Szkolenie storytelling w prezentacjach biznesowych – narrator
Szkolenie storytelling w prezentacjach biznesowych, pokazuje, że nawet najlepsza historia nie sprzeda się sama. Potrzebny dobry narrator, który w atrakcyjny i przystępny sposób przekaże swoją opowieść. Przyda się też widownia. Umiejętne wyważenie i dopasowanie tych elementów zapewnia dopiero sukces. Ich spinaczem niezmiennie są emocje. Bez nich, nie ma szans na zbudowanie porozumienia między widzami a narratorem.
Narrator w storytellingu to aktor grający w monodramacie. Aktor kształtuje opowieść, nadaje jej dynamikę, dramaturgię, charakter. Im lepszy scenariusz, tym większe zainteresowanie publiczności. Im lepszy aktor, tym liczniejsza publiczność.
Szkolenie storytelling w prezentacjach biznesowych – pomost
Opowieść to pomost rozwieszony między narratorem a widownią. Opiera się ona na niezmiennych elementach: nauce (morale), bohaterach (dobrych, złych), najważniejszym wydarzeniu (kulminacji), zwrotach akcji. Dobra opowieść musi mieć bohatera, który przeżywa emocje. Najlepsze historie przenoszą nas do jej środka.
Szkolenie storytelling w prezentacjach biznesowych – owacja lub gwizdy
Widownia to ludzie z bagażem doświadczeń. To nie martwy rekwizyt. To osoby z indywidualnymi przeżyciami, doświadczeniami, oczekiwaniami. Dobry narrator wie, kto siedzi po drugiej stronie. Dlatego dobiera opowieść do widowni. Żongluje przekazem. W opowiadaniu zachowuje elastyczność i czujność. Potrafi w odpowiednim momencie zmienić wątek, rozbudować go albo skrócić. Dobiera środki wyrazu: język, gesty, mimikę. Wszystko po to, by porwać publiczność. Chodzi o to, by widz czekał z niecierpliwością na kolejną część. Nie chciał opuszczać tego teatru. Szkolenie storytelling w prezentacjach biznesowych, to projekt w trakcie, którego można się tego nauczyć.
Forma kontaktu w storytellingu
Doceń, jeśli masz przed sobą żywiołową publiczność, bo możesz ją wciągnąć na bieżąco w opowieść. Nie zawsze jednak taka relacja jest możliwa. Forma kontaktu narratora z publiką może przybierać dwie odmiany[i] :
- bierny odbiór opowieści – narrator i odbiorca znajdują się w innym czasie i miejscu, pomiędzy nimi jest medium, przekaźnik (np. reklama, artykuł prasowy, radio)
- odbiorca zanurzony w doświadczeniu, będący częścią rozgrywających się wydarzeń (wykład, warsztat, konferencja). Silniejsze zaangażowanie.
Siła rażenia opowieści zależy też od samej widowni i jej zaangażowania. Połączenie pomiędzy nimi może wyglądać następująco:
- powtarzana opowieść– oglądanie, słuchanie po raz kolejny tej samej wiadomości (film, reklama)
- improwizowana opowieść – zmienia się pod wpływem widza. To najbardziej angażująca dal widza opowieść (np. warsztat, występ na żywo, zebranie, spotkanie biznesowe)
Autostrada, ślepa uliczka, czy wyboista droga?
Twoja opowieść potrzebuje odpowiedniej drogi, by trafić do celu. Do wyboru masz wiele dróg:
- kanał synchroniczny (komunikacja w czasie rzeczywistym) – czat w mediach społecznościowych, rozmowa telefoniczna, transmisja na żywo w telewizji (ekran z czatem)
- kanał asynchroniczny (czas dotarcia późniejszy niż nadanie) – korespondencja, film, audycja. (kino)
- kanał jednostronny – nie masz możliwości reakcji tym samym kanałem. Po przeczytaniu poruszającego artykułu w gazecie nie jesteś w stanie od razu odpowiedzieć. Reakcja jest mocno opóźniona.(ktoś czytający gazetę)
- kanał dwustronny – reagujesz na bieżąco. Rzucasz coś do słuchawki, prosisz o wytłumaczenie zawiłej sprawy na wykładzie, zadajesz pytanie na konferencji. (dziennikarz na konferencji prasowej)
- kanał publiczny – nie tylko ty masz dostęp do historii. Jest Was wielu. (billboard)
- kanał prywatny – opowieść skierowana tylko do Ciebie, do rąk własnych (list)
Do newslettera nie wrzucaj długich wielowątkowych opowieści, w mediach społecznościowych tasiemcowych historii z morałem. Tam liczy się krótkie, mięsiste „bang”.
