Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Prezentacje szkolenie – prowadzenie spotkań

Prezentacje szkolenie – prowadzenie spotkań biznesowych i sprzedażowych

Spotkania to ważny element codziennej pracy, poświęcam mu więc osobą część projektu Prezentacje szkolenie. Jeśli chodzi o prezentacje biznesowe  w trakcie spotkań, to obowiązują w ich trakcie takie same zasady jak przy wszystkich innych wystąpieniach. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które mogą są odmienne.

Prezentacje szkolenie – słuchaj

Główna różnica pomiędzy typowym wystąpieniem publicznym, a prezentacją biznesową w trakcie spotkania jest taka, że w tym drugim przypadku powinieneś głownie słuchać. Już  trakcie klasycznego wystąpienia namawiałem Cię do tego, żeby nie był to monolog, ale rozmowa mimo dużej widowni. Tutaj mimo, że to też Ty prowadzisz proporcje są odwrotne, musisz dać klientowi przestrzeń do wypowiedzi, bo dzięki temu uzyskasz potrzebne Ci informacje. Większość klientów reaguje alergicznie na sztuczne, prowadzone w oparciu o czytanie prezentacji, mowy sprzedażowe. Z tej przyczyny w trakcie projektu prezentacje szkolenie uczymy się jak robić to w sposób naturalny. Złota zasada jest taka, nie trać czasu swojego klienta. Daj mu coś co będzie wartością, co sprawi, że będzie miał poczucie, że to spotkanie wniosło nową wiedzę, nową wartość.

Prezentacje szkolenie – dedykowana prezentacja

Przygotuj swoją prezentację tak by dawała poczucie klientowi, że jest adresowana właśnie do niego i specjalnie dla niego przygotowana z uwzględnieniem jego potrzeb i specyfiki pracy.
Wykorzystuj w niej konkretne dane, statystyki, case studies, a także wypowiedzi klientów.

By poprzeć swoje słowa, opowiedz o badaniach naukowych dotyczących prezentowanych zagadnień. Odwołaj się do najnowszych wyników. Twoje doświadczenie i wiedza są na pewno bezcenne, ale w połączeniu z naukowo dowiedzionymi faktami przekaz zadziała z większą siłą.

Pamiętaj jednak, że prezentacja nie może być przeładowana danymi bo słabo je zapamiętujemy, dodawaj tylko najważniejsze. Jako element spójnej opowieści o tym co masz do zaoferowania. Tutaj warto rozwijać swoje umiejętności z zakresu storytellingu. To też cześć projektu Prezentacje szkolenie.

Stosuj najlepszą ze wszystkich możliwych zasad. Tworząc prezentację, zastanów się nad tym co jako klient chciałabyś/ chciałbyś usłyszeć. Jak taka prezentacja powinna wyglądać oraz ile czasu trwać, i to w zasadzie wszystko. Myślę, że spójnie wszyscy odpowiemy, powinna być prosta, krótka i konkretna.

Szkolenie prezentacje biznesowe – rozwiązania

Pamiętaj, że  obecnie dzięki internetowi typowa prezentacja oferty produktowej dla Twojego klienta to strata czasu. Zaprasza Cię na spotkanie, jeśli wie co masz do zaoferowania i jest tym wstępnie zainteresowany. Liczy raczej na Twoje konkretne informacje na temat tego jak to co oferujesz może pomóc w jego biznesie, w czym dokładnie mu się przyda i dlaczego powinien wybrać ofertę Twoją a nie konkurencji. Przedstawiaj swoją ofertę, w formie rozwiązania problemów biznesowych klienta. Badania sugerują, że robi to tylko 15% sprzedawców. W trakcie szkolenia indywidualnego z wystąpień publicznych, możemy pracować nad Twoją konkretną prezentacją.

