Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Kurs wystąpienia biznesowe – pozycje ciała

Kurs wystąpienia biznesowe – pozycje ciała

Kurs wystąpienia biznesowe, wymaga połączenia wielu elementów. Dobra merytoryka, głos, wygląd i mowa ciała. To oczywiście nie wszystko, ale bez wątpienia te elementy przychodzą do głowy nas starcie. Pisałem już sporo o komunikacji niewerbalnej w trakcie wystąpień publicznych i prezentacji biznesowych. Jednak ten temat jest bardzo szeroki. Tym razem, opowiem Ci o pozycjach naszego ciała.

Zgodnie z tym co powiedziałem, pozycja ciała zdradza sporo informacji o nas zanim zdążymy się odezwać, pokarze ona nasze nastawienie. Mimo, że teoria konstruowanej emocji sugeruje, że emocje nie mają typowych elementów fizycznych jak mimika, czy pozycje ciała, które są z nimi związane, to jednak kulturowo takie nabywamy.

Kurs wystąpienia biznesowe – badania

Co ciekawe jednak, zależność ta działa to też odwrotnie. Sama pozycja ciała wpływa na to jak się czujemy. Badania potwierdzają, że w ciągu 2 min, przyjmowanie pozycji ofiary lub dominacji, zmienia poziom hormonów. W pozycji dominacji po 2 min zmniejszał się poziom kortyzolu czyli hormonu stresu, a zwiększał testosteronu czyli hormonu dominacji. W pozycji ofiary było odwrotnie, zmniejszał się poziom testosteronu a zwiększał kortyzolu, ciekawe prawda. Pytanie jak możemy to wszystko wykorzystać w kursie wystąpień publicznych online lub też w tradycyjnym czy indywidualnym.

Kurs wystąpienia biznesowe – Ćwiczenia

Sztuka przemawiania i prezentacji, lubi praktykę. No to w takim razie przechodzimy do ćwiczeń, tak sprawdzimy to najszybciej.  Zacznijmy od tego co jest dla mnie najważniejsze i zdecydowanie wystarczy żeby świetnie radzić sobie z mową ciała. Często spotykam się z tym, że w różnych szkoleniach z wystąpień publicznych, uczy się ludzi jak dokładnie powinni stać. Pod jakim kontem, jak dokładnie układać ręce, jak patrzeć i jak opanować jeszcze wiele innych elementów. Brzmi to absolutnie przerażająco, bo tych składników jest mnóstwo i nie mam pojęcia jak świadomie nimi zarządzać. A przy okazji, skupiać się na treści tego co mamy do powiedzenia.  Efekt jest taki, że jesteśmy jeszcze bardziej zagubieni albo działamy jak roboty.

Szczęśliwie jest na to dużo prostszy przepis, którego uczę na moim kursie wystąpień publicznych.
Wystarczy wykorzystać emocje, ale zamiast mówić, sprawdźmy to w trakcie ćwiczenia.

 

Szkolenia wystąpienia publiczne

Sztuka przemawiania i prezentacji
ĆWICZENIE „Pozycje ciała”

Za chwilę poproszę Ciebie o to, żebyś przyjmowała lub przyjmował pozycje, które będą ilustracją wymienianych przeze mnie emocji. To będzie jak gra w kalambury.

No to do dzieła. Gdy będę wymieniał emocje, pokaż je swoim ciałem, dokładnie tak ja w grze w kalambury, nie zastanawiaj się nad tym co robić, działaj. Twoje ciało będzie wiedziało co zrobić, jeśli oprzesz się na intuicji. W trakcie tego ćwiczenia najlepiej będzie stać, pozwoli to wykorzystać cały zakres ruchów. Zwykle ucząc się sztuki przemawiania i prezentacji robimy je w grupie przed innymi uczestnikami szkolenia z wystąpień publicznych, ale w takiej wersji też się uda.