Więcej na ten temat w trakcie projektu szkolenie storytelling w prezentacjach biznesowych.
Emocjonalna więź z widownią
Dobrze wiesz, że jedno zdanie może doprowadzić Cię do łez, salwy śmiechu lub zasmucić. Emocje są jak zaraza. Szybko przechodzą na drugiego człowieka. Nie pojawiają się samoistnie, ale są odpowiedzią na bodziec Najlepiej, by zmieniały się wraz z opowieścią, a żadna z nich nie była dominującą. Wywołuj te stany, ale pamiętaj, że pomimo tego, że są one uniwersalne, nie u każdego człowieka w tym samym stopniu pojawiają się. Poza tym to, co kiedyś nas przerażało – groźny drapieżnik, burza zostało okiełznane i nawet na dzieciach już nie robi wrażenia. Przysmak polski „flaki” (uznane za najbardziej obrzydliwe danie na świecie) w niejednym Polaku wywołuje łaknienie, a w cudzoziemcach, no cóż (pisząc bardzo eufemistycznie), ogromny niesmak.
Szkolenie storytelling w prezentacjach biznesowych – engramy
W opowieściach możesz bazować na engramach oraz niezawodnych neuronach lustrzanych. Te pierwsze to zakodowane w genach informacje o jednoznacznym przekazie. Nie wymagają zawiłych tłumaczeń. Działają wszędzie i na każdego. Przecież najbardziej niewinne będzie zawsze dziecko z dużymi oczami.
Jeśli chodzi o neutrony lustrzane, to odpowiadają one za rozprzestrzenianie się emocji. Wystarczy, że słyszysz lub obserwujesz pewne zachowania, a Twój mózg pracuje jakbyś w nich faktycznie uczestniczył. Zatem „.( …) emocje powodowane przez dobrze skonstruowane opowieści są nie do odróżnienia od tych prawdziwych”[ii].
Narrator w storytellingu – podsumowanie:
Posiadasz dużą moc, bo jako narrator zarządzasz reakcjami widowni. Docierasz do ich wyobraźni właśnie dzięki wydobywaniu i poruszaniu emocji. Budujesz napięcie. Angażujesz ją i wciągasz. Czeka zniecierpliwiona na finał. Emocje w opowieściach grają pierwszoplanową rolę. Nie wstydź się też tego, że opowieść i Ciebie porusza. Tym lepiej. Przeżywaj ją razem z odbiorcami. Boisz się demonów, pająków, śmierci? Niech ludzie to zobaczą. Przecież jesteś taki sam jak oni. Dlatego Ci wierzą i ufają. Więcej na ten temat w trakcie projektu szkolenie storytelling w prezentacjach biznesowych.
[i] Tkaczyk, P.(2018), Narratologia, PWN, 132- 136
[ii] Ibidem, 17
Szkolenie storytelling w prezentacjach biznesowych dostępne jest w różnych miastach.
W ofercie są:
Szkolenie storytelling w prezentacjach biznesowych Warszawa
Kurs storytelling w prezentacjach biznesowych Kraków
Szkolenie storytelling w prezentacjach biznesowych Wrocław
Trening storytelling w prezentacjach biznesowych Poznań
Szkolenie storytelling w prezentacjach biznesowych Gdańsk
TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach
Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ
Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.
TUTAJ przeczytasz o coachingu
Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.