Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Kurs wystąpienia sprzedażowe – pierwsze wrażenie

Kurs wystąpienia sprzedażowe – pierwsze wrażenie

Kurs wystąpienia sprzedażowe to projekt, w trakcie którego nauczysz się robić dobre pierwsze wrażenie. Nie ma się co oszukiwać, oceniamy wszyscy i najczęściej robimy to nieświadomie i niezwykle szybko.
Robiliśmy już ćwiczenia, w ramach szkolenia z wystąpień publicznych, w których pokazywałem Ci jak to działa. Choć pierwsze wrażenie bywa mylne, to jednak odgrywa wielką rolę. Jest odruchem instynktownym. To szybko przebiegający proces poznawczy, w trakcie którego oceniamy nowo poznawaną osobę przez pryzmat cech, które dotrą do nas w pierwszych sekundach. Trudno mówić wtedy o racjonalnym przetwarzaniu informacji. Więcej ciekawostek na ten temat wnosi nam, teoria konstruowanej emocji, o którą często przytaczam w trakcie projektu wystąpienia publiczne szkolenie indywidualne.

Na samym początku oceniamy głownie moralność czyli to czy można nam zaufać oraz sprawność w działaniu. Jeśli na starcie odbiorca Ci zaufa i Cię polubi, dużo łatwiej będzie osiągnąć cel np. na spotkaniu sprzedażowym. Jeśli stanie się odwrotnie będzie trudniej, bo efekt pierwszego wrażenia trudno jest zmienić. Wpływa on na cały kontekst postrzegania drugiej osoby w każdej sytuacji. Jeśli nawet zdarzy się zaobserwować zachowanie, które przeczy pierwszemu wrażeniu, to i tak bardzo trudno jest zmienić pierwsze wrażenie o danej osobie. Z tej przyczyny jest to zagadnienie, któremu poświęcam sporo czasu w trackie projektu Kurs wystąpienia sprzedażowe.

 

lightbulb

Wystąpienia publiczne szkolenie indywidualne. Ważna podpowiedź.

Omawiając kwestie pierwszego wrażenia. Warto wspomnieć o efektach Pigmaliona i halo.

Kurs wystąpienia sprzedażowe – Efekt Pigmaliona

Efekt Pigmaliona – polega on na tym, że spełniają się nasze oczekiwania wobec zachowania danej osoby, ze względu na to jakie oczekiwania wobec niej mamy. Potwierdzają to np. ciekawe badania na uczniach i nauczycielach, gdzie grupy opisane nauczycielom jako mądre i szybko się uczące miały dużo lepsze wyniki niż te opisane jako mające problemy z nauką. Czynnikiem, który miał tu wpływ było nastawienie nauczycieli, to jakie wyzwania stawiali uczniom i jak znając ich możliwości motywowali do działania. Tej wiedzy jest sporo, nawet jeśli nie mówię o tym bezpośrednio w trakcie treningu wystąpień publicznych, wszystkie dodatkowe informacje można znaleźć w materiałach, które uczestnik dostaje na szkoleniu.

Żeby opisać to jeszcze dokładniej można wyobrazić sobie sytuacje, że jedna osoba dostaje błędną informacje, że drugą bardzo ją lubi. Przez to ta pierwsza zachowuje się w tak miły sposób, że finalnie osoba 2 naprawdę zaczyna ją lubić. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam na Kurs wystąpienia sprzedażowe.

Szkolenie wystąpienia publiczne i prezentacje biznesowe – Efekt Halo

Polega na tym, że zaobserwowanie jednej pozytywnej lub negatywnej cechy, wpływa na tendencje do przypisywania też innych cech, takich które nie zostały jeszcze zaobserwowane. Pasują jednak do pierwszego opisu, np. jeśli ktoś jest punktualny, to możemy mu też przypisać cechy takie, jak dokładny, uporządkowany, profesjonalny. Tendencja pozytywnej oceny to anielski efekt halo, tendencja do negatywnej oceny to natomiast szatański efekt halo.

Kurs wystąpienia sprzedażowe – podpowiedzi

 

JAK ZROBIĆ DOBRE PIERWSZE WRAŻENIE?

Oto cześć podpowiedzi jakich udzielam w trakcie kursu autoprezentacji i przemówień publicznych.
1.Połóż nacisk na powitanie – to, jak wymawiasz imię i nazwisko, jak podajesz dłoń, czy patrzysz w oczy.

2.Wygląd – czysto i schludnie to podstawa, czyli estetyczny image. Stosowny strój, makijaż i fryzura. Ważne dobrać strój adekwatnie do sytuacji.

