Wystąpienia publiczne Warszawa – poczucie kontroli w sytuacjach trudnych
W ramach projektu wystąpienia publiczne Warszawa, zajmujemy się radzeniem sobie w sytuacjach trudnych. To prowadzi nas do pojęcia poczucia kontroli i jego znaczenia? Potrzeba bycia przyczyną zdarzeń to fundamentalna motywacja człowieka. Nikt nie czuje się dobrze jako pionek na szachownicy wydarzeń. Chcemy mieć wybór oraz możliwość kreowania własnych decyzji i działań.
Posiadanie wpływu na to co się z nami dzieje daje nam podstawowe poczucie bezpieczeństwa. Także możliwość spełniania się w sferach bardziej złożonych, jak rozwój osobisty czy duchowy, ma swój fundament w poczuciu kontroli. Idąc dalej – wpływanie na innych oraz na otoczenie daje możliwość zwiększenia uczucia komfortu czymkolwiek czym się zajmujemy. Chcemy aby nasze potrzeby, uczucia, spostrzeżenia i myśli były uwzględnione przez naszą rodzinę, bliskich, współpracowników czy społeczeństwo. To pragnienie pobudza nas potrzebę wpływu i kontroli.
Wystąpienia publiczne Warszawa – poczucie kontroli podmiotowej: składniki
Poczucie podmiotowej kontroli składa się z kilku elementów. Przede wszystkim musimy mieć odczucie dowolności własnego zachowania. To, że sami determinujemy nasze życie oraz, że dokonujemy swobodnych decyzji to fundament przeświadczenia o kontroli. Przekonanie o tym, że to Ja jest źródłem myśli, ocen i działań umożliwia podstawową oddzielność od Innych i Świata. Pielęgnowanie tej suwerenności to baza pod budowanie siebie i swojego wpływu. I nie chodzi mi tutaj o egoistyczne przeświadczenie o własnej racji – chodzi mi o dojrzałe subiektywne spojrzenie na naszą biografię. Pewnie zastanawiasz się co to ma wspólnego z projektem wystąpienia publiczne Warszawa ? Spokojnie za chwilę to wyjaśnię. Poczucie kontroli może mieć spore znaczenie gdy pojawiają się stres lub sytuacje trudne.
Wystąpienia publiczne Warszawa – poczucie kontroli znaczenie: percepcja wpływu na rzeczywistość
Aby mieć poczucie kontroli konieczna jest także odpowiednia percepcja wpływu na rzeczywistość. Jeżeli postrzegamy własne działania jako mające mierny lub żaden wpływ – trudno o myśl, że posiadamy kontrolę. Dopiero w momencie kiedy widzimy zależność pomiędzy przyczyną a skutkiem, zachowaniem a zdarzeniem – zobaczymy nasze oddziaływanie na świat zewnętrzny. Mam na myśli dostrzeganie tego, że w danej sytuacji czuję się w dany sposób i adekwatnie do tego reaguję, a moja reakcja wnosi coś do tej sytuacji, zmienia ją. Dostrzeganie korelacji i zależności pomiędzy naszą intencją a wynikiem (nie koniecznie tym upragnionym) w świecie zewnętrznym to baza do wytworzenia percepcji wpływu. To kolejny krok do zrozumienia dlaczego poczucie kontroli może mieć znacznie w kontekście projektu wystąpienia publiczne Warszawa.
Poczucie kontroli znaczenie : przeświadczenie o skuteczności własnych działań
Kolejnym odczuciem koniecznym do wytworzenia poczucia podmiotowej kontroli jest przeświadczenie o skuteczności własnych działań. Wrażenie kompetencji, profesjonalizmu bądź po prostu wiara w siebie i swoje możliwości prowadzi do silnego przeświadczenia o tym, że poprzez odpowiednie działania jesteśmy w stanie osiągnąć założony cel. Odczuwamy swój wpływ poprzez obserwowanie zmian w świecie zewnętrznym. Nasze wewnętrzne intencje i pragnienia motywują nas do podjęcia akcji, które stają się istotną składową ogólnych wydarzeń w naszym otoczeniu.
Poczucie kontroli znaczenie : fundament
Te trzy jakości uważam za fundament podmiotowego poczucia kontroli. Wrażenie wolności wyboru, percepcja wpływu na wydarzenia i skuteczność własnych działań – oto trzy filary, które podtrzymują wspólnie nasze wrażenie kontroli, jednocześnie pozostając w ścisłej zależności od siebie. Mając wolność wyboru, mamy większe poczucie, że wynik zależy od naszych działań i decyzji, a jeżeli tak jest to nasze zachowania są skuteczne – warunkują finalną formę podjętych zachowań i starań.
