Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Trening autoprezentacji – jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Trening autoprezentacji – jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Tym razem trening autoprezentacji zaczniemy filmowo. Czy jest ktoś, kto nie pamięta, jak przedstawiał się agent 007? James Bond był mistrzem autoprezentacji. A Ty jak się przedstawiasz innym? Czy wypowiadasz wyraźnie swoje imię i nazwisko? Czy patrzysz rozmówcy w oczy? W takich chwilach robisz właśnie pierwsze wrażenie.

Choć pierwsze wrażenie bywa mylne, to jednak odgrywa wielką rolę. Jest odruchem instynktownym. To szybko przebiegający proces poznawczy, w trakcie którego oceniamy nowo poznawaną osobę przez pryzmat cech, które dotrą do nas w pierwszych sekundach kontaktu. Trudno mówić wtedy o racjonalnym przetwarzaniu informacji: opieramy się raczej na intuicji.

Efekt pierwszego wrażenia wpływa na generalnie na sposób postrzegania drugiej osoby. Jeśli nawet zdarzy się zaobserwować zachowanie, które przeczy pierwszemu wrażeniu, to i tak nie zmieni to naszego myślenia o tej osobie w danym kontekście (Gawronski 2012). Trening autoprezentacji uczy jak wykorzystać wiedzę z zakresu psychologii wpływu społecznego by robić dobre pierwsze wrażenie.

Trening autoprezentacji – efekty pierwszego wrażenia

  1. Efekt halo – przypisanie jednej pozytywnej bądź negatywnej cechy powoduje skłonność do przypisywania kolejnych cech, odpowiednio pozytywnych lub negatywnych.
  2. Efekt anielski/aureoli – przypisywanie osobie cech pozytywnych z pomijaniem negatywnych, czyli skupianie się wyłącznie na zaletach. Patrzymy na cechy, które są zgodne z naszymi wartościami, i na podstawie obecności tych cech wnioskujemy o pozostałych. Bywa, że nadmiernie koncentrując się na zaletach, nie dostrzegamy wad. To może rodzić nieporozumienia.
  3. Efekt szatański/diabelski – jest zjawiskiem przeciwnym do powyższego. Mając negatywne zdanie o kimś, łatwo o wyciąganie kolejnych negatywnych wniosków. Może to doprowadzić do wytworzenia się uprzedzeń i dystansu w kontakcie z daną osobą, co może również niekorzystnie wpływać na daną relację.

Badania są bezlitosne

„Jak tylko zobaczymy drugą osobę, formułujemy sobie na jej temat opinię. To dzieje się tak szybko – zaledwie w ułamku sekundy – że to, co widzimy, może czasem zdominować to, co wiemy.”
(Rule, 2014)

Taki wniosek sformułował w 2014 r. zespół badaczy z Uniwersytetu w Toronto po przeprowadzonym eksperymencie. Badacze pokazywali osobom fotografie 20 mężczyzn i informowali o ich orientacji seksualnej. W niektórych przypadkach informacja o upodobaniach seksualnych współgrała z wyglądem, ale czasami była wręcz sprzeczna. Po udzieleniu informacji wyświetlano zdjęcia jeszcze raz, ale w określonym czasie. Okazało się, że osoby badane kierowały się posiadaną wiedzą, tylko gdy mogły długo przyglądać się fotografiom. Mając mało czasu, wyrażały opinie na podstawie fotografii, czyli wyglądu. Trening autoprezentacji, pomaga zrozumieć w jaki sposób i co, mówimy o sobie zanim jeszcze się odezwiemy.

Trening autoprezentacji – jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

  1. Połóż nacisk na powitanie – to, jak wymawiasz imię i nazwisko, jak podajesz dłoń, upewnij się, że patrzysz w oczy odbiorcy.
  2. Wygląd – czysto i schludnie to podstawa, czyli estetyczny image. Stosowny strój, makijaż i fryzura. Najważniejsze to dobrać strój do sytuacji.
  3. Otoczenie – każde środowisko i otoczenie są inne. Nie chodzi o to, żeby stracić swoją tożsamość, ale umieć się elastycznie dopasować do okoliczności. Ponieważ ludzie często wnioskują w uproszczony sposób. W trakcie treningu autoprezentacji pokażę Ci jak działają heurystyki.
  4. Mowa ciała – pamiętaj, że opowiadają o Tobie nie tylko słowa i że nie tylko one wysyłają komunikaty. Nie wchodząc tu w szczegóły, warto zapamiętać to zdanie „Nie ważne co powiedziałeś, ale jak wyglądałeś kiedy to mówiłeś”. Oczywiście nie zwalnia nas to z posiadania bogatej wiedzy, bo inaczej nawet mowa ciała nie pomoże.
  5. Uścisk dłoni – pewny i silny kojarzy się z osobą stanowczą, otwartą i zdecydowaną. Trzeba jednak uważać z siłą tego uścisku. Najlepsza zasada brzmi tak, odzwierciedlaj siłę uścisku osoby, z którą się witasz.
  6. Postawa – wyprostowana sugeruje pewność siebie oraz i poczucie własnej wartości. Osoby pochylone (zamknięte) oceniane są często jako wycofane i mało pewne siebie.
  7. Szczerość – ludzie, którzy zachowują się w sposób naturalny, budzą sympatię. No chyba, że ta naturalności…jest mało sympatyczna😉

 

Podsumowanie

Podsumowując, ten krótki wpis. Pierwsze wrażenie w dzisiejszym zabieganym i przeładowanym informacjami świecie szybkich spotkań, pełni istotną rolę. Oczywiście zwykle nieświadomie, ale jednak bardzo często z niego korzystamy, dokonując w ten sposób oceny danej osoby, która później stanie się kontekstem całej relacji. Warto podchodzić do tego świadomie, jest to szczególnie istotne np. w zawodzie sprzedawcy, ponieważ ludzie na tym stanowisko często poznają nowe osoby, musząc szybko budować zaufanie i sympatię. Trening autoprezentacji pomoże zrozumieć jak robić to skutecznie.

 

Szkolenia dostępne są w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

 

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Kursy online