Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Szkolenie prezentacje sprzedażowe – spotkania biznesowe

Szkolenie prezentacje sprzedażowe – spotkania biznesowe

Spotkania sprzedażowe, komunikacja w ich trakcie, odpowiednie przygotowanie i przeprowadzenie prezentacji tak by zwiększyć szansę na sprzedaż, to elementy projektu szkolenie prezentacje sprzedażowe. Tutaj kilka podpowiedzi z tego zakresu.

Szkolenie prezentacje sprzedażowe – cel

1. Przygotowując się do spotkania biznesowego, zacznij od określenia celu:

– chcesz coś sprzedać lub promować;
– poinformować o planach, o nowym projekcie;
– złożyć raport przełożonemu;
– a może to zwykłe spotkanie pracownicze.

2. Jeśli znasz cel spotkania, i wiesz też, do kogo będziesz mówić. Myśląc o słuchaczu, weź pod uwagę:

– zakres jego wiedzy;
– obszar zainteresowań;
– nastawienie do tematu;
– stopień zażyłości ze słuchaczami;
– punkty problematyczne: Twoje i słuchaczy;
– zamierzony efekt prezentacji.

Czas

3. Określ realnie ramy czasowe spotkania – weź pod uwagę zmęczenie i znużenie odbiorców. Poinformuj słuchaczy o tym, ile czasu planujesz poświęcić na to spotkanie.

 

Materiały

4. Przygotowując prezentację, pomyśl o materiałach dla słuchaczy. Mogą to być np. wybrane slajdy czy zaznaczone w punktach najważniejsze idee, których znaczenie chcesz podkreślić.

 

Szkolenie prezentacje sprzedażowe – podpowiedzi

A

1. Zanim zaczniesz prezentację, przedstaw słuchaczom agendę spotkania, czyli plan – o czym po kolei będziesz opowiadać, kiedy będzie przerwa, a kiedy czas na zadawanie pytań czy dyskusję itp.
2. Jak najszybciej powiedz słuchaczom o tym, co zyskają, słuchając Twojego wystąpienia.
3. Przedstaw słuchaczom najważniejsze osiągnięcia swojej firmy, ale nie mów o nich za długo. Skup się na problemach i sytuacjach, w których Twoja działalność jest przydatna, a słuchacze będą mogli ją wykorzystać.

B

4. Prezentacja albo punkty, które spisałeś, niech będą dla Ciebie i słuchaczy drogowskazem. Nie czytaj slajdów (jeśli je przygotowałeś), tylko opowiadaj, a hasła na slajdach niech jedynie porządkują przekaz.
5. Wykorzystaj schemat „podróży” w narracji. Punkt A to stan wiedzy odbiorców przed prezentacją, a punkt B to stan ich wiedzy po prezentacji. To, co przekażesz w trakcie, to środek podróży, spraw żeby byłą ciekawa.
6. Ogranicz dygresje, żeby nie zboczyć z tematu. Jeśli jest ich zbyt wiele myśl przewodnia prezentacji staje się mniej wyrazista i traci siłę oddziaływania na odbiorców.

C

7. Szukaj elementów angażujących odbiorców – mogą to być np. pytania czy dyskusja.
8. By poprzeć swoje słowa, opowiedz o badaniach naukowych dotyczących prezentowanych zagadnień. Odwołaj się do najnowszych wyników. Twoje doświadczenie i wiedza są na pewno bezcenne, ale w połączeniu z naukowo dowiedzionymi faktami przekaz zadziała z większą siłą.
9. Przedstawiaj dane, np. liczby, za którymi większość nie przepada, w postaci wizualnej, „Obraz wart jest tysiąc słów”. Poza tym funkcjonuje koncepcja podwójnego kodowania – kodujemy lepiej informacje, które słyszymy i widzimy jednocześnie. Idealnie jest, gdy idzie to w parze. Jeśli chcesz pokazać krótki film wideo, niech nie będzie dłuższy niż minuta. Ma to być tylko dodatek.

D

10. To, jak mówisz, jest tak samo ważne jak to, co mówisz. Unikaj monotonii, mów z energią, pokaż pasję.
11. Nie bujaj się na krześle, nie przestępuj z nogi na nogę. Zbyt intensywny ruch bywa objawem stresu i dlatego może negatywnie wpływać na Twój wizerunek jako eksperta.
12. Utrzymuj kontakt wzrokowy. Jeśli osób jest więcej staraj się dzielić uwagę między nimi.
13. Nie zapomnij o podsumowaniu wystąpienia. Ważne, żeby zakończyło się puentą, którą słuchacze zapamiętają na długo.

Te i dużo więcej podpowiedzi poznasz w trakcie projektu szkolenie prezentacje sprzedażowe.

Elevator pitch – szkolenie prezentacje biznesowe

Przygotowując się do spotkania warto, sprawdzić czy najważniejsze elementy naszego przekazu jesteśmy w stanie przedstawić w czasie kilkudziesięciosekundowej prezentacji, którą można przeprowadzić np. podczas jazdy windą – to tzw. elevator pitch. Czy będziesz potrafił przykuć uwagę współtowarzyszy i czy powiesz wszystko to, co zamierzałeś? Chodzi o to, czy potrafisz skondensować i wystarczająco ciekawie ująć to, co chcesz wyrazić.

Jaki produkt/usługę oferujesz? – Jaki problem rozwiązujesz? – Co Cię wyróżnia? – Co to znaczy dla odbiorcy?

„Elevator pitch” to esencja naszej prezentacji, to słowa kluczowe, które mają złapać uwagę i dać szansę na przeprowadzenie prezentacji właściwej.
To jedno z zadań jakie zadaję uczestnikom szkolenia prezentacje sprzedażowe.

Szkolenie prezentacje sprzedażowe – jak wykorzystać przestrzeń, by osiągnąć cel?

Proksemika to dział nauki zajmujący się kwestią przestrzeni, odległości w kontaktach społecznych. Dobry układ przestrzeni może pozytywnie wpłynąć na przebieg rozmowy i jej rezultat. To my decydujemy o tym, jak blisko innych osób się znajdujemy i kiedy chcemy wpuścić kogoś w naszą przestrzeń.

Dystans

 

Pozycje przy stole

  1. Pozycja współpracy – szkolnie spotkania biznesowe 

2. Pozycja „ramię w ramię z przeciwnikiem” – szkolenie spotkania sprzedażowe 

3. Pozycja współzawodnictwa i obrony – szkolenie spotkania handlowe

Podczas spotkań w cztery oczy lepiej unikać siadania naprzeciwko siebie, bo to przypomina konfrontację z rozmówcą. Przestrzeń staje się podzielona, a granicę terytorium wyznacza stół.

Najlepiej siedzieć pod kątem 90 stopni do rozmówcy – po jego lewej lub prawej stronie, w pozycji współpracy. Łatwo utrzymać kontakt wzrokowy, pokazać dokumenty i wytłumaczyć szczegóły spotkania. Pozwala to także na bardziej swobodną rozmowę.

Gdy spotkanie odbywa się w liczniejszym niż kilkuosobowym gronie, na przebieg dyskusji duży wpływ ma kierunek ustawienia krzeseł, wymiary stołów i odległości między nimi. Wszystkie te podpowiedzi sprawdzisz w praktyce w trakcie projektu szkolenie prezentacje sprzedażowe.

 

Szkolenie prezentacje sprzedażowe dostępne jest w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Kursy online