Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Trening wystąpień publicznych – poczucie własnej wartości

Trening wystąpień publicznych – poczucie własnej wartości

Przygotowując ten trening wystąpień publicznych, tym razem chcę Cię zaprosić do pracy nad  Twoją pewnością siebie. Oczywiście nie jest tak, że schematy, które budowały się w nas przez lata, uda się zmienić w ciągu kilku dni, w szkolenia autoprezentacja i wystąpienia publiczne możemy jednak zrobić gigantyczny krok w kierunku pokonania swoich ograniczeń,  a mianowicie jak w coachingu, określić to co jest do zrobienia, ustalić plan działania i postawić pierwszy, a później kolejne kroki. Pewne jest to, że każdy z nas może być świetnym prezenterem, mówię to w oparciu o obserwację ogromnej ilości klientów, z którymi pracowałem,  ale wcale nie musisz mi ufać, przeczytaj, przemyśl, a jeśli Cię to zainteresuje resztę udowodnię Cię podczas szkolenia z wystąpień publicznych.

Ok to działajmy dalej, mam dla Ciebie jeszcze  sporo różnych ćwiczeń…oto kolejne…

 

Trening wystąpień publicznych – ćwiczenie?

Zaczynamy od ćwiczenia.

lightbulb

Szkolenie autoprezentacja i wystąpienia publiczne.
ĆWICZENIE „CO JEST Z TOBĄ NIE TAK”

Weź kartkę papieru i długopis, napisz proszę na niej co jest z Tobą nie tak…wymień wszystkie swoje wady…każdą jaka przyjdzie Ci do głowy. Kiedy już to zrobisz, odłóż kartkę na bok…jeszcze do niej wrócimy i przejdź do kolejnego ćwiczenia.

Tym razem chcę Cię zaprosić do ćwiczenia, bez którego trudno przeprowadzić kurs autoprezentacji i przemówień publicznych. Pokazuje ono o jakich elementach zapominamy ucząc się sztuki przemawiania. W ćwiczeniu tym wykorzystamy wyobraźnię.

Wystąpienia publiczne szkolenie – opiekowanie się sobą

Szkolenie autoprezentacja i wystąpienia publiczne.
ĆWICZENIE „WIERSZ W SZKOLE”

lightbulb

 

Jeśli masz dzieci będzie trochę łatwiej. W trakcie ćwiczenia myśl, o którymś z nich. Jeśli ich nie masz, to wyobraź sobie, proszę,  że Twoja  7- letnia córka…została poproszona o powiedzenie wiersza w trakcie uroczystości dla całej szkoły. To jej pierwsze wystąpienie publiczne. Na tym wydarzeniu będzie sporo osób, wszyscy uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły…pewnie kilkaset osób. Macie 2 tygodnie na przygotowanie, uczysz się razem z nią w domu, po tygodniu już bardzo sprawnie opowiada całość, pamięta tekst i ładnie akcentuje. Dzień przed wystąpieniem wszystko jest zapięte na ostatni guzik, sprawdziliście to kilka razy…i w domu radzi sobie świetnie.

No i wreszcie przychodzi ten dzień, jesteście razem w drodze do szkoły, stresujesz się pewnie dużo bardziej niż ona…bo ona nie ma jeszcze świadomości tego, że na scenie będzie trochę inaczej.
Jesteście na sali, stoisz obok, ona wchodzi na scenę staje przed mikrofonem, patrzy na tych wszystkich ludzi, kilkaset osób, i zaczyna mówić…mikrofon na początku wydaje taki specyficzny pogłos, który roznosi się po sali. Pierwsze kilka zdań idzie jej całkiem nieźle, mówi głośno i dokładnie, ale od drugiej zwrotki coś zaczynia się dziać. Znasz ją doskonale więc widzisz to natychmiast. Coraz mocniej bije jej serce, trudno normalnie oddychać, robi się lekko czerwona na buzi, drżą jej ręce, jest spocona i w pewnym momencie zatrzymuje się,  ma dziurę w głowie, i nie pamięta tekstu, nie wie co zrobić, czuje się bardzo zestresowana, a patrzy na nią kilkaset osób. Może się nawet rozpłakać i zejść ze sceny.

Mało przyjemne wyobrażenie prawda. Jeśli zrobisz to naprawdę dokładni to pewnie zacznie Cię np. ściskać w brzuchu lub w gardle i samemu poczujesz tremę. Dodam tylko, że trema to jeden z najbardziej istotnych elementów jakie omawia mój trening wystąpień publicznych.

Szkolenie autoprezentacja i wystąpienia publiczne

Wracając do ćwiczenia. Teraz pytanie do Ciebie.

Co robisz? Podchodzisz do niej i :

A) Dajesz jej z liścia w twarz…i mówisz jesteś absolutną zakałą tej rodziny, od tej pory będziesz mieszkała w garażu i dostawała tylko chleb i wodę, jesteś beznadziejna, każdy zrobiłby to lepiej niż Ty, jesteś głupia.

