Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Szkolenie z prezentacji– trema last minute

Szkolenie z prezentacji – gdy nie ma już czasu

Szkolenie z prezentacji, powinno mocno skupiać się na kwestii radzenia sobie z tremą. Sposoby doświadczania teramy i stresu, są tak różne jak ludzie. Fascynujące jest to, że można jej doświadczać też w różnych chwilach, na długo przed, tuż przed startem, w trakcie, czy nawet po wystąpieniu publicznym. Tym razem trochę pomysłów na to co można zrobić przed samą prezentacja lub w jej trakcie.

Szkolenie z prezentacji – przed wystąpieniem. 

lightbulb

Szkolenie z wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

Wymienione wcześniej ćwiczenia można wykorzystywać systematycznie, każdego dnia przygotowując się do ważnego wystąpienia publicznego lub prezentacji biznesowej.

Są jednak też zasady czy narzędzia, które możesz wykorzystać przed samym wystąpieniem publicznym. Oto kilka wybranych podpowiedzi, które znajdują się z materiałach do mojego projektu rozwojowego o nazwie: Szkolenie Prezentacje i Wystąpienia Publiczne.

– Zadbaj o siebie (np. przygotuj sobie wodę, chyba, że będzie czekała),
– nie spóźnij się, przyjedź wcześniej, tak żeby pośpiech nie wprowadzał dodatkowej porcji stresu. Jeśli możesz, wejdź na sale, w której ma się odbyć wystąpienie, oswój się z tym miejscem, stań na scenie i poczuj się tam bezpiecznie na tyle na ile to możliwe,

-Jeśli będzie taka opcja, nawiąż kontakt z uczestnikami trochę wcześniej. Przywitaj się z nimi gdy będą wchodzili, nawiąż, krótką rozmowę. Wszystko po to, żeby pierwsze chwile na scenie przed ludźmi nie były  pierwszym kontaktem z nimi. Dzięki temu poczujesz się spokojniej.

– Przed wystąpieniem pójdź do toalety,

– Rano gdy wstaniesz poruszaj się, idź np. na siłownie albo pobiegać (spalisz nadmiar stresu). O niezwykłym wpływie sportu wspominałem już wcześniej, więcej informacji na ten temat znajdziesz w szkoleniu dotyczącym stresu.

– Myśl pozytywnie… pamiętaj to co mówiłem wcześniej, myśli działają jak filtry uwagi, dzięki nim możesz się odpowiednio nastawić,

„Fake it till you make it”

– Zastosuj tą zasadę  – powtarzaj sobie, że jesteś najlepszym mówcą świata, że na scenie czujesz się jak ryba w wodzie, jak profesjonalny aktor lub prezenter. I udawaj, że tak jest, nawet jeśli na początku czujesz, zupełnie inaczej. Udawaj za każdym razem, kiedy występujesz publiczne lub prezentujesz. Udawaj tak długo i tak często, aż zacznie Ci to coraz lepiej wychodzić. Finalnie zapomnisz że udajesz, poczujesz się zdecydowane lepiej i pewniej w roli prezentera, w trakcie swojego wystąpienia publicznego lub prezentacji biznesowej. Moje szkolenie z prezentacji, zawiera dużo więcej tego typu porad, poznasz je w trakcie pracy, stojąc przed kamerą.

– Przed wystąpieniem publicznym unikaj ludzi myślących negatywnie. Rozmawiaj z takimi, którzy Cię wspierają, dają dobrą energię, wierzą w Ciebie, dają poczucie bezpieczeństwa. Możesz im powiedzieć o swoim stresie i obawach. Już sama rozmowa z kimś dla Ciebie bliskim i ważnym, pomoże Ci obniżyć poziom stresu i poczuć się lepiej.

Wystąpienia publiczne szkolenie – w trakcie wystąpienia. 

lightbulb

Szkolenie z wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

Teraz już nie ma gdzie uciec, trzeba zadbać o to żeby maksymalnie dobrze wykonać swoją pracę, im mniej będzie napięcia tym lepiej. Jak sobie pomóc, jak poczuć się bezpieczniej? Moje szkolenie z prezentacji pozwala nie tylko poznać wiele przydatnych technik, ale też co najważniejsze przećwiczyć wszystkie te elementy w praktyce.

Szkolenie z prezentacji – oto kilka dodatkowych podpowiedzi:

– Pamiętaj o tym, żeby świetnie się przygotować, dobre przygotowanie do wystąpienia publicznego czy prezentacji biznesowej, zabierze Ci połowę stresu w ich trakcie.
– Możesz też mieć przy sobie podkładkę z notatkami, ale bardzo czytelnymi, hasłowymi i  w punktach, tak żeby w razie potrzeby znaleźć szybko to co jest Ci potrzebne.
– Pierwsze zdania powinny być jasne i pełne życia, jeśli to oczywiście jest adekwatne do okoliczności i tematu wystąpienia publicznego. Jeśli boisz się, że stres doprowadzi do czarnej dziury, naucz się ich na pamięć. Po to by sprawnie przejść przez początek, ten jest najtrudniejszy, gdy po chwili zobaczysz, że idzie Ci bardzo sprawnie, że udało się przetrwać, będzie dużo lepiej, z każdym słowem pojawi się więcej pewności siebie.