STRACH

Zacznijmy od strachu, pokaż swoim ciałem strach, możesz to przerysować, żeby było bardziej czytelne. Zaobserwuj pozycję w jakiej się znajdujesz i wróć do neutralnej, tej z przed startu.

NIENAWIŚĆ

Ok to teraz pokaż nienawiść, ponownie zostań w tej pozycji i zaobserwuj jak ułożone jest Twoje ciało.

NIEŚMIAŁOŚĆ

Do tych emocji dodajmy jeszcze dla testu, stan psychiczny na który składa się kilka emocji, ale tak będzie łatwiej, pokaż proszę nieśmiałość.

RADOŚĆ

Następnie przejedźmy do czegoś bardziej przyjemnego. Pokaż radość, taką jak byś wygrała lub wygrał np. 20 mln. Zaobserwuj przez chwilę co dzieje się z Twoim ciałem i przejdźmy do przedostatniej pozycji.

MIŁOŚĆ

Teraz niech będzie to miłość. Kiedy już pobędziesz chwilę w tym przyjemnym stanie i przyjrzysz się temu jak wygląda Twoje ciało, możemy wykonać ostatnie zadanie w tej części ćwiczenia.

POZYTYWNA PEWNOŚĆ SIEBIE

Na końcu bez moich podpowiedzi, przyjmij pozycję, którą ja określam jako pozytywną pewność siebie. W trakcie mojego szkolenia autoprezentacja i wystąpienia publiczne, to zdecydowanie nasza ulubiona pozycja.

Mamy teraz przegląd kilku wybranych pozycji, które obrazują skrajne stany emocjonalne, wysyłają też skrajnie różne informacje do naszych odbiorców. I tak oczywiście trochę przerysowywaliśmy ruchy w trakcie tego ćwiczenia, ale po to żeby łatwiej zobaczyć pewne wzorce.

Sztuka przemawiania i prezentacji – komunikacja niewerbalna – emocje negatywne

Gdy przyjmujemy pozycje związane z emocjami określanymi jako negatywne (choć takich emocji nie ma, są po prostu emocje) nasze ciało się zamyka. Tak jak byśmy się bronili, zamykają się nasze ręce, kulimy się trochę, czasem wkładamy ręce do kieszeni, robimy krok do tyłu, stajemy lekko bokiem, uciekamy wzrokiem. To oczywiście pewien kulturowo typowy wzorzec, który może się odrobinę różnić u różnych ludzi.  Z tej przyczyny w trakcie szkolenia z autoprezentacji, warto brać pod uwagę wiedzę z zakresu psychologii międzykulturowej.

Sztuka przemawiania i prezentacji czerpie garściami z wielu dziedzin psychologicznych.

Czasem te sygnały są bardzo oczywiste i czytelne, jak u małego dziecka, które gdy wstydzi się nowej osoby spotkanej podczas spaceru z rodzicami. Staje po prostu za mamą lub tatą wtula się z nich i chowa, albo gdy coś przeskrobie, to staje za krzesłem, czy stołem. Czasem te sygnały są bardziej subtelne, ponieważ częściowo staramy się je kontrolować. Wtedy np. stajemy prosto, dość sztucznie rozkładamy ręce pokazując otwartość, ale jednocześnie zaciskamy pięści, bawimy się długopisem, mamy rozbiegany wzrok.

Prowadząc kurs wystąpienia biznesowe, zwracamy bacznie uwagę na wszystkie te elementy, żeby maksymalnie zwiększyć swoje szanse, na przeprowadzenie dobrego wystąpienia.

Wystąpienia publiczne szkolenie – komunikacja niewerbalna – emocje pozytywne

Gdy natomiast przyjmujemy pozycje związane z emocjami określanymi jako pozytywne, nasze Ciało się otwiera, może udało Ci się zauważyć to podczas pokazywania ciałem radości czy miłości. Otwarcie ciała było pewnie podobne, główna różnica w tych dwóch emocjach jest tak, że radość, to spięcie mięśni i otwartość, a miłość to otwartość i luz w ciele, pozycja raczej na spocznij niż baczność.
To jest właśnie to słynne otwieranie lub zamykanie naszego ciała.