B) Przytulasz ją…mówisz, że bardzo ją kochasz, że zrobiła wszystko co mogła, żeby się przygotować, że bardzo się starała, że ta sytuacja jest bardzo wymagająca, i absolutna większość osób, nawet dorosłych bardzo by się tym stresowała, później zabierasz ją na lody i do domu;-)

Odpowiedź jest oczywista prawda, wybieramy B, ale to nie jest główna część tego ćwiczenia, najważniejsze pytanie, które powinien zawierać trening wystąpień publicznych, jest takie …

„A co robisz wobec siebie”? Opiekujesz się sobą? Jesteś swoim najlepszym przyjacielem? Czy też dajesz sobie z liścia w twarz…?

Zostawię Cię z tym na chwilę…

Jeśli Twoja odpowiedź brzmi dbam siebie, to masz świetną bazę do pracy w ramach szkolenia autoprezentacja i wystąpienia publiczne.
Jeśli natomiast było odwrotnie, to już wiesz od czego musimy zacząć Twój rozwój w odniesieniu do szkolenia z wystąpień publicznych.

Jak poradzić sobie w tak wymagającej sytuacji jaką jest prowadzenie prezentacji biznesowej, inne wystąpienie publiczne czy generalnie ekspozycja publiczna…jeśli nie opiekujesz się sobą…jak poczuć się bezpiecznie i swobodnie, a dzięki temu być sobą…bez spięcia…i poprowadzić naprawdę ciekawe wystąpienia.
Obok sceny raczej nie będzie rodziców, którzy będą mogli Cię przytulić…a jeśli nawet by tam byli, to pytanie czy mają takie ciepłe podejście.

Wystąpienia publiczne szkolenie – naucz się rozmawiać ze sobą

Trening wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

lightbulb

Naucz się rozmawiać ze sobą zanim będziesz mówić do ludzi, albo przynajmniej rób to jednocześnie.

Od dziś nie tylko przed wystąpieniem publicznym, ale też w jego trakcie i po zakończeniu bądź swoim najlepszym przyjacielem. Ucz się wprowadzać takie podejście na co dzień , we wszystkich aspektach życia.

Szkolenie autoprezentacja i wystąpienia publiczne

Dla ułatwienia na starcie, możesz sobie wybrać jedną z opcji…;-)

A teraz ważne pytanie w kontekście szkolenia prezentacje i wystąpienia publiczne.

 

Trening wystąpień publicznych

Szkolenie autoprezentacja i wystąpienia publiczne.
ĆWICZENIE „Gdzie zaczyna się komunikacja”

lightbulb

Gdzie Twoim zdaniem zaczyna się komunikacja z ludźmi w kontakcie bezpośrednim ?   Od czego się zaczyna?

Tutaj zwykle padają dość różne odpowiedzi. Dalego powiem od razu o co mi chodzi. O to, że zanim coś powiemy, zanim spojrzymy, zanim podamy dłoń lub nie. W naszym środku powstaje jakieś nastawienie do danej osoby czy sytuacji. Mamy też pewne przekonania o samych sobie w takich kontekstach.

Wszystko to wpływa na to w jaki sposób, zachowamy się w danych sytuacjach. Więc można pokusić się w stwierdzenie, że każda komunikacja z inną osobą zaczyna się od nas samych od naszego wnętrza.

Szkolenie z wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

lightbulb

Pokaże Ci teraz dlaczego to jest takie istotne…

Tak jak na tej grafice, wszystko jest ze sobą połączone ciało wpływa na myśli, myśli wpływają na emocje, emocje na nasze zachowania. Te związki są bardzo ciekawe i niezwykle rozbudowane, warto by odnieść się do teorii powstawania emocji, z których najnowsza teoria konstruowanych emocji Lisy Feldman Barrett dokładnie opisuje te mechanizmy, ale zrobię to w innym wpisie dotyczącym szkolenia z wystąpień publicznych i autoprezentacji.

Kiedy w Twojej głowie pojawi się np. taka myśl „nie radzę sobie z prezentacjami biznesowymi i wystąpieniami publicznymi, nie lubię tego, na 100 % dopadnie mnie stres i popełnię jakiś błąd, w związku z tym wszyscy będą się ze mnie śmiali. Natychmiast wywołuje to w Tobie jakieś emocje i uczucia np. stres czy lęk. Ich odczuwanie prowadzi do reakcji fizycznych naszego ciała ( najnowsze teorie sugerują, że najpierw reaguje ciało, i dopiero wtedy konstruowana jest emocja. Nie wiem jak Ty reagujesz na stres w takich sytuacjach, mnie zwykle ściskało w brzuchu, spinało w karku, miałem kluchę w gardle i mokre ręce. Teraz się to już nie pojawia a nawet jeśli tak, to w jakiejś małej części i wcale nie przeszkadza.
Jednak idźmy dalej…reakcje fizyczne naszego ciała prowadzą, konstrukcji emocji, a te…do konkretnych zachowań… pozycja zamknięta, stawanie bokiem do odbiorców, czy wcześniej…po prostu unikanie takich sytuacji i uciekanie od nich.

* Tutaj przeczytasz więcej o poczuciu własnej wartości.

 

Trening wystąpień publicznych dostępny jest w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu 

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Szkolenia online