Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Nauka wystąpień publicznych Warszawa – sytuacje trudne

Nauka wystąpień publicznych Warszawa – sytuacje trudne

To kontynuacja tego tematu. Mam nadzieję, że te podpowiedzi będą przydatne. Materiały pochodzą z projektu Nauka wystąpień publicznych Warszawa.

Nauka wystąpień publicznych Warszawa – niekontrolowane reakcje naszego ciała, np. drążę ręce.

To ponownie nawiązanie do części dotyczącej stresu. Wiesz już dobrze, że nasze ciało jest niezwykle silnie powiązane z emocjami. Emocje wpływają na ciało, a ciało wpływa na emocje. Do tego teoria konstruowanej emocji pokazuje, że jesteśmy emocjonalni a nie racjonalni. Praca nad tymi elementami jest wymagająca i nie jest to coś co można zmienić w jeden czy dwa dni. W trakcie szkolenia z wystąpień publicznych, ale możemy przygotować sobie dokładny plan na to jak z tym pracować i poznać zasady takiej pracy.

Radzenie sobie z reakcjami fizycznymi wymaga połączenia kilku elementów. Po pierwsze i najważniejsze pamiętaj, że nikt nie widzi bicia Twojego serca. Stan stresu, w którym ludzie często się znajdują podczas wystąpienia publicznego zawęża naszą percepcje i sprawia, że wyolbrzymiamy szczegóły, na które inni nawet nie zwracają uwagi. Przerwa w mówieniu gdy myślimy wydaje się trwać godzinami, a nasze serce zdaje się bić tak głośno, że słychać je na końcu sali. W absolutnej większości przypadków jest zupełnie inaczej, i do chwili kiedy powiesz o tym jak się czujesz inni tego nie widzą. W trakcie szkolenia autoprezentacja i wystąpienia publiczne, nagrywam wszystkich uczestników wiele razy za pomocą kamery, wspólnie oglądamy te materiały, żeby mieć bazę do pracy. Nauka wystąpień publicznych Warszawa, to jeden z wielu projektów jakie prowadzę w całym kraju. Szkolenia dostępne są też w innych miastach.

Nauka wystąpień publicznych Warszawa – drżenie głosu

Jeśli chcesz opanować drżenie głosu i jego bardzo wysoki piskliwy wręcz ton, który staje się taki chwilę po wejściu na scenę mimo tego, że wcześniej był zupełnie normalny. Poza pracą psychologiczna u podstawy, czasem wystarczy samo obniżenie brody. To jedno z ćwiczeń jakie wykorzystuję podczas szkolenia sztuka przemawiania i prezentacji.
Sprawdź czy to działa. Wypowiadaj słowa trzymając brodę najpierw bardzo wysoko, później powoli przesuwając ją w dół, dla testu zrób to do samego końca. Słyszysz różnicę? Nie możesz oczywiście prowadzić prezentacji trzymając brody na klatce piersiowej, ale wystarczy że obniżysz ja tylko trochę. Kolejna z wielu podpowiedzi w ramach projektu nauka wystąpień publicznych Warszawa, jest następująca.

Rozwijaj też umiejętność odpowiedniego oddychania mówiłem o tym w części dotyczącej pracy nad aspektami komunikacji prajęzykowej. Tam znajdziesz więcej podpowiedzi. I co ważne zawsze dbaj o rozgrzewkę aparatu mowy.

Nauka wystąpień publicznych Warszawa – zaczerwienienie skóry

Oczywiście podłoże reakcji skórnych może być różne np. alergie, czy zaburzenia tarczycy. My w kontekście treningu wystąpień publicznych zajmiemy się tylko tymi o podstawie psychologicznej, które są naszą reakcją na interpretację danej sytuacji. Występują one gdy pojawiają się silne emocje np. gniew, smutek czy wstyd. One natomiast prowadzą do podniesienia ciśnienia tętniczego i rozszerzenia naczyń krwionośnych, co może powodować zaczerwienienie na twarzy i dekolcie. Najbardziej podatne na takie reakcje są osoby, które mają cerę naczyniową.

