Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Kurs wystąpienia publiczne – przestań walczyć

Kurs wystąpienia publiczne – przestań walczyć

Kurs wystąpienia publiczne – zejdź z pola bitwy.

Mój kurs wystąpienia publiczne zawiera tezę odwrotną do większości tych, które dostępne są na rynku. Tezę opartą o psychologiczne zasady pracy z trudnymi emocjami.

Wielkim błędem jest, próba „wyeliminowania” stresu. Stres trzeba uznać za bazę dla rozwoju.

Na starcie to może wydawać się dość dziwne, bo reakcja walki lub ucieczki jest w nas zakodowana. Tymczasem, chcę Cię namówić do czegoś co początkowo może budzić opór,  a mianowicie, żeby przestać walczyć, ze stresem i przyjąć go z otwartymi rękami. Prowadząc mój kurs wystąpienia publiczne  zawsze wspominam, że rodzaje stresu są różne, ale każdy z nich cenny, bo jest dla nas informacją, próba jego wyeliminowania jest więc bardzo złym, a nawet groźnym pomysłem.

Gdy natomiast go akceptujesz jako nieodłączną cześć swojego życia, dzieją się ciekawe rzeczy ale lepiej sprawdzić to w trakcie ćwiczenia.

lightbulb

Szkolenie autoprezentacja i wystąpienia publiczne.
ĆWICZENIE „NIE WALCZ ZE STRESEM”

 

Ćwiczenie „Różowy słoń”

Poniżej jest zdjęcie różowego słonia, popatrz na nie przez 30 sekund, przyjrzyj się dokładnie wszystkim szczegółom, popatrz na jego kształt, popatrz na kolor skóry, na bruzdy na skórze, popatrz na różowe nogi, na różową trąbę, na wielkie różowe uszy, na kły, na jego ogon i przez chwile na to co go otacza…

Szkolenie autoprezentacja i wystąpienia publiczne

Teraz kolejna część zadania…postaraj się przez 60 sekund nie myśleć o różowym słoniu, ale ani razu…
Uwaga! Myślenie „nie chcę myśleć o różowym słoniu” też jest myśleniem o różowym słoniu…

Czas start….
I jak tam udało się? Jeśli nie to sprawa jest jasna, jeśli się natomiast udało…to pytanie czy było to proste, czy wymagało dość dużo wysiłku?

W zasadzie zawsze pada odpowiedź, nie udało się lub, że wymagało to wysiłku…
Żeby Twój mózg nie myślał, o różowym słoniu…musi najpierw zaktywizować pojęcie różowego słonia, żeby wiedzieć o czym ma nie myśleć i później dodać do tego komendę, „nie myśl o tym”.

Czyli dość paradoksalnie, żeby o czymś nie myśleć, Twój mózg musi o tym cały czas myśleć.

Kurs wystąpienia publiczne – akceptuj lęk

To bardzo jasno pokazuje, że nasze przyzwyczajenia dotyczące, pracy ze stresem czy w naszym przypadku tremą, są błędne bo zakładają, że emocja, która się pojawia jest zła i trzeba z nią walczyć. Myślimy wtedy często:

„Dlaczego ja się tak stresuję, nie chcę się stresować, mówca przede mną się tak nie stresował, przestań, raz dwa trzy…nie czuję stresu itp.”  Taki monolog wcale nie jest przydatny… i w bardzo jasny sposób potwierdzają to badania, na których opieram mój kurs wystąpień publicznych online, ale wszystkie inne jego formy.

lightbulb

Szkolenie z wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

Gdy odczuwamy lęk należy akceptować jego obecność, prawdziwie reagować na to, co się dzieje. Przyjmować wydarzenia, emocje i pamiętać, że to wszystko to nie my, tylko rzeczy których doświadczamy. Te jedna z najważniejszych podpowiedzi jakie zawiera mój kurs wystąpienia publiczne.

BADANIA:

Niezgoda i brak otwartości w przeżywaniu lęku zdecydowanie wpływa na jego występowanie na różnych płaszczyznach.

źródło: Hayes Strosahl i inni 2004

Pod wpływem wyższego pobudzenia fizjologicznego osoby, które unikają doświadczenia, wykazują wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia ataków paniki, niż te osoby które gotowe są zaakceptować swój lęk.

źródło: Karekla,Forsyth i Kelly 2004

 

Co więc zrobić gdy taki stres nas dopada?

Jako psycholog, coach i trener wystąpień publicznych podpowiadam…
Potraktuj go jak nielubianą ciotkę, na rodzinnej imprezie, nie pozbędziesz się jej ( przynajmniej legalnie). Warto więc zaakceptować fakt, że tam będzie. W wyobraźni natomiast postawić stres obok i powiedzieć „Nie pozbędę się ciebie, więc przynajmniej mi nie przeszkadzaj. Będę robiła lub robił swoje mimo, że Cię odczuwam”.
To pozwoli przenieść uwagę na to co mamy do zrobienia, zamiast skupiać się na walce ze stresem.

Pozwalamy mu więc występować i uczymy się działać mimo niego.
I to jest jedna w najważniejszych, jeśli nie najważniejsza podpowiedź jaką starałem się przekazać tworząc mój kurs wystąpienia publiczne.

Kurs wystąpienia publiczne  – ACT

To podejście oparte jest na ACT czyli terapii akceptacji i zaangażowania, na której się opierałem także tym razem tworząc kurs autoprezentacji i przemówień publicznych.

Oto jej podstawowe założenia…

  • ACT nie podpowiada, jak walczyć i wygrywać z cierpieniem, tylko jak wycofać się z wojny, i zająć się tym, co naprawdę ważne.
  • ACT zakłada, że stan absolutnego szczęścia, bez trudnych doświadczeń, nie jest naturalny.
  • Celem ACT jest budowanie elastyczności na poziomie psychologicznym. Czyli świadome zauważanie i odpowiednie reagowanie na własne myśli i emocje.

Taki cel można osiągnąć przez rozwój świadomości.
Właściwy kontakt z własnym ciałem i umysłem jest podstawą zmiany.

Zmiany dokonujemy przez otwartość i akceptacje – każdy przeżywa trudne emocje. Ważna jest więc ich akceptacja i działanie w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami mimo ich występowania.
Takie samo założenie zawiera moje szkolenie sztuka prezentacji.

Mając taką podstawę możemy pójść o krok dalej, czyli nauczyć się wykorzystywać myśli w taki sposób, żeby kształtować nasze postrzeganie danej sytuacji. W tym przypadku odniesiemy się do założeń RTZ czyli racjonalnej terapii zachowania.

*Tutaj więcej o ACT.

Dostępne szkolenia

TUTAJ  przeczytasz więcej o tym jak poradzić sobie ze stresem. To mała cześć podpowiedzi jakie poznasz podczas mojego szkolenia z wystąpień publicznych. ( tutaj link do art. 4b).

Takie szkolenia odbywają się różnych miastach, w ofercie znajdziesz: np.  wystąpienia publiczne szkolenie Warszawa. Ze względu na nową sytuację i nowe potrzeby dostępny jest też kurs wystąpień publicznych online. TUTAJ więcej.

 

Szkolenia dostępne są w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

 

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu 

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Szkolenia online