Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Szkolenie prezentacje biznesowe online

Szkolenie prezentacje biznesowe online

Świat się zmienia, pandemia i kwarantanna pokazały, że te zmiany mogą postępować niezwykle szybko. Szybko też trzeba się do nich dostosowywać, żeby nie zostać w tyle. Nowa sytuacja wymusiła nowe podejście do kwestii szkoleń z wystąpień publicznych i prezentacji biznesowych. Widzę to zarówno jako psycholog, coach i trener wystąpień publicznych. Sporo szkoleń, wykładów czy sesji indywidualnych odbywa się teraz online, podobnie jest ze spotkaniami biznesowymi i sprzedażowymi. Największe zmiany widzę natomiast jako prezenter i profesjonalny konferansjer. Z tej przyczyny stworzyłem projekt szkolenie prezentacje biznesowe online.

Pandemia sprawiła, że z dnia na dzień ilość klasycznie organizowanych eventów, takich, na których spotykają się duże grupy ludzi spadła prawie do zera. Po chwili ciszy nieśmiało zaczęło się pojawiać coraz więcej ofert dotyczących prowadzenia eventów online. Są to zarówno konferencje jak prezentacje nowych produktów, czy spotkania dla pracowników firm z różnymi atrakcjami, które można zorganizować w taki sposób. Jak się okazuje odrobina kreatywności sprawia, że wszystko jest możliwe i eventy czy konferencje online bywają naprawdę ciekawe. W związku z tą sytuacją uznałem, że pokażę Ci jak to robić.

W kontekście tego szkolenia nie zajmiemy się tym co zrobić, żeby takie spotkanie było równie ciekawe jak to w klasycznej formie.

Szkolenie prezentacje biznesowe online – spotkania na Zoom

Zoom, którego często wykorzystuję do prowadzenia szkoleń z prezentacji biznesowych, jest jednym z największych wygranych masowej pracy zdalnej. Przychody firmy w pierwszych trzech miesiącach 2020 roku wzrosły o 169 proc. w porównaniu z całym minionym rokiem.

W szczycie popularności, z Zoom’a korzystało 300 milionów osób dziennie, czyli trzykrotnie więcej, niż przed rozpoczęciem pandemii.

Przychody Zooma wzrosły o ponad 350 proc. w drugim kwartale, a zyski wzrosły prawie 10-krotnie.

Dostawca usług komunikacji wideo z Kalifornii odnotował zysk netto w wysokości 185,7 mln dolarów za kwartał do 31 lipca, o prawie 3300 proc. więcej niż rok wcześniej.

Szkolenie prezentacje biznesowe online – spotkania online

Jeszcze w IV kwartale 2019 r. 61 proc. Polaków deklarowało, że chciałoby pracować zdalnie, poza biurem. Home office, który jeszcze nie tak dawno uznawany był za benefit firmy, teraz stał się naszą codziennością. Podobnie jest z kursami wystąpień publicznych.

Za spotkaniami online przemawiają następujące punkty.

  • Efektywność spotkań online jest taka sama jak fizycznych.
  • Spotkania online są mniejszym progiem wejścia dla klienta, dlatego odbywają się częściej. Są punktem wyjścia na spotkania fizyczne.
  • Można ich odbyć znacznie więcej przy zachowaniu wysokiej jakości.
  • Rozmowy i spotkania na żywo zawsze generują większe koszty. To również warto rozważyć organizując trening wystąpień publicznych dla swojej firmy. Koszt jest niższy, bo odpada wynajem sali oraz catering.
  • Większa elastyczność kalendarza sprzedawcy.
  • Efektywne układanie kalendarza handlowca to jedna z najtrudniejszych rzeczy w procesach sprzedażowych.
  • Środki ostrożności w czasie pandemii. Naprawdę nie wszystkie spotkania muszą odbywać się osobiście.
  • Myśl i działaj globalnie — nawet w małej firmie.

