Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych – ruch, wzrok, gesty

Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych – ruch, kontakt wzrokowy, gesty, uśmiech

Wystąpienia publiczne szkolenie – komunikacja niewerbalna – sposób poruszania się

Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych, wymaga bardzo dobrego opanowania komunikacji niewerbalnej. Sposób poruszania się, czyli ruch naszego ciała to obok pozycji kolejna składowa kinezyki, o której dużo mówimy w trakcie kursu wystąpień publicznych. Jest to ważna kwestia szczególnie w sytuacjach gdy jesteśmy na scenie.

Ojciec kinezyki – antropolog Ray Birdwhistell – uważał, że za pomocą sygnałów ciała jesteś w stanie przekazać 60-65 proc. informacji. Nie bez znaczenia jest tutaj sposób poruszania się. Próbował powiązać go z typami osobowości.

Oto uproszczony schemat tego o czym pisał Birdwhistell :

  • koń wyścigowy (puller) – urodzeni liderzy, najczęściej sangwinicy przeskakują schody po kilka na raz, chodzą zdecydowanie, pewnie i szybko, stawiają długie kroki.
  • pędzący parowóz (pusher) – najczęściej cholerycy – krok tarana, potrąca przeszkody stojące na drodze, często nieobecny, nie zauważa ludzi
  • tancerz na linie (balancer) – flegmatycy, osoby ostrożne w ocenach, rzetelne i sumiennie wypełniające obowiązki. Każdy krok jest dla nich ważny – zbliża do celu, dlatego uważnie stawiają każdy krok. Trzeba zaznaczyć, że w kontekście nowych odkryć dotyczących emocji i tego czy mają one jakieś cielesne sygnały charakterystyczne, odpowiedź brzmi nie. Teorie związane z konstruowaniem emocji wskazują, że to raczej zgadywanie niż czytanie informacji. Jednak kulturowa baza wspólnych pojęć pozawala nam często bardzo trafnie przekazywać te informacje, warto więc budować szeroką świadomość tego co dane pozycje czy ruchy mogą oznaczać, bo skoro możemy sobie dzięki temu pomoc, to moim zdaniem warto. W związku z tym, komunikacja niewerbalna to duża część tego co przerabiamy ucząc się sztuki prezentacji i wystąpień publicznych.

 

lightbulb

Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

CO ROBIĆ NA SCENIE?

1. Nie chodź ciągle w lewo i prawo, jak tygrys zamknięty w klatce, bo takim szybkim poruszaniem się możesz sugerować stres, oczywiście to jest kontekstowe o czym już pisałem.

2. Nie bądź też zbyt ospały w poruszaniu się, nie masz być flegmatyczny, zakładam, że naszym głównym celem jest pokazanie „pozytywnej pewności siebie”, ponieważ zwykle klienci, z którymi pracuję prezentują oferty sprzedażowe, prowadzą spotkania czy konferencje, lub mają na nich występować. Cel jest więc podobny, budować pozytywne wrażanie, połączyć bycie sympatycznym  z profesjonalizmem. To oczywiście spore wyzwanie, ponieważ najczęściej najpierw musimy pokonać tremę. W trakcie mojego szkolenia autoprezentacja i wystąpienia publiczne, podchodzimy do tego tematu kompleksowo.

3. Przypomnij sobie Jasmesa Bonda albo Indianę Jonesa, nawet gdy walił się świat oni stali niewzruszeni, nie chodzi o to żebyś była czy był  bez ruchu ale to żeby, ruchy wykonywać w sposób spokojny a jednocześnie zdecydowany.

  1. Stoisz przed kamerą, przy fliocharcie, czy generalnie na scenie przed ludźmi – bądź raczej oszczędny w ruchach, staraj się naturalnie gestykulować, i przekłuwać uwagę tym co i jak mówisz.

Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych – komunikacja niewerbalna – kontakt wzrokowy

Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych- Miłość mieszka w oczach.

U mojej Mani (mój pies) na 100%, szczególnie kiedy jem coś dobrego hahah😉
Informacji zawartych w spojrzeniu, może być oczywiście dużo więcej. Nie będę już się rozpisywał, bo często to powtarzam, ale przypominam o teorii konstruowanej emocji. Nauka sztuki prezentacji i wystąpień publicznych bardzo się zmieniła, po opublikowaniu książki Lisy Feldman Barrett.

Oczy to niezwykle istotny element naszej komunikacji. Stara maksyma głosi: kiedy z kimś rozmawiasz, patrz mu prosto w oczy, bo to one są zwierciadłem duszy. Czy to prawda? Czy można coś wyczytać ze spojrzenia? Można próbować😉 I to robimy na moim szkoleniu sztuka prezentacji i wystąpień publicznych. Uczymy się tego jak dzięki różnym aspektom komunikacji niewerbalnej zwiększać swoje szanse na poprowadzenie dobrego wystąpienia publicznego.

Źrenice pracują niezależnie od naszej woli. W czasie silnego pobudzenia mogą się rozszerzyć aż czterokrotnie. Wzrok jest bardzo precyzyjnym sygnałem ludzkiej komunikacji, jest centralnym punktem ciała, w związku z tym silnie wpływa. A przynajmniej mamy takie silnie przekonanie w naszej kulturze.

