Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Szkolenie sztuka prezentacji i wystąpień publicznych Warszawa – sytuacje trudne

Szkolenie sztuka prezentacji i wystąpień publicznych Warszawa – sytuacje trudne

Kolejny z cyklu wpisów dotyczących tego jak radzić sobie w wymagających sytuacjach. Tym razem będzie sporo o kwestiach merytorycznych. Materiały pochodzą z projektu Szkolenie sztuka prezentacji i wystąpień publicznych Warszawa.

Szkolenie sztuka prezentacji i wystąpień publicznych Warszawa  – pomyłka w wypowiedzi np. pomylenie kolejności

Tak, gdy pytam uczestników moich szkoleń z autoprezentacji i wystąpień publicznych, o to jakich sytuacji trudnych boja się najbardziej,  pojawia się też punkt dotyczący pomyłek w wypowiedzi ale odnoszących się raczej, do pomylenia kolejności treści itp. Tworzymy ich listę po to, żeby móc później zebrać przydatne podpowiedzi i zapytać innych uczestników jakie mają pomysły.
Zawsze wtedy pytam „ a jak reagujcie na takie problemy” w chwilach gdy nie ma tremy, gdy nie stoicie przed grupą obserwujących Was ludzi, tylko np. rozmawiacie z kimś znajomym. Odpowiadają, no a jak mamy reagować, poprawiam się, no właśnie i na scenie, w trakcie prezentacji biznesowej czy przed kamerą robimy dokładnie to samo. Trenujemy takie sytuacje także w ramach szkolenia sztuka prezentacji i wystąpień publicznych Warszawa.

Poprawisz się, nie zwracasz na to żadnej uwagi, nie przepraszasz, bo taka pomyłka to absolutnie nic złego, zwykła cześć tej pracy. Pracujesz na żywo i przed ludźmi, bądź gotów na to, że drobne pomyłki, czasem też większe zawsze będą się zdarzały…jeśli jesteś człowiekiem. To kwestia zmiany opisu w głowie takich sytuacji, jeśli uznasz je za coś normalnego, dokładnie tak zareagują Twoi odbiorcy. Włącz sobie czasem jakiś program z rozmowami na żywo np. śniadaniowy albo debatę na dowolny temat. Posłuchaj tego jak mówią uczestnicy, że naturalnie czasem coś pomylą i zamieszają, później poprawiając, mnie to wcale nie przeszkadza. Sprawia nawet, że na taką osobę, lepiej się patrzy bo wydaje się bardziej normalna, ludzka. W trakcie szkolenia z prezentacji biznesowych, pokaże Ci sporo takich zabawnych wpadek, sam ich też kilka zaliczyłem.

Szkolenie sztuka prezentacji i wystąpień publicznych Warszawa – pomyłka merytoryczna

Podobnym przykładem jest pomyłka merytoryczna. Jednak tutaj trzeba podkreślić dwie rzeczy. Po pierwsze profesjonalizm, ale też własny komfort pracy przed innymi, wymaga doskonałego przygotowania merytorycznego. Nie jesteś przygotowana czy przygotowany, nie znasz się na temacie, a wystąpienie tego wymaga, to nie podchodź do niego. W trakcie moich szkoleń z autoprezentacji i wystąpień publicznych, nie uczymy się merytoryki, uczymy się formy jej przekazywania. To Ty jesteś ekspertem w swojej dziedzinie.
Wychodząc na prezentacje i dbając o swój komfort psychiczny, trzeba mieć pewność, że wiesz o czym mówisz. Masz to świetnie opanowane i nie ma tu najmniejszych wymówek. Takie podejście na starcie już zabierze Ci sporą cześć stresu.