W tym kontekście warto wspomnieć raz jeszcze o fobii społecznej, która jest dość częstym zaburzeniem i występuje nawet u 9% populacji. Warto zaznaczyć, że fobia społeczna to nie jest nieśmiałość, mimo, że te dwa pojęcia są często mylone. Dotyczy ona sytuacji związanych z oceną i może wywoływać różne reakcje ciała takie jak : zaczerwienienie, drżenie rąk, duszność, szybsze bicie serca, zawroty głowy, czy intensywne pocenie się. Jej przyczyny często kojarzone są z doznaniem publicznego upokorzenia w dzieciństwie. W trakcie projektu nauka wystąpień publicznych Warszawa, w bardzo subtelny i „bezpieczny” sposób dotykam tematów, tak żeby pokazać, że taki proces powinien być długoterminowy i prowadzony przez psychologa.

Erytrofobia

Lęk przed czerwienieniem się ma nawet swoją nazwę, to erytrofobia. Ci, którzy na nią cierpią, niezwykle silnie obawiają się właśnie zaczerwienienia właśnie w sytuacji społecznej. W wyniku tego unikają miejsc gdzie przebywa duża ilość ludzi, o wystąpieniu publicznym już nie wspominając. W bardziej zaawansowanych stadiach tej choroby osoba rumieni się nawet bez związku z sytuacjami, które je wywołały. Zaburzenie to jest obserwowane zarówno u dorosłych jak i dzieci. Co bardzo ciekawe, sugeruje się, że u dzieci to zaburzenie może być wywoływane przez ukryte nastawienie do rodziców, którzy są emocjonalnie oziębli. Fascynujące prawda? Pokazuje to, że każdy trener wystąpień publicznych powinien mieć wyksztalcenie psychologiczne, żeby skutecznie z tym pracować.

 

 

lightbulb

Nauka wystąpień publicznych Warszawa –  ważna podpowiedź.

W przypadku fobii najlepsze sposoby leczenia, to psychoterapia połączona z farmakoterapią, najbardziej przydatna będzie tu terapia behawioralno poznawcza. W trakcie szkoleń z prowadzenia prezentacji, często też podpowiadam, co jeszcze może być pomocne.

Dodatkowo w ciężkich przypadkach, ale też jako podstawa działania w lżejszych, czyli większości z jakimi mamy do czynienia w kontekście szkoleń z wystąpień publicznych.

 Warto pamiętać, o kilku przydatnych poradach.

– Dbaj o to żeby nie wpadać w błędne koło leku i stresu, na początku stresujesz się wystąpieniem. To, jeśli masz takie skłonności może powodować występowanie czerwonych plam na ciele. Następnie, stresujesz się tym, że masz czerwone plamy na ciele i wpadasz w błędne koło. Więcej podpowiedzi o tym jak radzić sobie z takimi sytuacjami znajdziesz w części dotyczącej radzenia sobie ze stresem.

– Pamiętaj o tym, że trema naprawdę zaczyna się od Twojej myśli, mówiąc w uproszczony sposób. Jeśli biorąc pod uwagę teorię konstruowania emocji, w Twoich doświadczeń, intracepcji i wiedzy społecznej wynika, że wystąpienie to kara, coś bardzo trudnego z czym musimy się zmierzyć a czego bardzo nie chcemy. Wpadamy w cykle bardzo ograniczających myśli, rozkładamy na czynniki pierwsze, wszystkie możliwe katastrofy. Wyobrażamy sobie wpadki i to jak się ośmieszamy. Skupiamy się na tym co mogą pomyśleć o nas inni, odwracając uwagę od tego, że zawsze chodzi o to co myślimy o sobie sami.

Takiego całkowitego odwrócenia miejsca skupienia Twojej uwagi dokonamy w tracie pracy na kursie wystąpień publicznych online.
Wszelkie przejawy stresu też takie, które widać na naszym ciele traktujemy często  jako obraz swojej głupoty, braku kompetencji i bycia gorszym niż inni. Tutaj odsyłam ponownie do części związanej z budowaniem poczucia własnej wartości, która jest bazowym elementem projektu nauka wystąpień publicznych Warszawa.

lightbulb

Nauka wystąpień publicznych Warszawa – ważna podpowiedź.

Desensytyzacja

Bardzo dobre jest też mierzenie się z trudnymi sytuacjami i oswajanie z nimi, czyli tzw. desensytyzacja. Warto stopniowo przełamywać swoje lęki w stosunkowo bezpiecznych, wybranych przez nas i kontrolowanych warunkach. Jeśli problem jest bardzo silny najlepiej wybrać się do psychologa lub coacha, samo szkolenie z wystąpień publicznych, też już da szanse zmierzenia się z trudną sytuacją w bezpiecznych warunkach.
Dodatkowo przydatne mogą być też dermokosmetyki opracowane dla osób z cerą naczynkową, ponieważ wpływają na zwężenie naczyń krwionośnych a przez to niwelują zaczerwienienie. Zaczerwienienie widać też trochę mniej na opalonej skórze. Te ostanie to oczywiście drobny dodatek najbardziej istotna jest praca u podstaw, ze źródłem problemu a nie tylko z jego skutkami.

