Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Sztuka wystąpień publicznych dla handlowców – sympatia

Sztuka wystąpień publicznych dla handlowców – sympatia

Każdy lubi komplementy, ponieważ miło jest usłyszeć od innych coś przyjemnego na swój temat. Jednak większe znaczenie dla nas ma to, czy ludzie, z którymi przebywamy, darzą nas prawdziwą sympatią, czy też nie, bo chyba nie ma na świecie osoby, która nie chciałaby być lubiana. Na pewno dzień od razu staje się lepszy, kiedy przychodzimy do pracy, w której witani jesteśmy z uśmiechem. Czujemy się wtedy pewnie i łatwiej nam wypełniać swoje zadania. Dodatkowo ludzie, którym na nas zależy, pomagają nam radzić sobie ze stresem (Cohen, 2004), który często utrudnia wykonywanie obowiązków w pracy i przeszkadza w realizacji różnych życiowych celów. Takie pozytywne emocje, mają też duże znaczenie w trakcie prezentacji biznesowych. Jak je wzbudzać, na to pytanie stara się odpowiadać mój trening sztuka wystąpień publicznych dla handlowców . 

Sztuka wystąpień publicznych dla handlowców  – Sympatia, jak to działa?

Naukowcy (Gold, Ryckman, Mosley, 1984) przeprowadzili eksperyment, w którym kobieta wyrażała zainteresowanie badanymi mężczyznami, nawiązując z nimi jedynie kontakt wzrokowy  wyrażający sympatię. Okazało się, że mężczyźni ci zdecydowanie ją polubili, mimo że nie zgadzała się z nimi w wielu ważnych kwestiach. Co to oznacza? W relacjach międzyludzkich działa zasada, zgodnie z którą jeśli otrzymujemy od drugiej osoby sygnał, że darzy nas sympatią, my także ją polubimy. Oczywiście to, co myślimy, wpływa na to, co robimy. Takie przekonanie sprawia, że zachowujemy się bardziej przyjacielsko i jesteśmy bardziej otwarci niż w sytuacji, w której uważalibyśmy, że np. nowo poznana osoba nie darzy nas sympatią.

Samospełniające się proroctwa

Jak sądzicie, do czego prowadzi takie zachowanie? Powoduje, że osoba, którą obdarzymy uśmiechem i miłym słowem, też odpowie ciepło na nasze przyjazne gesty, a jej zachowanie wzmocni z kolei nasz serdeczny stosunek do niej. Jest to przykład samospełniającego się proroctwa, kiedy wiara w to, że jest się lubianym, skłania nas do równie przyjaznych zachowań sprawiających, że inni także są dla nas serdeczni, a my ponownie wysyłamy tego rodzaju komunikat do kogoś innego. Podsumowując: dostajesz to, co dajesz. Trening wystąpień publicznych, uczy jak poprzez odpowiednią komunikację i nastawienie budować taki klimat.  

Sztuka wystąpień publicznych dla handlowców – pomocna sympatia

Z ludźmi, którzy nas lubią, łatwiej jest nawiązać bliższe relacje. Pamiętajmy, że osoby, które są dla nas życzliwe i mają do nas przyjazne nastawianie, pomogą nam radzić sobie z różnymi problemami w pracy i na co dzień. Ktoś, komu na nas zależy, będzie się o nas troszczył i rozumiał nasze emocje i potrzeby. Może też doradzić i pomóc rozwiązać z pozoru nierozwiązywalny problem.  To wszystko jest bardzo ważne i oznacza, że wśród osób, które nas lubią, możemy się czuć bezpiecznie.

Pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa sprawiają, że łatwiej jest nam dążyć do wyznaczonych wcześniej celów. Każdy przyzna, że np. dużo lepiej prowadzi się spotkanie z klientem, który jest dla nas miły, mimo że zajmujemy jego czas. Podobnie łatwiej jest przeprowadzić udane wystąpienie publiczne, jeśli ktoś porozmawiał z nami o naszych pomysłach, doradził i wiernie nam kibicuje. Trening wystąpień publicznych, to świetna okazja to sprawdzenia w praktyce, wszystkich Twoich pomysłów dotyczących prezentacji. 

Kurs wystąpień publicznych – Jak to działa?

Wiemy już, że osobom lubianym przez innych żyje się dużo łatwiej. Jednak pamiętajmy, że zyskanie sympatii innych nie jest rzeczą prostą i trzeba na nią zapracować. Jak? Na to pytanie odpowiada trening sztuka wystąpień publicznych dla handlowców . Oto kilka pomysłów.

A

 1. Musisz być autentyczny. Jeśli będziesz udawać kogoś, kim nie jesteś, inni szybko to zauważą. Sztuczny uśmiech i gesty odstraszą każdego. Aby inni darzyli Cię sympatią, musisz być uczciwy i musisz być sobą.
 2. Zainteresowanie drugą osobą jest ważne. Zadawaj pytania, troszcz się. Nikt nie odbierze dobrze rozmowy, w której jest tylko słuchaczem albo gdy zauważy, że nie słuchasz go uważnie. Dlatego opowiadaj o sobie, ale również pytaj i wykazuj zainteresowanie tym, co druga osoba ma do powiedzenia.
 3. Otwarta głowa to podstawa, ponieważ inni odbierają Cię wtedy jako dostępnego i ciekawego. Mało jest osób, które chcą nawiązać bliższe kontakty z kimś, kto upiera się przy swoich przekonaniach, nawet gdy nie są słuszne. Nie chodzi o to, żeby zawsze zgadzać się z opinią innych, ale żeby słuchać i analizować.

  B

 4. Odgrywanie gwiazdy jest źle widziane. Zamiast skupiać się na pokazaniu, jaki jesteś ważny, słuchaj tego, co mówią inni, i doceniaj ich pracę.
 5. Twoje humory nie mogą rządzić zachowaniem. Traktuj innych tak samo bez względu na to, jaki masz nastrój. Mówiąc ogólnie, nie wyżywaj się na innych.
 6. Gesty mają znaczenie. Gdy mówisz z entuzjazmem, wykonujesz przyjazne gesty, utrzymujesz kontakt wzrokowy – rozmowa od razu staje się przyjemniejsza.
 7. Trzeba dbać o pierwsze wrażenie. Pamiętaj, że wyprostowana sylwetka, pewny uścisk dłoni i uśmiech to podstawa.
 8. Zapamiętuj imiona. Kiedy będziesz zwracał się do ludzi po imieniu, będzie im miło i będą Cię lepiej postrzegać.
 9. Uśmiech jest ważny, dlatego uśmiechaj się do ludzi. Zobacz ten film, a zrozumiesz, dlaczego.
 10. Nie bądź sztywniakiem. Pracuj, kiedy trzeba, ale wyluzuj się, gdy możesz sobie na to pozwolić. Rozmawiaj z innymi na przerwach i nawiązuj kontakt.

 

Trening wystąpień publicznych – sympatia – podsumowanie

Nie jesteśmy w stanie sprawić, że polubią nas wszystkie osoby, jakie spotkamy na swej drodze lub z którymi pracujemy. Warto jednak się starać, bo w dobrej atmosferze łatwiej się pracuje i wykonuje obowiązki, a osoby, które nas lubią, pomogą nam poradzić sobie w kryzysowych sytuacjach. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam na projekt Sztuka wystąpień publicznych dla handlowców . 

 

Trening Sztuka wystąpień publicznych dla handlowców dostępny jest w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

 

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

 

Szkolenia online