Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Trening wystąpień publicznych Warszawa – dress code mówcy

Trening wystąpień publicznych Warszawa – dress code mówcy

Trening wystąpień publicznych Warszawa to projekt, w którym zawsze podkreślam, że moim zdaniem najważniejszą ze wszystkich cech dobrego mówcy jest naturalność, do tego dodałbym też szczerość.

Psychologia wpływu społecznego podpowiada nam jednak jak zachowując naturalność i będąc sobą podkreślać te nasze cechy, które będą dobrze wpływały na naszych odbiorców w konkretnej sytuacji.
Tego uczymy się na moim treningu wystąpień publicznych Warszawa.
Bo przecież w sposób oczywisty, czy to w tracie spotkania sprzedażowego czy podczas dowolnego wystąpienia publicznego, poza drobnymi wyjątkami zależy nam na wywarciu dobrego wrażenia.
Za chwilę podam Ci kilka bardzo istotnych porad, wcześniej zapraszam Cię do ćwiczenia.

 

lightbulb

Trening wystąpień publicznych Warszawa

ĆWICZENIE „3 typy?”

Ćwiczenie, które często wykorzystuję w ramach mojego kursu wystąpień publicznych online, polega na tym, żeby opisać na kartce, 3 typy osób. Zapisz proszę to jak sobie je wyobrażasz na scenie. Jak wyglądają, jak są ubrane jak się zachowują stojąc przed widownią, prowadząc wystąpienie publiczne czy prezentację biznesową. Wystarczy, że zrobisz to zapisując cechy od myślników, albo jeśli tak wolisz, że wyobrazisz sobie to w głowie.
a) No dobrze. Na początku, wyobraź sobie osobę, która ma bardzo duży autorytet. Swoim zachowaniem i wyglądem na scenie, komunikuje władzę, siłę i zdecydowanie.
b) Następnie wyobraź sobie na tej samej scenie osobę bardzo przyjacielską, otwartą, pozytywnie nastawioną do ludzi, czyli przystępną. Taką, która natychmiast buduje pozytywne emocje.
c) I na końcu wyobraź sobie jeszcze osobę bardzo kreatywną. Taką która buduje wrażanie, artystycznie uzdolnionej, z bardzo dużą wyobraźnią. Mającej duży potencjał twórczy, potrafiącej tworzyć i rozwijać, nowe unikalne pomysły czy idee.

 

Trening wystąpień publicznych Warszawa – filary profesjonalnego stylu

API – Autorytet- Przystępność – Indywidualizm

Ze względu na to, że jesteśmy w naszej kulturze, dość podobni w opisywaniu pewnych typowych przedstawicieli grup społecznych, zawodów czy nawet charakterów. Wnioskuję, że opisując osobę numer 1, czyli mającą duży autorytet, pojawił się ktoś, ubrany raczej w ciemny garnitur lub mundur, niż w luźny kolorowy t-shirt. Uczesany raczej schludnie, włosy raczej krótkie lub spięte w prosty kucyk. Stojący prosto, prawie na baczność, mało gestykulujący, mający poważny wyraz twarzy i mówiący konkretnie i dość stanowczo. To jest oczywiście pewne umowne i społeczne pojęcie tego czym charakteryzuje się taka osoba. Ta wiedza jest w nas głęboko zakorzeniona bo uczymy się pojęć, schematów i stereotypów. Trening wystąpień publicznych Warszawa, to projekt w ramach, którego wspólnie sprawdzamy jaki wizerunek jest najbardziej spójny z tym co robisz.

Na szkoleniu z autoprezentacji pokażę Ci jak te elementy wykorzystywać.

Podczas opisywania osoby przystępnej, był to raczej ktoś uśmiechnięty, stojący prosto ale raczej na spocznij niż na baczność, mający w sobie luz i otwartość. Osoba ta ubrana była albo w marynarkę t-shirt i jeansy, albo coś innego schludnego ale jednocześnie bardziej luźnego niż osoba budująca autorytet. Podobnie z kolorami, może było coś niebieskiego, szarego, białego, brązowego? Jeśli chodzi o włosy to też pewnie były bardziej na luzie, mogą być dłuższe i rozpuszczone. Zachowanie i ruchy na scenie? Tak jak pisałem wcześniej, więcej luzu i otwartości w ciele. Naturalna gestykulacja. Głos łagodny, choć nie oznacza to,  że pozbawiony zdecydowania. Podczas treningu wystąpień publicznych Warszawa poznasz też psychologiczne znaczenie barw.

No i osoba ostania, tutaj od razu na myśl przychodzi mi np. dyrektor kreatywny agencji marketingowej, albo reżyser. Nie ma w tym przypadku ścisłych zasad, ubranie i wygląd często odzwierciedlają, kreatywną duszę.

Kolorowe trampki do marynarki, ciekawe modne okulary, nietypowa fryzura. Ubrania o ciekawym nietypowym kroju, w różnych kolorach ale z drugiej strony też bardzo klasyczne, przełamane jednym nietypowym elementem. Chodzi tu raczej o to, że cały wygląd tworzy spójny artystyczny wizerunek, a ubrania są bardzo dobrze dobrane z wyczuciem i stylem. Prywatnie bardzo lubię taki styl, jako trener wystąpień publicznych dodaję do tego trochę pozostałych elementów, żeby całość była naturalna, prawdziwa, spójna i wywierała takie wrażenie na jakim mi zależy.

lightbulb

Trening wystąpień publicznych Warszawa – ważna podpowiedź.