Zwracając uwagę na składowe, warto też dostrzec, że odnosi się ono do dwóch aspektów naszego doświadczenia. Oba typy kontroli są ze sobą ściśle związane i wzajemnie się warunkują.
Z perspektywy akademickiej typologia poczucia kontroli odnosi się do:
- kontroli behawioralnej (doprowadzanie do realnych zmian w świecie),
- kontroli poznawcza (wynika z naszej wiedzy o rzeczywistości i o nas samych, z rozumienia otaczającego świata oraz możliwości przewidywania zdarzeń, w tym konsekwencji własnych decyzji).
Czasem bywa, że mamy wrażenie, iż pomimo tego, że wydarzenia w naszym otoczeniu są po naszej myśli, to nie doszło do nich za naszą przyczyną. Ot, łut szczęścia. Albo, że pomimo wrażenia, iż rozumiemy mechanizmy na jakich oparta jest nasza działalność, ekonomia czy społeczeństwo – nic nie idzie po naszej myśli. W obu sytuacjach pomimo częściowego poczucia kontroli odnoszącego się do wydarzeń lub do wiedzy – nie możemy się czuć zupełnie komfortowo w pozycji sprawcy. Dlatego, by móc się uchronić od tego typu dysonansu, dobrze jest mieć świadomość tych dwóch aspektów.
Wystąpienia publiczne Warszawa – poczucie kontroli znaczenie : mieć wybór
Różnica pomiędzy opcją wyboru i jej brakiem przejawia się np. poprzez nasze samopoczucie. Doświadczając wolności wyboru czujemy się przyjemnie. Podjęte decyzje sprawiają nam więcej przyjemności. Zaś gdy doświadczamy jego ograniczenia – może być odwrotnie. W 1966 roku Jack Brehm sformułował teorię reaktancji, zwaną także teorią oporu psychicznego – stwierdził, że ludzie mają naturalną tendencję do przeciwstawiania się ograniczeniom wolności. Przekonanie o możliwości dokonania wyboru w sytuacji ograniczania go budzi bunt – wzrasta atrakcyjność działań zakazanych. I tak, jako dzieci, odmrażaliśmy sobie uszy na przekór mamie lub czytaliśmy zakazane książki i gazety. Potrzeba podmiotowej kontroli jest wpisana w nasze życia. Mając świadomość tego, możemy rozbudowywać swoją wiedzę i umiejętności pozwalające nam w bardziej.
Wystąpienia publiczne Warszawa – poczucie kontroli znaczenie : w sytuacjach krytycznych zmniejsza poziom stresu
Dysponowanie możliwością kontroli w sytuacjach krytycznych zmniejsza poziom stresu. Z drugiej strony nie mając pewności, że nasze działanie przyniesie zamierzone skutki lub wątpiąc w naszą skuteczność chętnie oddajemy kontrolę innym. Jeśli ciężar wynikający z odpowiedzialności za jakiś obszar jest za duży, może pojawić się lęk przed tą odpowiedzialnością. W takiej sytuacji człowiek wybiera pozycję społeczną, w którą wpisany jest mniejszy zakres wpływu i odpowiedzialności. Prawdopodobnie istnieje w nas wrodzona tendencja do sprawowania kontroli. Jest ona zależna od okoliczności działania, jego kontekstu i stanu psychicznego podmiotu. Posiadanie poczucia kontroli w kontekście wystąpień publicznych, co wydaje się dość logiczne, może zmniejszać stres. Dzieje się tak ponieważ, wiemy, że cokolwiek się wydarzy damy sobie radę.
Poczucie kontroli znaczenie : podsumowanie
Poczucie kontroli przyczynia się do adaptacji psychologicznej zarówno w perspektywie krótkookresowej, jak i w perspektywie długoterminowej. Łatwiej radzimy sobie z stresującą sytuacją odnajdując punkty zaczepienia, które jesteśmy w stanie kontrolować. Łatwiej radzimy sobie z traumatycznymi wydarzeniami z przeszłości dostrzegając to na ile była ona od nas zależna. Ważne jest też to jaka część tego wydarzenia była poza jakąkolwiek możliwością kontroli lub poznania. W ramach projektu wystąpienia publiczne Warszawa, pracując nad stresem, zajmujemy się też wyznaczeniem granicy pomiędzy tym na co mamy wpływ, co jest poza nim.
Szkolenia dostępne są w różnych miastach
W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk
TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach
Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ
Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.
TUTAJ przeczytasz o coachingu
Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.