Spotkania online mają jeszcze jedną kluczową wartość. Dają możliwość dostępu do globalnej gospodarki. Jeśli jesteś małą firmą i chcesz się rozwinąć, włączenie spotkań online do komunikacji z klientami to świetny sposób na zawieranie nowych ofert i utrzymywanie kontaktu z odległymi klientami. Ja od początku pandemii poprowadziłem już kilka międzynarodowych konferencji oraz sporo szkoleń z autoprezentacji i wystąpień publicznych po angielsku, dla ludzi z różnych krajów i kontynentów. Szkolenie prezentacje biznesowe online, to projekt w trakcie, którego nauczysz się prowadzić profesjonalne prezentacje.

Kurs wystąpienia publiczne i prezentacje biznesowe – zasady spotkań online

Wystąpienia publiczne kurs – zasady – te co zwykle

Nie chcę już po raz kolejny dokładnie powtarzać tego co pojawiało się we wcześniejszych materiałach z kursu prowadzenia prezentacji biznesowych. Pamiętaj jedynie, że także w przypadku wystąpienia online obowiązują wszystkie podpowiedzi dotyczące stresu, komunikacji, przygotowania, opracowania prezentacji itp. Ze względu na środowisko i sytuację, dochodzi jedynie trochę nowych elementów. Wymienię je dalej.

Wystąpienia publiczne trening – zasady – ma być krótko

Nigdy nie przedłużaj swojego wystąpienia, przygotuj całość tak żeby zmieścić się w wyznaczonym czasie, jeśli uda Cię zrobić to nawet trochę krócej to jeszcze lepiej. Czas wynika oczywiście z tego jaki jest cel Twojego wystąpienia online. Inaczej trzeba skonstruować wystąpienie podczas którego uczysz ludzi nowej umiejętności, czyli np. trening prezentacji biznesowych, a inaczej gdy chcesz ich tylko zainteresować danym tematem, a więcej opowiedzieć ewentualnie np. w kuluarach. Badania sugerują, że gdy chodzi o seminaria online ludzie preferują takie, które trwają do 45 min. Wykłady na słynnych konferencjach TED trwają np. 18 min i organizatorzy sugerują, że ten czas jest idealny by przybliżyć nawet bardzo skomplikowany temat ale nie zanudzić uczestników.

Historia pokazuje, że to może być wystarczający czas by przeprowadzić wystąpienie publiczne, które zostanie ludziom w głowach na wiele lat. Słynne wystąpienie Martina Lutera Kinga to 17 min. Pokazuję je czasem w trakcie szkolenia prezentacje biznesowe online, gdy uczymy się skracania wypowiedzi.

Badania

Badania dotyczące tego ile powinien trwać wykład online są dość skrajne. Dr Paul King z Texas Christian University uważa, że lepiej zrobić np. 3 sesje po 60 min w tygodniu niż jedną trwającą 3 godziny. Ponieważ mózg się szybko męczy i przechodzi w stan oszczędzania energii a przez to staje się mało efektywny. W takiej formie prowadzę szkolenia indywidualne z wystąpień publicznych. Spotykamy się kilka razy na 60 min np. na Skype.

Badani z L.V. Rogers Secondary School w Nelson, w Kolumbii Brytyjskiej, pokazały dla kontrastu, że wydłużenie czasu trwania zajęć przyniosło lepsze wyniki. Jest to więc dość mylące, sporo jest badań dostarczających różnych informacji w zależności od metody i innych czynników. Dlatego wnioskiem, który bez wątpienia można z tego wyciągnąć jest to, że kluczowe znaczenie ma prezenter i sposób prowadzenia wystąpienia. Na to jako trener wystąpień publicznych zwracam szczególną uwagę, to Ty liczysz się na scenie, prezentacja itp. to tylko dodatki.