Kurs wystąpienia biznesowe – komunikacja niewerbalna – inne przykłady pozycji

  1. Krzyżowanie ramion na piersiach –Dla mnie ta pozycja nie kojarzy się zbyt dobrze, jest zamknięta. W zależności od ułożenia rąk i mimiki, pokazuje informacje o tym, że ktoś nie czuje się komfortowo, jest zamknięty na dyskusję i inne poglądy, broni się przed czymś. Jeśli to do tego skrzyżowania dodasz zaciśnięte pięści?

2.Krzyżowanie ramion i zaciśnięte pięści.

Atmosfera staje się jeszcze bardziej gęsta, taka pozycja może oznaczać, że osoba, która ją przyjmuje, przeżywa duży dyskomfort, próbuje się chronić. Jednocześnie, może być bardzo zdenerwowana, co mogą sugerować zaciśnięte pięści.

3.Krzyżowanie z kciukami w górę

to dalej pozycja zamknięta pokazująca potrzeęa izolacji i pozwalająca wnioskować o pewnym dyskomforcie przyjmującej ją osoby. Jednak jednocześnie kciuki podniesione w górę mają pokazywać, że nie jest tak źle. Osoba w tej pozycji, chce robić wrażenie, pewnej siebie i wyluzowanej. Szkolenie prezentacje i wystąpienia publiczne pokazuje, które z tych pozycji lepiej omijać.

4.Pozycja z rękami na biodrach.

Ptaki stroszą pióra, psy czy koty, jeżą sierść, my nie mamy ani piór ani sierści więc, stosujemy pozycję z rękami na biodrach. Dzięki temu mamy wydawać się więksi. Zwykle jest to sygnał, że dana osoba jest gotowa podjąć zdecydowane działanie. Pozycja ta jest też lekko nacechowana agresją, może być również gestem dominacji terytorialnej. Jednocześnie bywa też nazywana pozycją sukcesu, ponieważ sugeruje zdecydowane dążenie do celu. Co ciekawe jest często przyjmowana podczas flirtu.

W trakcie kursu autoprezentacji, cały czas przypominam, że wnioskować o znaczeniu danej pozycji trzeba ostrożnie i zawsze w oparciu o kontekst oraz wiedzę naukową dotyczącą ciała i stanów emocjonalnych. Ta najnowsza jak teoria konstruowanej emocji pokazuje jakie są zależności między ciałem i emocjami i czy mają one szczególne znaki fizyczne w ciele.

5.Pozycja na kowboja

Mężczyzna, bo częściej nam zdarza się ta pozycja, stojąc z rozstawionymi nogami i rękami za paskiem, które mają zwracać uwagę na krocze, pokazuje informację „Jestem męski – potrafię rządzić – nie boję się”. Jest to też gest kojarzony z agresywną seksualnością.

6.Nogi blisko siebie

mogą świadczyć o zaniepokojeniu, niepewności czy uległości. W pozycji siedzącej mogą być np. dodatkowo wycofane pod krzesło, podkreślając jeszcze to, że ich właściciel odczuwa dyskomfort.

7.Nogo szeroko

Z drugiej strony rozstawienie nóg bardzo szeroko, też nie jest korzystnym komunikatem.
Zwykle w trakcie szkolenia z prowadzenia prezentacji, udaje się nam to pokazać w bardzo zabawny sposób podczas ćwiczeń.
Ta postawa jest typowa dla mężczyzn, a jej celem jest eksponowanie krocza. Jest mocnym sygnałem dominacji. Występuje ona też wśród młodych małp, które próbują zdominować inne osobniki. Nie chcąc ryzykować zranienia, rozstawiają szeroko nogi, ta która rozstawi je najszerzej zostaje uznana za przywódcę. Pamiętaj, że ta pozycja poza sytuacjami kiedy świadomie chcesz być bardzo dominujący jest kojarzona jako negatywna. Mężczyźni reagują na nią rywalizacyjnie. Kobiety są mocno onieśmielone i zniesmaczone. Znajdź więc złoty środek pomiędzy kolanami zbyt blisko i zbyt daleko.