1. Zastanów się nad tym jaki jest Twój cel, jakie konkretnie wrażenie chcesz tworzyć i pokazywać. Wybierz jeden z pożądanych kierunków Autorytet, przystępność lub indywidualizm. Możesz też je połączyć, w dowolny sposób. Jeśli masz z tym kłopot i nie jesteś pewna czy pewien w jakim kierunku pójść, w trakcie mojego treningu wystąpień publicznych, wszystko Ci wyjaśnię i pomogę obrać właściwy kierunek. Zapraszam też na wystąpienia publiczne szkolenie indywidualne, w trakcie którego skupimy się tylko na Tobie.

2. Głos i ciało już przerobiliśmy wykorzystaj tu emocjonalny kompas. Pokazuj pozytywną pewność siebie, no chyba że chcesz świadomie zbudować inne wrażenie ze względu na charakter sytuacji.

3. Dbaj o siebie
Atrakcyjnym ludziom skłonni jesteśmy przypisywać bardziej pożądane cechy. Ludzie urodziwi w porównaniu z innymi postrzegani są jako bardziej towarzyscy, dominujący, inteligentni i lepiej przystosowani społecznie. Pamiętaj, że nie chodzi jedynie o to jaką wyprawkę dostaliśmy w trakcie narodzin. Mówiąc wprost badania pokazują, że ma to bardzo duże znaczenie. Bardzo ważne jest to jak dbasz o siebie, to żeby wyglądać schludnie. Jeśli nie masz pomysłu na to jak się za to zabrać dowiesz się więcej z moich wpisów lub podczas treningu wystąpień publicznych Warszawa.

 

4.Ubranie jest drugim symbolem autorytetu (obok tytułów – przyp. aut.), mogącym wyzwolić mechaniczną uległość.

R.Cialdini

Jeśli chodzi o dobór stroju, pamiętaj, że to wyraz szacunku dla odbiorcy. Przede wszystkim warto, by ubranie, które nosisz w trakcie zawodowych czy biznesowych wystąpień publicznych było:
eleganckie, niezużyte, świeże, schludne, dobrze skrojone, dobrane do typu osobowości, urody, sylwetki, nie było zbyt seksowne, chyba, że biznes, w którym pracujesz tego wymaga. Pamiętaj, że dodatki to cześć stroju, nie powinno ich być zbyt wiele, nie chodzi o to żeby wyglądać jak choinka.

W trakcie moich szkoleń z prowadzenia prezentacji, dowiesz się więcej, na temat tego jak dbać o wizerunek, jak dobierać odpowiednie dodatki, i jakie wrażenie mogą wywierać na odbiorcach.

Szkolenie wystąpienia publiczne i prezentacje biznesowe – ubiór a praca

Ubiór świadczy o charakterze wykonywanej pracy, statusie, osobowości, orientacji politycznej i religijnej, przynależności narodowej czy kulturowej. W trakcie mojego kursu przemawiania, dowiesz się na jakie elementy zwracać uwagę w zależności od zawodu jaki wykonujesz.
W zawodach bardziej sformalizowanych, w których obowiązuje sztywny dress code, ubiór buduje autorytet, zaufanie klienta. Osoby noszące się ze smakiem, klasą, a przede wszystkim schludnie, wzbudzają większe zaufanie w pierwszym kontakcie. Odbierane są podświadomie jako bardziej inteligentne, zaradne. Zadbany ubiór bowiem kojarzy się z wyższym statusem społecznym i wieloma zaletami osoby, która go nosi.

Restrykcyjny kod ubierania:

charakterystyczny jest dla zawodów zaufania publicznego (prawników, polityków, negocjatorów, finansistów). To właśnie dzięki niemu wybija się takie cechy jak: profesjonalizm, wiedza, autorytet, władza. Mając do czynienia z osobą o sformalizowanym wyglądzie zachowujemy większy dystans i traktujemy jak eksperta. Na szkoleniu z autoprezentacji i wystąpień publicznych, robimy dużo ćwiczeń, które pokazują siłę tego wpływu oraz jak opracować swój własny styl.

 

Mniej formalny ubiór/casual:

 

obowiązuje w wolnych zawodach (dziennikarze, inżynierowie, artyści, pracownicy agencji kreatywnych). Można uznać, że pracownicy, od których oczekujemy kreatywności, otwartości, oryginalności, elastyczności w podejściu do klienta nie powinni ubierać się zbyt oficjalnie. Dlatego luźniejszy charakter profesji warto podkreślać też eleganckim, ale mniej sformalizowanym ubiorem.
Warto przemyśleć to słynne powiedzenie „Wchodzisz między wrony, kracz jak one”. Ma ono w tym kontekście bez wątpienia swoje pozytywne i negatywne strony.
Dużo więcej na temat autoprezentacji i dress code dowiesz się z mojego trening wystąpień publicznych Warszawa. Znajdziesz je zarówno w wersji online jak i formie tradycyjnej lub indywidualnej. Tutaj więcej informacji.

Szkolenia dostępne są w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu  

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Szkolenia online