Wydaje się jednak, że krótsze wystąpienia będą lepsze. Za potwierdzeniem tego wniosku stoją też badania firmy Microsoft z 2015 roku sugerujące, że przeciętny człowiek jest w stanie się skupić na jednej czynności przez 8 sekund.

Kurs wystąpień publicznych  – zasady – dbaj o przerwy

Przerwy ważne są zawsze, ale pamiętaj, że sytuacja gdy ktoś bierze udział w spotkaniu siedząc na swojej kanapie jest trochę inna. Łatwiej o dystraktory i rozproszenie uwagi. Zaplanuj więc w ramach czasu przeznaczonego na dane spotkanie jeśli trwa dłużej niż np. dwie godziny, przerwy na 5, 10 czy 15 min na kawę czy toaletę. Szkolenie prezentacje biznesowe online, które prowadzę w takiej formie, są najczęściej dzielone na kilka dnia, ale to jest zawsze plastyczne i zależne od potrzeb klienta.

Trening wystąpienia publiczne – zasady – łącze internetowe

Nie zapominaj o dobrym przygotowaniu od strony technicznej. Dobrze jest zacząć od sprawdzenia jakości i szybkości swojego połączenia internetowego można to zrobić np. wykorzystując aplikację SpeedTest. Zasada jest taka, że jeśli organizujesz czy prowadzisz ważną konferencję online, event czy szkolenie internetowe, jeśli tylko jest taka opcja warto wykorzystać połączenie przez kabel. Co do szybkości, sugeruje się, że łącze do transmisji live powinno osiągać prędkość co najmniej 1,5 Mb/s, mimo iż np. Zoom sugeruje, że wystarczy już 600 kb/s. Łącze internetowe to kwestia, którą zdecydowanie warto przetestować  z dużym wyprzedzeniem. Jest to szczególnie istotne jest będzie to duże i długie spotkanie np. wykład, konferencja czy właśnie np. szkolenie z autoprezentacji.

Wystąpienia publiczne – zasady – łącze internetowe

Zadbaj o dobre poinformowanie uczestników przed spotkaniem. Wyślij do nich informację, gdzie się spotykacie czyli np. link do platformy, o której godzinie, napisz też jaka jest agenda spotkania. Zadbaj o to by każdy wiedział jakie są wymagania techniczne, niezbędne do wzięcia udziału w danym wydarzeniu online. Przekaż informacje potrzebne zarówno widzom jak i te, które będą niezbędne dla prelegentów jak np. czas wypowiedzi i techniczne możliwości wykorzystania pomocy i materiałów. Upewnij się, że szczególnie mówcy mają dostęp do tych platform i potrafią z nich skorzystać. Uprzedź wszystkich uczestników jeśli planujecie spotkanie z obrazem, że będą musieli włączyć kamerę. Ja zawsze przygotowuję i przesyłam takie maile do uczestników szkolenia sztuka prezentacji i wystąpień publicznych.

Prezentacje biznesowe online – zasady – plan awaryjny

To nie jest aż tak częsty problem , ale warto być przygotowanym. Zastanów się nad opcjami komunikacji z uczestnikami spotkania, gdyby coś poszło nie tak, gdy pojawiły się problemy techniczne, których nie będziesz w stanie pokonać w kilka minut. Jak poinformujesz uczestników co się dzieje, czy to telefon czy inna opcja? Jeśli spotkanie jest naprawdę ważne, pomyśl nad zabezpieczeniem i dodatkowymi narzędziami do wykorzystania w razie problemów. To omawiamy w trakcie kursu wystąpienia publiczne, w części dotyczącej sytuacji trudnych.