8.Skrzyżowane nóg

Może być oznaką niepewności i nieśmiałości, leku lub innych negatywnych emocji. Mogą towarzyszyć temu takie gesty jak trzymanie rąk za plecami i opuszczona głowa, lub cofanie nóg pod krzesło. Masz jeszcze wątpliwość, że skrzyżowane nogi to najczęściej rekcja na dyskomfort? Przypomnij siebie ostatnią wizytę u dentysty. Alan i Barbara Pease, znani badacze komunikacji niewerbalnej przeprowadzili badanie 319 pacjentów poradni stomatologicznych. Jego wyniki pokazały, że 88% pacjentów krzyżuje nogi od razu po wejściu na fotel dentystyczny. W trakcie rutynowej kontroli pacjenci mają skrzyżowane nogi przez 68% czasu. Osoby przechodzące poważniejszy zabieg miały nogi skrzyżowane przez przez 98 % czasu. No więc biorąc udział w moim projekcie Kurs wystąpienia biznesowe, dowiesz się też, jak trzymać nogi w trakcie prezentacji biznesowej.

9.Siedzenie z rękoma założonymi za głową

Świadczy o pewności siebie, poczuciu dominacji, bardzo słabe podczas spotkań biznesowych i wystąpień publicznych. Nie polecam.

Żeby być skutecznym w czytaniu komunikatów niewerbalnych innych ludzi, trzeba umieć odczytywać stany emocjonalne innych ludzi. A żeby umieć czytać je u innych, trzeba zacząć od świadomości naszych własnych emocji.

Szkolenia wystąpienia publiczne

Szkolenie z wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

Sztuka przemawiania i prezentacji – buduj świadomość 

To jedna z najważniejszych podpowiedzi, które zawarte są w szkoleniu z prezentacji biznesowych.  Myśl o tym, jaką emocję chcesz pokazać, bo zgodnie z tym co zrobiliśmy w ćwiczeniach, emocje wpływają na Twoje ciało. Nie musimy się uczyć tego jak dokładnie stać i trzymać ręce, wystarczy włączyć daną emocję i ją pokazać, ciało zareaguje automatycznie. To natomiast wpłynie na Twojego odbiorcę, ale co niezwykle ciekawe też na Ciebie, bo pozycja naszego ciała zgodnie z tym co już wspominałem, wpływa też na nasze samopoczucie.

Szkolenia wystąpienia publiczne

3 Zasady

Na końcu tego wpisu o sztuce przemawiania i prezentacji jeszcze ważne podpowiedzi:

*Pamiętaj, że dana pozycja, czy generalnie komunikat niewerbalny to jest nie jest całe zdanie, tylko wyraz w zdaniu, trzeba więc na obserwację poświęcić trochę czasu.

*Szukaj zgodności słowa z ciałem lub jej braku, brak zgodności tego co pokujemy z tym co mówimy, pozwala wnioskować o tym, że nasz rozmówca, czegoś nam nie mówi.

*Pamiętaj, że mowę ciała odczytujemy zawsze w kontekście, co innego prawdopodobnie będzie znaczyło. Obejmowanie swojego ciała, na plaży w ciepłym kraju przy temperaturze 40 stopni w słońcu, a co innego zimą na pełnym śniegu biegunie północnym.

 

TUTAJ  przeczytasz więcej o komunikacji. Zapraszam też na Kurs wystąpienia biznesowe. 

Trening wystąpień publicznych dostępny jest w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np. szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu 

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Kursy online