Z drugiej strony, gdy wtedy przydarzy się pomyłka merytoryczna, możesz zareagować naturalnie zupełnie jak w zwykłej rozmowie i się poprawić. Jeśli nie jesteś pewien, to dokładnie to powiedzieć, nie jestem pewna czy pewien co tu powinno być, mimo że naprawdę sporo czasu w to włożyłam czy włożyłem. Sprawdzę to po prezentacji i prześlę do Was w mailu, lub jeśli ktoś będzie zainteresowany to opowiem po wystąpieniu po sprawdzeniu danych. Jako trener wystąpień publicznych i osoba pracująca w mediach od blisko 20 lat, a także prowadząca wiele eventów, konferencji, szkoleń czy wykładów podpowiadam. Jeśli ktoś natomiast zwróci Ci uwagę na to że jakieś dane podajesz błędnie, jeśli masz poczucie, że są właściwe, ale nie masz pewności, to powiedz, że Twoim zdaniem są prawidłowe. Powiedz, że to sprawdzisz i podziękuj, bo takie informacje pokazują, że ktoś Cię naprawdę słucha i przykłada uwagę do tego co mówisz. Do tego dowartościujesz taką osobę, poczuje się ważna i będzie Ci w tych podpowiedziach raczej sprzyjała. Szkolenie sztuka prezentacji i wystąpień publicznych Warszawa, pozwala na przetrenowanie tego o czym piszę, w praktyce.

Szkolenie z prezentacji biznesowych Warszawa – pytanie  na które nie znam odpowiedzi

Ten punkt jest mocno związany z poprzednim, po pierwsze. Bez absolutnie żadnych wymówek, trzeba być zawsze bardzo dobrze przygotowanym, tak by jeśli przewidziana jest część z pytaniami lub spodziewasz się takich, znać odpowiedzi.
W ramach szkolenia sztuka prezentacji i wystąpień publicznych, wypisz wszystkie możliwe pytania, które mogą się pojawić. Te proste i te wymagające, które mogą sprawić Ci trudności. Przygotuj się do wszystkich tak samo dobrze, to sprawi przy okazji, że trema będzie dużo mniejsza.

Jeśli mimo takiego przygotowania pojawi się pytanie, na które nie znasz odpowiedzi. Możesz wtedy z bez skrępowania, ze świadomością włożonej w to pracy, powiedzieć „hmm ciekawe pytanie, nie znam na nie odpowiedzi, ale sprawdzę ją wyślę do Pani czy Pan w mailu. Nikt wcześniej, nie zwrócił uwagi na ten element”. Nie przepraszaj, nie tłumacz się. Potraktuj tę sytuację jako coś zupełnie normalnego. Tak samo zrobi Twoja publiczność. Bardzo ważne jest to, że jeśli nie znasz odpowiedzi, nie próbuj nigdy jej wymyślać. Nie udawaj nie kombinuj, jeśli nie jesteś w tym mistrzem świata, efekty będzie zły. Dbaj o szczerość profesjonalizm i naturalne reakcje. To chyba mój główny postulat, gdy chodzi o szkolenie sztuka prezentacji i wystąpień publicznych Warszawa – bądź naturalna, bądź naturalny.

 

 

lightbulb

 

Szkolenie sztuka wystąpień publicznych Warszawa –  ważna podpowiedź.

Przydatne zadania

Przydatne sformułowania: „Niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie” albo „Nie jestem pewien odpowiedzi na to pytanie, a nie chcę wprowadzić Państwa w błąd. Muszę sprawdzić… i bardzo chętnie prześlę osobom zainteresowanym wszystkie te informacje zaraz po konferencji”. Oczywiście nie może się tak kończyć odpowiedź na każde zadane pytanie.

 

 

lightbulb

 

Szkolenie sztuka prezentacji i wystąpień publicznych Warszawa
ĆWICZENIE „Trudne pytania”

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z trudnymi pytaniami jest oczywiście dobre przygotowanie się. Usiądź i spróbuj napisać 10 pytań, których możesz się spodziewać ze strony słuchaczy, a potem 10 dobrych odpowiedzi na te najbardziej prawdopodobne. Oto kilka podpowiedzi, które podaje podczas szkolenia z prezentacji biznesowych.

Pomyśl:
Jakich pytań chciałbyś uniknąć?
Jakie byłoby dla Ciebie trudne?
Na jakie pytania nie odpowiedziałbyś bez przygotowania?
Jakie trafią w Twój słaby punkt?
Potem opracuj dobre odpowiedzi na każde z takich pytań.

To jeszcze nie wszystko z tego zakresu. Więcej podpowiedzi szukaj w kolejnych wpisach.

TUTAJ przeczytasz o coachingu
TUTAJ o szkoleniach

Szkolenia dostępne są w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu  

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Kursy online