Wystąpienia publiczne online – zasady – dress code

Wykorzystaj wszystkie podpowiedzi z materiałów dotyczących szkolenia z wystąpień publicznych i prezentacji biznesowych.
W przypadku prowadzenia spotkania online ze swojego domu, może pojawić się pokusa by nie zakładać spodni, albo założyć na dole coś co zupełnie nie pasuje do górnej części ubioru, np. spodnie dresowe, czy krótkie spodenki sportowe do czegoś eleganckiego. Wybór pozostawiam Tobie, zobacz jednak w sieci materiały, pokazujące różne zabawne wpadki związane także ze strojem osób występujących. Np. to 😉

 

Autoprezentacja szkolenie – zasady – make up do kamery

Tutaj podobnie jak w studio telewizyjnym makijaż poprawi wygląd Twojej cery. Szczególnie jeśli jest się np. niewyspanym. Podkład, korektor pod oczy, który ukryje cienie i puder, który sprawi, że nie będziesz się świecić, czy to w przypadku przetłuszczającej się cery czy stresu i potu na czole. W przypadku kobiet i mężczyzn make- up będzie oczywiście zupełnie inny. Kamery zwykle zmniejszają nasycenie barw, dlatego make up telewizyjny jest zwykle mocniejszy. Te elementy też omówimy, w czasie szkolenia z wystąpień medialnych.

Autoprezentacja i prezentacje biznesowe – zasady – zadbaj o tło

Jeśli organizujesz duże wydarzenie pomyśl o czymś profesjonalnym, np. studiu, jednak do mniejszych wydarzeń zdecydowanie wystarczy przygotowanie dobrej aranżacji w domu. Można wykorzystać statywy i powiesić na nich np. materiał. Można też np. pokazać pomieszczenie w którym jesteś np. w swoim mieszkaniu, ale dbając o to żeby tło było eleganckie i posprzątane. Więcej tego typu podpowiedzi w trakcie projektu szkolenie prezentacje biznesowe online.

Autoprezentacja i prezentacje szkolenie – zasady – zadbaj o spokojne otoczenie

Jeśli prowadzisz ważne wystąpienie, czy seminarium online, zadbaj o to, żeby w miejscu, z którego pracujesz nikt Ci nie przeszkadzał, żeby nie biegały dzieci, zwierzęta, żeby nie odbywały się żadne głośne prace czy, żeby nie grała głośna muzyka. Oczywiście, cześć wpadek czasami jest wręcz sympatyczna i zabawna.

Prezentacje handlowe online szkolenie – zasady – zrób porządek na ekranie

Nie zawsze o tym pamiętamy, a często na pulpicie naszego komputera panuje totalne zamieszanie. Jeśli chcesz udostępniać innym swój ekran pokazując np. prezentację, zadbaj o to żeby wyglądał schludnie, jeśli masz mało czasu przenieś wszystkie pliki jednym ruchem do nowego folderu. Wyłącz powiadomienia np. z portali społecznościowych a wszystkie materiały, które chcesz pokazywać uczestnikom wstaw do jednego folderu, i bardzo czytelnie sobie opisz najlepiej w takiej kolejności w jakiej chcesz je pokazać. Dzięki temu nie będziesz ich szukać w trakcie prezentacji.

Prezentacje sprzedażowe online szkolenie – zasady – kamera

Mamy mikrofon to jeszcze kamera😉 Te też zwykle są już wbudowane w laptopa, inaczej jest z komputerami stacjonarnymi. Upewnij się, że a) posiadasz kamerkę haha oraz b) że jej jakość jest wystarczająca. Inny sprzęt będzie Ci potrzeby do zwykłego spotkania online inny do telekonferencji podczas, której chcesz np. pokazywać moderatora czy osoby prowadzące szkolenie w specjalnie przygotowanym studio

Wystąpienia publiczne szkolenie – zasady – jak ustawić kamerę

Jeśli nie masz stołu czy biurka w dobrze oświetlonym miejscu, na czas wystąpienia przenieś je tam. Możesz wykorzystać inne podstawki takie jak np. książki, na których postawisz stabilnie komputer czy kamerę. Pamiętaj, że ustawiając wysokość kamerka powinna być na wysokości twarzy, a dokładnie oczu,  nie niżej nie wyżej bo może to wpłynąć na proporcje Twojej buzi i na to jak wygląda ona w ekranie. Jeśli kamera będzie zbyt nisko i będzie pokazywała Twoją buzię od dołu, może powiększyć podbródek, pokazać fałdy na szyi nawet jeśli zwykle ich tam nie ma, może też pokazać oczy jako mało i przymrużone. Nie ustawiaj jej też zbyt blisko swojej buzi, kamery stosowane w komputerach i telefonach, mają zwykle szeroki kąt widzenia, z tej przyczyny to co jest blisko może zostać zdeformowane.

