaju wystąpienia? Czarń, biel, granat, szarości – pomogą Ci budować autorytet, są idealne na spotkania i wystąpienia biznesowe.  Róż jest ciepły, delikatny i słodki, czerwony zbyt agresywny. Barwy żółte, pomarańczowe, zielone to symbol luzu – nadają się raczej na nieoficjalne spotkania.

Oczywiście to tylko baza, i od Twojej kreatywności zależy to czy będziesz umiała, umiał łączyć kolory, tak by osiągnąć pożądany efekt. Najlepiej jest być sobą, ale ze świadomością tego, że strojem wysyłamy różne informacje czy tego chcemy czy nie. Więc jeśli prywatnie nie chcemy do tego przykładać uwagi, w sytuacjach zawodowych warto wziąć pod uwagę doniesienia naukowe i pomóc sobie osiągać lepsze wyniki. W trakcie projektu szkolenie z autoprezentacji Warszawa, pokażę Ci jak wpływają kolory. Doświadczysz tego w trakcie ćwiczeń.

W co się powinna ubrać kobieta

Jeszcze raz podkreślmy strój musi być dopasowany do miejsca, słuchaczy i efektu, jaki chcesz wywołać.

Dlatego:

  • Na wystąpienie, które ma charakter „luźny”, niebiznesowy i na którym obowiązuje taki sam styl ubioru, czyli CASUAL wybierz nieoficjalne ubrania: bluzka i spódnica, t-shirt i jeansy czy sportową sukienkę.
  • Na spotkania biznesowe,  na którym można się ubrać w stylu BUSINESS CASUAL, czyli w stylu biurowym załóż np. koszulę i spodnie bez kantów, bluzkę i spódnicę do kolan czy  sukienkę. Jeżeli  zdecydujesz, że chcesz założyć jeansy – wybierz model klasyczny, bez przetarć.
  • Na wystąpienie, na którym można założyć strój półformalny – SMART CASUAL wybierz sportowy żakiet i spodnie bez kantów lub spódnicę do kolan, sukienkę ( długość do kolan) z rękawami.
  • BUSINESS PROFFESIONAL – to najbardziej formalny biznesowy styl ubioru, na spotkanie, na którym taki styl obowiązuje powinnaś ubrać kostium ze spodniami lub spódnicą do kolan albo sukienkę do kolan z długim rękawem.

Pamiętaj, że jeśli Twoje wystąpienie publiczne jest służbowe to,  uwaga słuchaczy powinna być skupiona raczej na Twojej wiedzy i profesjonalizmie, a nie urodzie. Jednak co bardzo mocno podkreślam to jedynie wstępne sugestie oparte na badaniach i eksperymentach. Moim zdaniem najważniejsza jest naturalności, jednak jeśli chcemy warto skorzystać z podpowiedzi psychologicznych. Ponieważ ludzie często myślą i wnioskują skrótowo, to tak zwane heurystyki.  Chcesz wiedzieć więcej zapraszam na szkolenie z autoprezentacji Warszawa.

 

Wskazówki dla mężczyzn

Co zakładać na wystąpienie, które ma charakter „luźny”, niebiznesowy i na którym obowiązuje taki sam styl ubioru, czyli CASUAL?  T-shirt i spodnie bez kantów, sweter i dżinsy  i inne ubrania w tym stylu.

Na spotkania biznesowe,  na którym można się ubrać w stylu BUSINESS CASUAL, czyli w stylu biurowym załóż koszulę z długim rękawem ze spodniami bez kantów lub klasycznymi granatowymi dżinsami. Buty powinny być klasyczne, skórzane. Najlepiej czarne, ale pamiętaj, że czarne buty nie będą raczej pasowały do jeansów.  Szukaj podpowiedzi i pomysłów w Internecie, lub np. na Pinterest, można tam znaleźć mnóstwo bardzo ciekawych inspiracji, czy gotowych zestawów.

Na wystąpienie, na którym można założyć strój półformalny – SMART CASUAL świetnie się sprawdzi marynarka i spodnie bez kantów i koszula z długim rękawem.

BUSINESS PROFFESIONAL – to najbardziej formalny biznesowy styl ubioru , dlatego na spotkanie, na którym będzie obowiązywał taki styl załóż  granatowy lub szary garnitur, białą lub jasnoniebieską koszulę ( koniecznie musi mieć długi rękaw) do tego dobierz krawat najlepiej w ciemnym kolorze. Buty powinny być czarne i klasyczne a skarpetki czarne i najlepiej  żeby sięgały do połowy łydki.

Zadbaj o szczegóły, to jak wyglądasz, jest pierwszą informacją jaka wypłynie do Twoich odbiorców. Opowiadasz o sobie zanim jeszcze się odezwiesz.

W odpowiednim stroju zrobisz dobre wrażenie, a do tego będziesz czuł się o wiele pewniej,  na czym zyska Twoje wystąpienie.

Ponownie pamiętaj te podpowiedzi mogą się różnić np. w zależności od tego czym się zajmujesz, inaczej wyobrażamy sobie bankiera a inaczej malarza. Więcej na ten temat możesz się dowiedzieć w trakcie mojego projektu szkolenie z autoprezentacji Warszawa.

 

Szkolenia z autoprezentacji i wystąpień publicznych dostępne są w różnych miastach.

 

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

 

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Szkolenia online