– Żeby początek Twojego wystąpienia publicznego, czy też prezentacji biznesowej był dobry,  mów trochę głośniej niż zwykle, często gdy się stresujemy mamy tendencje do mówienia ciszej lub pod nosem. Zadbaj o to żeby usłyszał Cię każdy na sali. Dla widzów jest to tez informacja o Twoim nastawieniu i samopoczuciu na scenie. Wnioskują o tym na podstawie prajęzyka, więcej o tym opowiem Ci w części dotyczącej komunikacji w trakcie mojego szkolenia z autoprezentacji, czy też szkolenia z wystąpień publicznych.

– Nawiąż kontakt wzrokowy – najlepiej spoglądać na wszystkich, ale żeby poczuć się bezpieczniej, wybierz na widowni 1 osobę, która jest przyjazna i chętnie słucha tego co mówisz, skup się na niej i wyobraź, że rozmawiasz tylko z nią. To powinno dać Ci większe poczucie bezpieczeństwa, nie można jednak zapominać o pozostałych widzach, bo kontakt z odbiorcami jest podstawą dobrego wystąpienia publicznego i każdej prezentacji biznesowej.

– Zadbaj o siebie, nawet w najprostszy sposób, przygotuj sobie wodę, jeśli zasycha Ci w ustach, napij się.

– Co ważne pamiętaj, że nikt nie słyszy bicia Twojego serca.

– Akceptuj to, czego doświadczasz, nie walcz z tym, jak w ćwiczeniu z różowym słoniem.

 

Szkolenie z prezentacji – po wystąpieniu.

lightbulb

Szkolenie z wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

UWGA, w trakcie mojego szkolenia z wystąpień publicznych, praca nad tremą nie kończy się razem z wystąpieniem czy prezentacją biznesową. Dlaczego? Ponieważ trema i stres nie kończą się razem z zejściem ze sceny? Jeśli Twoim zdaniem poszło dobrze to wszystko ok, jeśli uważasz, że poszło średnio albo słabo, a do tego masz tendencję do oceniania siebie i do perfekcjonizmu, trema może dopaść Cię też po wszystkim, gdy zaczniesz analizować i oceniać się już po wystąpieniu. Pamiętasz ćwiczenie „z liścia w twarz” z początku programu rozwojowego Szkolenie Autoprezentacja i Wystąpienia Publiczne?  To jest właśnie ten moment, czas pomyśleć nad tym czy jesteś swoim najlepszym przyjacielem czy największym wrogiem. Zadbaj o siebie, bezlitosny atak nic Ci nie da, poczujesz się jeszcze gorzej i następnym razem będzie jeszcze trudniej.

 

Szkolenie z prezentacji – trema po fakcie

lightbulb

Szkolenie autoprezentacja i wystąpienia publiczne.

ĆWICZENIE „Co się ze mną dzieje ”

 

Chodzi tu o spojrzenie z dystansu na sprawy i sytuacje, które nas dotykają, i zadanie sobie pytania, jaki tak naprawdę ma to na mnie wpływ, jak się czuję w danej chwili, jak myślę, że będę się czuła czy czuł jutro czy za tydzień, miesiąc lub rok. Postaraj się spojrzeć na to co się wydarzyło z perspektywy czasu…to pokaże, że najczęściej jedynie na dany moment wygląda to tak źle.
To i dużo więcej praktycznych ćwiczeń poznasz w trakcie mojego szkolenia Sztuka Przemawiania i Prezentacji. Z nowości dostępny jest też kurs wystąpień publicznych online, który jest bardzo wygodny, ponieważ możesz go odbyć siedząc na swojej kanapie. Ciągle jest bardzo praktyczny zawiera wszystkie elementy istotne w kontekście prowadzania wystąpień i prezentacji biznesowych online, które w związku z pandemią stały się częścią naszej codzienności.

 

TUTAJ przeczytasz więcej o tym czym jest trema i jak sobie z nią radzić.

Dostępne szkolenia

Takie szkolenia odbywają się różnych miastach, w ofercie znajdziesz: np.  wystąpienia publiczne szkolenie Warszawa. Ze względu na nową sytuację i nowe potrzeby dostępny jest też kurs wystąpień publicznych online. TUTAJ więcej.

Szkolenie z prezentacji dostępne jest w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu 

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Szkolenia online