Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Szkolenie wystąpienia publiczne – dykcja i artykulacja

Szkolenie wystąpienia publiczne – dykcja i artykulacja

Szkolenie wystąpienia publiczne, rozwija bardzo mocno temat komunikacji interpersonalnej. Tym razem skupię się na ćwiczeniach usprawniających to jak mówimy.
W ramach uzupełnienia do tej części przygotowałem dla Ciebie…trochę ćwiczeń pomagających rozwijać dykcję i artykulację…ale zacznijmy od dobrej bazy…czyli od oddechu…

Szkolenie wystąpienia publiczne – oddech ma znaczenie

Odpowiedni oddech jest mocno niedoceniany, gdy chodzi o jakość naszej wypowiedzi, choć ma on bardzo istotne znaczenie także przy pracy nad stresem.

Problem pojawia się gdy oddech jest płytki, niepełny i z krótką częścią wydechową a to właśnie w jej trakcie wypowiadamy słowa, im jest dłuższa tym lepiej, dzięki temu nie będziemy musieli brać kolejnego wdechu w połowie zdania. W trakcie szkolenia ze sztuki prezentacji i wystąpień publicznych, uczę tego jak takie ćwiczenia wykonywać.

Ćwiczenia podzielone są na kilka części, pierwsza z nich to zadbanie o podstawy.

Oddech przeponowo-piersiowy

Ten rodzaj oddechu oparty na pracy przepony, sprawia, że oddech jest  głębszy, dzięki temu następuje lepsze dotlenienie i odżywienie komórek. Jeśli mamy wyrobione złe wzorce oddechowe, i dolna cześć klatki piersiowej jest mało angażowana w trakcie ruchów oddechowym  wystąpić mogą różnego rodzaju zaburzania i to nawet zdrowotne. Na początku powinniśmy więc zadbać o aktywację przepony.

Szkolenia wystąpienia publiczne

 

Szkolenie wystąpienia publiczne
ĆWICZENIE „oddech przeponowo-piersiowy”

Kładziemy się na plecach z nogami zgiętymi w kolanach i stopami na podłodze. Zaczynamy od relaksacji mięśni brzucha, weź kilaka oddechów nosem licząc do 3, zatrzymaj powietrze na 1 i wypuść ustami licząc do 6, przy każdym wydechu coraz bardziej rozluźniaj mięśnie brzucha.

Już zrelaksowani jedną dłoń kładziemy na brzuchu drugą na klatce piersiowej. Teraz wraz w wdechem unosimy brzuch do góry. Można próbować, raczej w wyobraźni ciągnąć go dłonią do góry, klatka piersiowa i druga ręka też się unoszą ale w dużo mniejszym stopniu i w drugiej kolejności. Klatka równomiernie w każdym kierunku. W trakcie wydechu, wypuszczamy powietrze z brzucha, na co automatycznie zareaguje klatka piersiowa, pępek w trakcie tego ruchu opada nieznacznie w stronę kręgosłupa.

Naukę aktywacji przepony rozpoczynamy w pozycji leżenia tyłem ze zgiętymi nogami i stopami opartymi o podłogę. Ważne jest to, że ćwiczenie bez żadnego problemu możesz też wykonać w domu, nie tylko na kursie autoprezentacji i przemówień publicznych.

Pierwszym krokiem powinna być relaksacja mięśni brzucha, następnie układamy jedną rękę na klatce piersiowej a drugą na brzuchu i próbujemy wraz z wdechem unosić brzuch do góry (klatka może się minimalnie unieść, ale w drugiej kolejności). Z wydechem spuszczamy powietrze z brzucha, a pępek się delikatnie zapada w kierunku do kręgosłupa. Takiego oddechu  powinniśmy się uczyć regularnie, nawet przez kilka minut dziennie. Jeśli nie będzie to łatwe warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże w rozwijaniu prawidłowych wzorców oddechowych. Moje szkolenie wystąpienia publiczne, zawiera sporo podpowiedzi z tego zakresu.

Szkolenie wystąpienia publiczne – zadbanie, o równomierny wydech

Szkolenia wystąpienia publiczne

Szkolenie wystąpienia publiczne
ĆWICZENIE „równomierny wydech”

Możesz np. wypowiadając głoskę S, jak najdłużej w równy sposób, wypuszczać powietrze.

Możesz, jak najdłużej wydmuchiwać powietrze, na kartkę papieru lub płomień świecy tak by w trakcie dmuchania były cały czas  w jednolity sposób przechylone. Moje szkolenie wystąpienia publiczne zawiera sporo takich podpowiedzi i ćwiczeń.

