Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Szkolenie storytelling w wystąpieniach – przyprawy

Szkolenie storytelling w wystąpieniach – przyprawy

Szkolenie storytelling w wystąpieniach, to projekt pokazujący jak skutecznie wykorzystywać to narzędzie w swoich prezentacjach biznesowych.
Dobra treść w storytellingu to nie wszystko. To nawet trochę za mało, by zostawić po sobie ślad w odbiorcach.  Opowiadanie warto jeszcze odpowiednio doprawić. W związku z tym, warto zadać sobie pytanie, jakich przypraw użyć, by trafić  do serca odbiorcy? Otóż takich, których smak pamięta się długo. Muszą pobudzać zmysły.

Szkolenie storytelling w wystąpieniach – ziarenko pieprzu – pożądanie

To uwodzenie oczekiwaniem na przyjemność. Odbiorca dobrze zdaje sobie sprawę, że ta chwila na pewno zaraz się wydarzy i czeka na nią w napięciu z wypiekami na twarzy. Boi się zrobić cokolwiek innego, by mu czasem nie umknęła, by jej nie przeoczył.

W związku z tym, jeśli chcesz stworzyć owe pożądanie wykorzystuj wszystkie zmysły. Odwołuj się do pięknych obrazów, wykwintnego smaku, pięknych dźwięków, miłych zapachów i przyjemnego dotyku. Spraw, by odbiorca jak małe dziecko uparł się, że tego chce. Ogranicz w nim analityczne umiejętności, opieraj się na emocjach.

 

Szkolenie storytelling w wystąpieniach – odrobina chilly – niepokój

Wynika z nieuchronności pewnych wydarzeń. Wszczynasz alarm, bo ktoś jest w niebezpieczeństwie. Grożą mu negatywne konsekwencje. W rezultacie musi reagować natychmiast. W przeciwnym przypadku wydarzy się coś strasznego. Wykorzystuj prosty mechanizm: „teraz albo nigdy”.  Dla urozmaicenia spraw, by Twoi bohaterowie podejmowali jak najczęściej działania pod wpływem zagrożenia.

Niepokój u odbiorcy spotęguj określeniem konsekwencji postępowania oraz podaniem czasu, kiedy to, co nieuniknione wydarzy się (np. o godzinie dwunastej czar pryśnie). Stopniuj zagrożenie. Pokazuj, że ten straszny moment zbliża się nieuchronnie. Podsumowując skup się raczej na opisywaniu tych najbardziej przerażających konsekwencji niż tych najbardziej prawdopodobnych. Narastające napięcie niech stanie się podstawą dla znalezienia pozytywnego wyjścia z sytuacji. W trakcie projektu szkolenie storytelling w wystąpieniach, nauczysz się tego jak stosować te mechanizmy w wystąpieniach publicznych i prezentacjach biznesowych.

Przyprawy w storytellingu: garść kardamonu – tajemniczość

Kusi pytaniami, na które nie znajdujesz odpowiedzi. Takie historie są najbardziej intrygujące: „kto zabił?”, „kto jest ofiarą?”, „czy mu się udało?”. Obudź przede wszystkim ciekawość. Nie podawaj rozwiązań na talerzu. Uchyl rąbka tajemnicy, ale nie wyjaśniaj wszystkiego do końca. Niech bohater ma „jakąś” przeszłość. Być może też niepewną przyszłość. Dawkowanie informacji wzbudza ciekawość odbiorcy.

Przyprawy w storytellingu: słupek szafranu – prestiż

Nie jest dla każdego. Trzeba sobie na niego zasłużyć. Cenimy i respektujemy (niekoniecznie przyznając się do tego) rangi, tytuły, dorobek. Im bardziej coś jest dla nas nieosiągalne i poza zasięgiem, tym wydaje się dla nas atrakcyjniejsze. Wywołuje tęsknotę, czasem pożądanie, nieraz nawet zazdrość. Lubimy słuchać o niedostępnych dla nas skarbach, odległych zakątkach, niezwykłych bohaterach, herosach dokonujących rzeczy wielkich.
Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Zapraszam na szkolenie storytelling w wystąpieniach.

Szkolenie storytelling w wystąpieniach: szczypta soli – władza

Skupiamy się na tych, którzy sprawują nad nami kontrolę. Władza od zawsze jest magnesem, który skupia i przyciąga uwagę. Wykorzystaj to w swoich opowieściach. Bez wątpienia szkolenie storytelling w wystąpieniach to dobre rozwiązanie, pokazuje, że umiejętnie tworzone opowieści nie tylko pokazują aspekty władzy, ale też co udowadnia historia są bardzo silnym narzędziem wpływu.

Przyprawy w storytellingu: liść lubczyku – występek

To zakazany owoc. Wiadomo przecież, że taki smakuje najlepiej. Ciągle słyszymy: „tego nie wolno, tamtego nie wolno”. W opowieściach można wszystko.  Dotknąć rozpalonego węgla i nie oparzyć się. Doczepić sobie skrzydła i polecieć. Możesz sprowadzać na manowce i z nich wracać. Budować tabu, o którym nie można mówić. Być kontrowersyjnym. W życiu codziennym być może nie masz na to odwagi.

Przyprawy w storytellingu: laska wanilii – zaufanie

Napawa równowagą i pewnością. Budujesz je na zdrowej relacji, ale najpierw musisz stworzyć nić porozumienia. Potrzebna jest bliskość. Bądź autentyczny i  przekonujący. Powtarzaj. Cierpliwie tłumacz.

Szkolenie storytelling w wystąpieniach – przyprawy w storytellingu – podsumowanie

Reasumując, gdy budujesz historię, pomyśl jak przyciągnąć uwagę odbiorców. Na początku możesz powiedzieć, że wiesz o czymś bardzo ważnym. Zarzuć przynętę. Ponieważ ludźmi rządzą pewne prawidłowości i schematy, z dużym prawdopodobieństwem dotrzesz do większości osób. Tajemnica, w oparciu o potrzebę domknięcia poznawczego powoduje, że nieustannie myślimy nad zakończeniem. Prestiż, jak mówi reguła niedostępności, sprawia, że to, co wydaje się być poza zasięgiem, jest postrzegane jako bardziej atrakcyjne. Przy odpowiednim doprawieniu swojej historii umiejętnie zbudujesz napięcie i utrzymasz uwagę na wysokim poziomie. Pamiętaj jednak, by zachować umiar w jej doprawianiu. Przeczytaj też o emocjach w storytellingu. 

Więcej ciekawych podpowiedzi na szkoleniu storytelling w wystąpieniach. Zapraszam.

[i] Hogshead, S. (2011), Zafascynuj ich! 7 metod na skuteczną perswazję i wzbudzanie zachwytu, OnePress, 93-229

 

Szkolenie storytelling w wystąpieniach dostępne jest w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie storytelling w wystąpieniach Warszawa
Kurs storytelling w wystąpieniach Kraków
Szkolenie storytelling w wystąpieniach Wrocław
Trening storytelling w wystąpieniach Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

 

Na koniec, do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu

Na zakończenie, do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Kursy online