Pamiętaj też, że gdy patrzysz na odbiorców na ekranie swojego komputera albo na prezentację, dla nich wyglądasz inaczej, niż gdy patrzysz bezpośrednio w kamerę. Patrząc bezpośrednio w nią, dajesz uczestnikom spotkania poczucie patrzenia na nich. Dbaj więc o to, żeby może nie cały czas, ale dość często patrzeć na swoich odbiorców, czyli prosto w oko kamery. Szkolenie prezentacje biznesowe online, to projekt, w trakcie, którego cały czas pracujemy z wykorzystaniem kamery.

Wystąpienia medialne – zasady – odpowiednie oświetlenie

Osoby, które nigdy nie były w studio telewizyjnym czy fotograficznym i nie zdobywały większej ilości informacji na ten temat. Nie wiedzą jak bardzo istotna jest kwestia oświetlenia. Światło może sprawić, że będziesz wyglądać świetnie i promiennie lub jak ktoś bardzo zmęczony z podkrążonymi oczami nawet jeśli będzie inaczej. Te elementy omawiam w razie potrzeby w trakcie szkolenia z wystąpień publicznych, w części dotyczącej wystąpień medialnych.

Oto kilka podstaw:

Nie przemawiaj na tle okna, może Cię nie być widać, do tego światło to będzie zmienne w zależności od pory dnia i pogody. Choć z drugiej strony jeśli usiądziesz naprzeciwko okna wykorzystasz naturalne światło a to sprawia, że Twoja skóra wygląda znakomicie, pamiętaj jednak, że nie może być ostre i padające bezpośrednio na Ciebie, bo to pokarze niedoskonałości Twojej cery. Gdy światła słonecznego będzie zbyt dużo, możesz zasłonić okna i zająć dobrze oświetlone lampami  miejsce w mieszkaniu czy biurze. Jeśli używasz światła sztucznego, dbaj o to by nie padało ona Ciebie od tyłu albo od dołu, bo Twoja buzia może źle wyglądać.

Żeby sprawdzić, które miejsce będzie dobre przejdź się po pomieszczeniu z włączoną kamerą w telefonie albo laptopie pokazującą Twoją twarz i sprawdź, gdzie wygląda ona najlepiej. Podczas prezentacji będzie to raczej niemożliwe ale już np. do zrobienia zdjęcia możesz wykorzystać też światło z białego ekranu Twojego komputera czyli tzw. plain white background, które delikatnie oświetli Twoją twarz. Zwykle gdy prezentujemy przed komputerem najlepiej sprawdza się światło rozproszone, które pada z przodu lub delikatnie z boku.

Trening autoprezentacji i wystąpień – zasady – dobry dźwięk – mikrofon

Chcesz ludzi zainteresować , chcesz ich czegoś nauczyć? Zacznij od tego żeby Cię był dobrze słychać. Współcześnie większość laptopów, które są wykorzystywane także w firmach ma wbudowany mikrofon, ale się upewnij. Sprawdź też jakość dźwięku w rozmowie z kimś. Wbudowane mikrofony nie należą do najlepszych a do tego zbierają dźwięk raczej kierunkowo więc z zależności od tego do czego będzie potrzebny pomyśl o dokupieniu dodatkowego mikrofonu zewnętrznego. Inny przyda się na spotkanie online w trakcie, którego mówić ma kilka osób zebranych przy jednym stole. Inny gdy ma służyć tylko Tobie podczas połączenia ze swojego laptopa. Możesz też wykorzystać zwykły zestaw słuchawkowy, choć wygląda to trochę gorzej.