3.Otoczenie – każde środowisko i otoczenie jest inne. Nie chodzi o to, żeby stracić swoją tożsamość, ale umieć się elastycznie dopasować do okoliczności. Jak w tym słynnym przysłowiu „Wchodzisz między wrony kracz jak one”. Warto to przemyśleć przynajmniej w pewnych aspektach, choć przypominam, co często podkreślam podczas moich treningów wystąpień publicznych, że najważniejszą dla mnie cechą jest naturalności i prawdziwość.

4. Mowa ciała – pamiętaj, że opowiadają o Tobie nie tylko słowa, i że nie tylko one wysyłają komunikaty. Równie ważne, co treść merytoryczna, są ton, wysokość głosu, tempo mówienia oraz czas całej wypowiedzi. To pewnie dobrze pamiętasz, ponieważ pisałem o tym w części szkolenia z wystąpień publicznych dotyczącej parajęzyka.

JAK ZROBIĆ DOBRE PIERWSZE WRAŻENIE?

5. Uścisk dłoni – ręka wiotka, tzw. śnięta ryba, jest mało pozytywna, może być odczytywana jako informacja o braku zdecydowania i uległości, pewny i silny uścisk kojarzy się z osobą stanowczą, otwartą i zdecydowaną. Nie przesadzaj jednak z siłą bo robienie z dłoni imadła raczej odstraszy Twojego rozmówcę. Jako psycholog i trener wystąpień publicznych sugeruję, że najlepiej jest odzwierciedlać siłę uścisku drugiej strony. Chyba, że chcesz trwożyć wrażenie osoby silnej i zdecydowanej. Wtedy robisz to troszkę mocniej niż druga strona. Chcesz sprawdzić czy to naprawdę działa, podczas ściskania dłoni nowych osób, zastanów się nad tym jakie informacje pojawiają się w Tobie na ich temat, w zależności od sposobu podawania dłoni. Możesz też poprosić kogoś bliskiego, żeby uścisnął Twoją dłoń, najpierw bardzo delikatne, później bardzo mocno, a następnie w sposób odzwierciedlający Twój uścisk, szukając złotego środka.

6. Postawa – przypomnij sobie wszystko o czym mówiłem przy okazji mowy ciała, w ramach podpowiedzi dotyczących szkolenia z autoprezentacji. Postawa wyprostowana może świadczyć o pewności siebie oraz o poczuciu własnej wartości. Osoby przygarbione i pochylone mogą być oceniane jako mniej niepewne siebie. Pamiętajmy oczywiście o kontekście, oraz o teorii konstruowanej emocji.
Wykorzystaj emocjonalny kompas, który opisywałem – zastanów się nad tym jaką emocję chcesz pokazać i zrób to, Twoje ciało natychmiast się dostosuje. Tu przeczytasz więcej na temat tego szkolenia, jest ono znakomitą bazą lub uzupełnieniem kursu wystąpień publicznych.

Kurs wystąpienia sprzedażowe – JAK ZROBIĆ DOBRE PIERWSZE WRAŻENIE?

7. Szczerość – ludzie, którzy zachowują się w sposób naturalny, budzą sympatię i zaufanie.

8. Pamiętaj o uśmiechu – uśmiechaj się oczywiście w sposób adekwatny do sytuacji. Jednak bez wątpienia uśmiech łamie bariery. Pisałem już więcej o uśmiechu, jest bardzo ciekawa i ważna część, szkolenia autoprezentacja i wystąpienia publiczne.

9. Bądź tu i teraz, bądź obecny w rozmowie i daj poczucie odbiorcy, że jest dla Ciebie ważny.
Słuchaj uważnie, miej mimikę, która zgodnie z kulturowymi schematami może sugerować, przyjazne nastawienie i zainteresowanie, odnoś się do tego co mówi partner w rozmowie. Bądź dobrze nastawiony do innych ludzi, pokazuj szacunek i zainteresowanie. Jako psycholog i trener wystąpień publicznych myślę, że to bardzo ważne nie tylko w życiu zawodowym.

10. Możesz zastosować odzwierciedlanie, chodzi o to by bardzo subtelnie naśladować mowę ciała rozmówcy. Jeśli jest zamknięty to też bądź, jeśli otwarty zrób to samo, ale z wyczuciem tak by nie zostało to zauważone.

11. Miej do siebie zdrowy dystans, pomyłki zdarzają się każdemu, bądź ludzki.

Nad tym, żeby robić dobre pierwsze wrażenie możesz pracować zarówno w trakcie moich szkoleń jak i sesji indywidualnych. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam na Kurs wystąpienia sprzedażowe.
TUTAJ przeczytasz o coachingu
TUTAJ o szkoleniach

Kurs wystąpienia sprzedażowe dostępny jest w różnych miastach.. 

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu  

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Kursy online