Wystąpienia publiczne szkolenie – trening ekonomicznego wykorzystywania powietrza

Szkolenia wystąpienia publiczne

Szkolenie autoprezentacja i wystąpienia publiczne.
ĆWICZENIE „Pauzy”

Bardzo dobrym sposób na taką pracę w trakcie kursu przemawiania czy też w domu samemu, są ćwiczenia z pauzami.

Wymawiaj długie s…. robiąc pauzę co 3 sekundy. Pamiętaj o tym, żeby w trakcie pauzy nie wypuszczać powietrza.

Wystąpienia publiczne szkolenie – synchronizacja oddechu z treścią wypowiedzi.

Szkolenia wystąpienia publiczne

Szkolenie autoprezentacja i wystąpienia publiczne.
ĆWICZENIE „Synchronizacja”

Wybierz sobie tekst do pracy, najlepiej zacząć od poezji bo tam zdania mają podobną długość. Biorąc udział w moim szkoleniu sztuka prezentacji i wystąpień publicznych, wszystkie materiały i ćwiczenia dostaniesz w specjalnie przygotowanym zbiorze materiałów.

Czytaj tekst na głos, bardzo dokładnie i starannie, bierz wdechy korzystając ze znaków przystankowych w treści.  Przy okazji będziesz trenować logiczne czytanie i akcentowanie.

Wystąpienia publiczne szkolenie – długości fazy wydechowej.

Szkolenia wystąpienia publiczne

Szkolenie wystąpienia publiczne
ĆWICZENIE „długości fazy wydechowej”

Pozwala ona na wypowiadanie dłuższych zdań bez brania dodatkowych oddechów w tracie frazy. Jest to bardzo przydatne np. gdy na scenie masz do przeczytania długi tekst. Całość polega na tym, aby uczyć się robienia dłuższych wydechów.

Wypowiadaj na jedynym wydechu następujące zdania….

Siedzi kura w koszyku, liczy jaja do szyku:

jedno jajo, drugie jajo, trzecie jajo, czwarte jajo…….. ( i dalej).
Staraj się za każdym razem, wyliczyć więcej jaj.

Takich ćwiczeń w trakcie treningu wystąpień publicznych robimy mniej, ponieważ w ich przypadku na skutki trzeba trochę poczekać. Nadają się natomiast idealnie do tego, żeby trenować w domu.

b)Bardzo podobnym ćwiczeniem jest liczenie wron: bierzemy wdech nosem, i na wydechu, powoli dokładnie i wypowiadamy następujące zadania.

Pierwsza wrona bez ogona,

druga wrona bez ogona,

trzecia wrona bez ogona,

i dalej…Przy ostatniej wronie do której uda Ci się dojść….wypowiedz zdanie, mocno głośno i w bardzo zdecydowany sposób. Tak moje szkolenie wystąpienia publiczne, pomoże też w rozwoju tego typu elementów.

Szkolenie wystąpienia publiczne i prezentacje biznesowe – ćwiczenia na artykulację i dykcję

Kolejna porcja zadań to ćwiczenia na dobrą dykcję….które pomagają rozwijać, jakość i dokładność wypowiedzi.

Głos nigdy nie będzie brzmiał dobrze, jeśli nie zadbasz o właściwą dykcję. Dykcja to sposób wymawiania, czyli łączenia głosek w słowa i słów w zdania. Poprawna opiera się na znajomości norm i zasad kultury słowa oraz sprawności artykulacyjnej.

Szkolenia wystąpienia publiczne

Szkolenie z wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

Dykcja i artykulacja 

Warto tu krótko wyjaśnić dwa pojęcia : dykcja oraz artykulacja.

Artykulacja –  dotyczy procesu i sposobu wydobywania i kształtowania dźwięków mowy ludzkiej.
Dykcja–  to natomiast sposób mówienia i  poprawnego wymawiania wyrazów i  zdań.

 Artykulacja

Biorąc pod uwagę te dwa elementy przygotowałem dla Ciebie dwie grupy ćwiczeń. Zacznijmy od ćwiczeń artykulacyjnych.
Usprawniają one narządy mowy czyli  język, wargi i podniebienie. Szkolenie wystąpienia publiczne to znakomita okazja do takiego treningu.