Kurs autoprezentacji i wystąpień – zasady – udzielane głosu

Żeby nie było zamieszania, możesz moderując spotkanie, na którym wypowiada się wiele osób, udzielać im głosu. Oczywiście wcześniej na początku spotkania online, przedstaw wszystkim zasady jakie będą obowiązywały, tak żeby nikt nie był zaskoczony.

Profesjonalne wystąpienia publiczne szkolenie – zasady – wykorzystaj opcje indywidualizacji

Organizując wydarzenie online możesz w bardzo prosty sposób zadbać o spójność wizualną i łatwość w identyfikacji Twojej marki. Platformy do tworzenia konferencji czy szkoleń i spotkań online, zapewniają bardzo proste narzędzia, które są w tym niezwykle pomocne. Możesz o to zadbać zarówno w trakcie prezentacji, jak i przed czy po w mailingach.

Inspirujące wystąpienia publiczne szkolenie – zasady – analityka

Pamiętaj, że sporo platform do organizacji wystąpień publicznych online ma wbudowane funkcje analityczne, którą pomogą Ci dowiedzieć się więcej o uczestnikach spotkań. Możesz wykorzystać te informacje w przyszłości by organizować i prowadzić je jeszcze lepiej.

Szkolenie prezentacje biznesowe online – wybór platformy

Zastanów się na ilością uczestników oraz formą spotkania, to wpłynie na wybór platformy do przeprowadzenia wystąpienia publicznego online. Dotyczy to oczywiście organizatorów a nie zaproszonych prelegentów. Warto pamiętać, że np. Zoom w wersji podstawowej pozwala na udział 100 uczestników. Pomyśl też przy okazji o tym jakich opcji dodatkowych chcesz użyć myślę tu np. o udostępnianiu ekranu, materiałów, ankietach, czy sesji pytań i odpowiedzi. Sprawdź wcześniej, który program to zapewni. Ja do prowadzenia szkoleń z wystąpień publicznych online, wykorzystuję często ZOOM, jest popularny i dla małej zamkniętej grupy wystarczający.

Wystąpienia publiczne szkolenie Warszawa – korzyści

Zajmując się tematem wystąpień publicznych i prezentacji biznesowych online, warto podjąć kwestię oprogramowania, które można wykorzystywać do prowadzenia różnego rodzaju spotkań w tym środowisku. Wybór jest bardzo szeroki a pandemia i kwarantanna sprawiły, że z dnia na dzień te rozwiązania stały się niezwykle popularne. Najlepsze i najbardziej rozbudowane programy dają wiele możliwości np.  nagrywania spotkań, prowadzenia czatów, udostępniania treści czy przeprowadzania ankiet, a to tylko mała część.

Atuty rozwiązań pozwalających na zdalne spotkania, wystąpienia publiczne i prezentacje biznesowe są niezaprzeczalne i to nie tylko że względu na Covid. Oto kilka korzyści:
– to się opłaca, nie musisz dojeżdżać do klienta, do przeprowadzenia większych spotkań, nie jest potrzebna żadna sala ani catering,
– możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców, także w innych krajach,
– oszczędność czasu, który zwykle był przeznaczany na dojazdy.

Szkolenie prezentacje biznesowe online – co jest potrzebne żeby wystartować?

– komputer z wbudowanym mikrofonem i kamerą, lub dla lepszej jakości dodatkowy mikrofon czasem kamera,
– dobrej jakości połączenie z Internetem
– oprogramowanie do prowadzenia spotkań online

 

Więcej na ten temat w kolejnych wpisach i projekcie szkolenie prezentacje biznesowe online.

Szkolenia dostępne są w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu  

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online

Szkolenia online