Powiedz odbiorcom o tym, co zyskają, dzięki wysłuchaniu Twojej oferty. Jest to najbardziej skuteczna forma angażowania odbiorcy. Według Sally Hogshead (2014) nadawca komunikatu ma jedynie dziewięć sekund, żeby zainteresować  słuchaczy tematem, o którym mówi. Szybko okażą zainteresowanie, jeśli będą wiedzieli, jakie korzyści może im przynieść Twoje wystąpienie publiczne.

 

Szkolenie wystąpienia publiczne – pozycje przy stole

Podczas spotkań w cztery oczy lepiej unikać siadania naprzeciwko siebie, bo to przypomina konfrontację z rozmówcą. Trudno wtedy odwrócić wzrok i tym samym zwykle powstaje delikatne napięcie. Dotyczy to głównie mężczyzn, układ ten nie jest tak problematyczny w przypadku spotkania pomiędzy kobietą i mężczyzną.  Najlepiej jednak zawsze siadać pod kątem 90 stopni do rozmówcy – po jego lewej lub prawej stronie. Taka pozycja otwiera przestrzeń i pozwala swobodnie przenosić wzrok pomiędzy, rozmówcą i innym miejscem gdy chcemy się and czymś zastanowić lub chwilę odpocząć. Ta pozycją nazywana jest  pozycją współpracy, pozwala na bardziej swobodną rozmowę. Pozycja ramię w ramię, też jest dobra przy współpracy ale tylko z osobami, które bardzo dobrze znamy, ponieważ mocno łamie ona dystans. Pozwala natomiast dosłownie i w przenośni patrzeć w tę samą stronę. Uczestnicy szkolenia szkolenie z autoprezentacji doświadczają tego na własnej skórze w trakcie ćwiczeń.

Konkrety

Żeby tego dokonać musisz się do spotkania doskonale przygotować, wiedzieć czym zajmuje się dana firma, i przemyśleć to co możesz im powiedzieć.  Badanie Corporate Executive Board pokazało, że osoby, które odpowiedzialne są w firmach za podejmowanie decyzji  o zakupach w momencie spotkania z potencjalnym dostawcą mają za sobą co najmniej 57% cyklu zakupowego. Czyli wiedzą z kim i po co się spotykają.

Pokaż doświadczenie Twoje i Twojej firmy, klienci lubią czuć się bezpiecznie dokonując wyboru danego dostawcy. Jednak nie mów o nich za długo. Skup się na problemach i sytuacjach, w których Twoja działalność jest przydatna, a słuchacze będą mogli ją wykorzystać.

Cel

Przygotowując się do spotkania biznesowego, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze jaki jest cel spotkania i jakie tematy chcemy poruszyć? Np. czy to spotkanie sprzedażowe czy ma zupełnie inne cel.

Miejsce

Cel spotkania wpłynie na jego formę i miejsce. Luźne tematy można omówić w  kawiarni, te poważniejsze, w trakcie, których pojawią się ważne treści, których nie powinien słyszeć każdy siedzący w danej kawiarni powinny się odbywać za zamkniętymi drzwiami np. w siedzibie klienta, Twojej firmy lub wynajętym lokalu.

Sprzęt

Zastanów się nad tym czy potrzebny Ci będzie specjalny sprzęt jak np. rzutnik czy duży monitor lub dodatkowe nagłośnienie czy wystarczy Twój laptop.

Kontakt wzrokowy

Utrzymuj kontakt wzrokowy z klientami, ręce trzymaj na stole tak żeby było je widać…wiem brzmi dziwnie, ale ludzie lubią wiedzieć Twoje dłonie. Więcej o tym przeczytasz albo posłuchasz w części dotyczącej komunikacji niewerbalnej. W trakcie projektu Prezentacje szkolenie, pokażę Ci to natomiast w trakcie kilku specjalnych ćwiczeń.

Więcej na ten temat w kolejnym wpisie TUTAJ

 

TUTAJ przeczytasz o coachingu

TUTAJ o szkoleniach   

Projekt prezentacje szkolenie dostępny jest w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu  

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online

Szkolenia online