Nauka wystąpień publicznych Warszawa – drżenie rąk

Nie da się nad tym automatycznie zapanować, mówiąc sobie, przestańcie drżeć bo się wstydzę i to siara jest. Jeśli mówimy o drżeniu związanym z tremą a nie innymi chorobami, to jego przyczyną jest nasilone wydzielanie adrenaliny, która w sytuacji zagrożenia co opisywałem już przy okazji tłumaczenia mechanizmów stresu, pobudza całe ciało, przygotowując je do walki lub ucieczki, przyśpiesza oddech, zwiększa ilość uderzeń serca, napina mięśnie. Na treningu wystąpień publicznych odpowiadam na zasadnicze pytanie. Co z tym zrobić?

lightbulb

Szkolenie z wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

Co z tym zrobić?

Ponownie najlepsza jest praca od podstaw nad zmianą postrzegania siebie w danej sytuacji, i samej sytuacji wystąpienia publicznego. Przydatne będą też wszystkie techniki relaksacyjne, ale też fizyczne, ponieważ drżenie to wynik napinania mięśni. Bardzo istotne będą ćwiczenia oddechowe. W silnych sytuacjach stresowych może dojść do hiperwentylacji, a w jej wyniku do zaburzenia równowagi pomiędzy tlenem, a dwutlenkiem węgla we krwi, czego wynikiem jest np. mrowienie nóg i rąk, czy właśnie drżenie rąk.

Warto dbać o spożywanie odpowiedniej ilości produktów naturalnie bogatych w magnez, jego niedobór może prowadzić między innymi do drżenia warg czy powiek, i nasilonej pobudliwości nerwowo – mięśniowej. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu, w przypadku niedoboru wody mogą występować np. drżenia czy skurcze. Pamiętaj jednak żeby szczególnie przed wystąpieniem nawadniać się wodą, a nie kawą czy napojami energetycznymi, które zawierają sporo kofeiny i mogą nasilać przeżywany stres. W trakcie kursu wystąpień publicznych online, ale też klasycznego podchodzę do tego tematu bardzo dokładnie, łącznie z podpowiedziami dotyczącymi napojów😉

Nauka wystąpień publicznych Warszawa – drżenie rąk – doraźne sposoby

Bardziej doraźne sposoby, które sprawdzamy w tracie nauki wystąpień publicznych to zaciskanie czegoś małego w dłoni, piłeczki antystresowej, guzika, flamastra, czy wskaźnika, możesz też zacisnąć dłonie razem albo trzymać w nich podkładkę, pamiętaj jednak żeby się nie zamykać, mówię o pozycji ciała.
Skup się też na czymś innym niż drżenie. Postaraj się przekierować uwagę na coś innego, zewnętrznego, w sytuacji prezentacji biznesowej np. na tym co masz za chwilę powiedzieć, co pokazać na slajdzie itp. Chodzi o to, żeby nie dawać reakcji Twoich rąk zbyt silnej uwagi. Przypomnij sobie też koniecznie, ćwiczenie z różowym słoniem z części dotyczącej pracy ze stresem.

Jako psycholog i trener wystąpień publicznych polecam też, zamianę miejsc. Wyobraź sobie jaka byłaby Twoja reakcja, gdybyś siedząc na widowni obserwowała czy obserwował osobę, która się mocno stresuje. Byłby to atak, bezlitosne wyśmiewanie się, czy raczej współczucie i chęć wsparcia? Myślę, że pewnie to ostatnie i zapominamy o tym, że widownia a w absolutnej większości przypadków bardzo nam sprzyja. Trzeba dać jej jedynie szansę, swoją otwartością, naturalnością i pozytywnym nastawieniem.

Więcej o sytuacjach trudnych w trakcie szkoleń z wystąpień publicznych przeczytasz w kolejnych wpisach.
TUTAJ przeczytasz o coachingu
TUTAJ o szkoleniach

 

Nauka wystąpień publicznych to projekt dostępny w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu  

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Kursy online