Szkolenia wystąpienia publiczne

Szkolenie autoprezentacja i wystąpienia publiczne.
ĆWICZENIE „Artykulacja”

Podane ćwiczenia najlepiej jest wykonywać przed lustrem, możesz wtedy obserwować to co robisz i dbać o dokładne wykonywanie ćwiczeń, dbaj też o to żeby trenować regularnie, każdego dnia, nawet przez 10 minut. Podane ćwiczenia podzielone są kilka części, ich kolejność nie ma dla mnie znaczenia, nie musisz też robić wszystkich, wybierze te, które podobają Ci się najbardziej. Dodam tylko, że na szkoleniu sztuka przemawiania i prezentacji, raczej tych ćwiczeń nie robimy, są one przeznaczone do pracy w domu.

Szkolenie wystąpienia publiczne – ćwiczenia podniebienia miękkiego.

Ziewaj tak jak w szkole albo w pracy… przy zamkniętych ustach, żeby nikt nie widział.

 • Ziewaj teatralne szeroko otwierając usta.
 • To może się źle kojarzyć, i lepiej wykonywać to będąc samemu, ale dobre jest też kaszlenie z językiem wysuniętym na zewnątrz.
 • To ćwiczenie może rozbawić także, ciebie a nie tylko osoby, które przypadkowo zobaczą jak trenujesz. Powtarzaj różne rodzaje śmiechu: ha ha, hi hi, he he, ho ho, huhu.
 • Wciąganie długiego makaronu, coś mi się wydaje, że to będzie jedno z ulubionych ćwiczeń.

•             Choć to kolejne, też brzmi dobrze… chrapanie na wdechu i wydechu.

 Wystąpienia publiczne szkolenie – ćwiczenia warg

Pierwsze ćwiczenie to idealny trening do selfie😉 Polega na tym, żeby na zmianę ściągać złączone wargi w ‚dzióbek’, a później rozciągać do uśmiechy, w każdej z tych pozycji zatrzymujemy się na kilka sekund.

 • ‚Gruba ryba” to ćwiczenie w trakcie, którego napełniasz  policzki powietrzem – wstrzymujesz i wypuszczasz.
 • Kolejna opcja, którą polecam jako trener wystąpień publicznych, to wycieczka na dziki zachód, ale w treningu tym nie jesteś kowbojem tylko koniem😉 Naśladuj parskanie konia, luźne wargi i powtarzamy – prr, prr, prr, w innych wersjach tego ćwiczenia, możesz też naśladować warkot motoru, czy samochodu.
 • Kolejne ćwiczenie nazwałem roboczo – „warga na siłce”. Polega na tym, żeby na górnej wardze utrzymywać jak najdłużej długopis, ołówek czy np. ekologiczną słomkę.

Szkolenie wystąpienia publiczne – ćwiczenia warg

 • Spokojnie i swobodnie wypowiadaj – da, da, da.
 • Teraz szybko wykonując bardzo drobne ruchy, powtarzaj papapapapa.
 • Możesz też, wyobrazić sobie, że żujesz gumę przy zamkniętych ustach, a ona staje się coraz większa.

Gimnastyka języka

 • Wargi utrzymuj nieruchomo i powoli oblizuj je czubkiem języka, następnie ponownie jego czubkiem, dotykaj na zmianę, dolnej i górnej wargi, a także prawego i lewego kącika.
 • Kolejna propozycja, to masowanie językiem podniebienia miękkiego, język zachowuje się trochę jak podczas malowania.
 • Trenując swój język, możesz też policzyć zęby przy nieruchomej żuchwie, dotykając czubkiem języka, wszystkich górnych i dolnych.

Wystąpienia publiczne szkolenie – ćwiczenia policzków

Tak policzki też można trenować, a nie tylko zestaw imprezowy czyli klata biceps, triceps. Jak to robić?

 • Przy zamkniętych ustach, przenoś powietrze z jednego policzka do drugiego, wypełniając je całkowicie.
 • Nabieraj sporo powietrza do obu policzków, i po tym wypuszczaj je gwałtownie albo powoli- zmianę.

 Ćwiczenia oddechowe

Do grupy ćwiczeń rozwijających artykulację, zaliczamy też ćwiczenia oddechowe, które już znasz i możesz powtarzać. Tutaj jeszcze dwa dodatkowe.

 • Przenoszenie na wdechu za pomocą słomki, drobnych lekkich rzeczy, np. kawałeczek papieru.
 • Przydatne będzie też wydychanie powietrza przez szczelinę ….fffffff.

TUTAJ przeczytasz więcej o komunikacji.

Trening wystąpień publicznych dostępny jest w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np. szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu 

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Szkolenia online