Przypomnij sobie np. czy ktoś podał Ci kiedyś dłoń nie patrząc w oczy i jakie to było uczucie.
Wzrok mówi, widzę Cię, jesteś dla mnie ważny, choć tych sygnałów może być trochę więcej.

 

Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych – Strach

Wzrokiem można przekazywać zarówno sympatię, jak i gniew, można też wywołać strach.

Strach wywołasz patrząc długo i uporczywie w oczy swojego odbiorcy, no chyba że jest to sytuacja bardzo intymna miedzy zakochanymi i możesz wywołać coś zupełnie innego. Pamiętaj, że znaczenie będzie miało tez to jaką emocję włożysz w spojrzenie. Dojdzie do tego mimika i pozycja naszego ciała. Co do wzorku w trakcie spotkań prywatnych, biznesowych, ale też wystąpień publicznych. Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych, to umiejętność zarządzania emocjami swoimi i swoich odbiorców.

lightbulb

Szkolenie z wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych – kontakt wzrokowy

Zasada jest taka że, najlepiej, gdy kontakt wzrokowy trwa 60–70% czasu całej rozmowy.  Uwaga nie chodzi o to, żeby jeśli rozmowa trwa 10 minut, przez 6-7 minut bez przerwy patrzeć komuś w oczy, a później przez 3 minuty w podłogę. Tylko by robić to co jakiś czas, generalnie wracając do kontaktu wzrokowego przez większość spotkania.

Jeśli spotkanie to rozmowa 1 na 1, to zasady są jasne, jeśli grupa jest większa i prezentujesz coś np. przed 50 – cioma osobami, znajdziesz spokojnie czas na to żeby co jakiś czas spojrzeć w oczy każdemu z uczesniktów. Dbaj o to, ponieważ w taki sposób pokażesz uczestnikom, że są dla Ciebie ważni, a tym samym zyskasz ich uwagę. Jeśłi grupa jest bardzo duża i mówimy np. do kilkuset osób, siedzących w ułożeniu teatralnych na widowni, omiataj co jakiś czas wzrokiem każdą cześć sali, ludzie z odległości  będą mieli poczucie, że patrzysz właśnie w ich stronę.

Możesz też wybrać 5 punktów, 4 rogi sali i środek i co jakiś czas spoglądać w tamtą stronę. Dodam, że w trakcie szkolenia z wystąpień publicznych robimy sporo ćwiczeń, które pomagają to przetrenować w praktyce.

Wystąpienia publiczne szkolenie – komunikacja niewerbalna – płeć

W ramach ciekawostki dodam, że kobiety i mężczyźni widzą inaczej.

Mężczyźni lepiej widzą to, co znajduje się bezpośrednio przed nimi i w dużej odległości – to tzw. widzenie lunetowe. Kobiety natomiast mają szersze widzenie obwodowe i lepiej widzą na małą odległość, a przez to potrafią objąć wzrokiem całą sylwetkę mężczyzny. Widzą szersze pole z każdej strony. Panowie uważamy na spotkaniach, jeśli coś np. dekolt przyciąga wasz wzrok… to widać.

szkolenie z wystąpień publicznych

 

Kobiety natomiast, patrząc mężczyźnie w twarz mogą sprawdzać czy ma ładny tyłek, to pewne uproszczenie, ale pokazuje o co mi chodzi.

Wystąpienia publiczne

Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych – komunikacja niewerbalna – mruganie

Co jeszcze mówią oczy? Weźmy np. Mruganie.

Mrugamy wolno w sytuacjach, które nas relaksują, za to zdecydowanie częściej w przypadku stresu albo gdy kłamiemy. Normalnie człowiek mruga od 8 do 21 razy na minutę, zwykle co 3–10 sekund. Trudno będzie nad tym zapanować, więc nie skupiaj uwagi na tym ile razy mrugasz, staraj się generalnie uspokoić gdy pojawi się trema, jeśli w środku będziesz spokojny ciało za tym pójdzie.
W trakcie mojego szkolenia z prowadzenia prezentacji masz możliwość zobaczenia jak wyglądasz w trackie wystąpienia, ponieważ zawsze używamy kamery.

Warto też dodać, że oczy, to informacja o szczerym uśmiechu.

Francuski lekarz opisał ten fenomen w XIX w. Pokazując, że szczery uśmiech prowadzi do napięcia zarówno mięśni jarzmowych (podnoszących kąciki ust), jak i mięśni okrężnych oka (podnoszących policzki i tworzących zmarszczki wokół oczu). Jest uważany za bardziej szczery i zdradzający prawdziwe emocje, ponieważ większość ludzi nie potrafi świadomie kontrolować wystarczająco dobrze mięśni okrężnych oka. Z drugiej strony w kontekście teorii konstruowanych emocji powstaje pytanie czym jest szczery uśmiech, i jakimi emocjami może być łączony, oraz czy w ogóle  w kontekście nowych badań, możliwe jest odczytanie szczerości na tej podstawie. Odsyłam zainteresowanych do bardzo ciekawej książki Lisy Feldman Barrett „Jak powstają emocje”. Wspominam o niej bardzo często pisząc o sztuce prezentacji i wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz więcej o komunikacji.

Trening wystąpień publicznych dostępny jest w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu 

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

 

Kursy online