Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Szkoła prezentacji i wystąpień publicznych – struktura prezentacji

Szkoła prezentacji i wystąpień publicznych – struktura prezentacji

Szkoła prezentacji i wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

lightbulb

Podpowiedzi

Szkoła prezentacji i wystąpień publicznych – ilość slajdów

Guy Kawasaki amerykański specjalista od marketingu, autor książek oraz inwestor Venture Capital z Doliny Krzemowej, który był jednym z pracowników firmy Apple,  proponuje prostą zasadę 10–20–30. Prezentacja multimedialna powinna składać się z maksymalnie 10 slajdów, trwać nie dłużej niż 20 minut, a wielkość czcionki powinna być minimum 30. Nie jest to prawda bezwzględna, ale to bez wątpienia krok w kierunku prostej i przejrzystej prezentacji, a na to stawiam podczas projektu szkoła prezentacji i wystąpień publicznych.

szkoła prezentacji i wystąpień publicznych – struktura prezentacji – półkula

Sporo się mówi o tym, że półkule lewa i prawa mają różne zadania. Popularne też stało się przekonanie, że w zależności od tego, która półkula jest mocniej wykorzystywana u danej jednostki, będzie ona miała lepiej rozwinięte różne umiejętności i cechy. Ile w tym prawdy i czy coś z tej wiedzy możemy wykorzystać w szkoleniu z prezentacji biznesowych? Jak jest z tymi półkulami? Czy rzeczywiście mają inne zadania?

Można to wnioskować w oparciu o uszkodzenia mózgu. Uszkodzenia lewej półkuli prowadzą do trudności z mówieniem, pisaniem, czytaniem i matematyką. Uszkodzenia prawej wpływają na trudności z rozpoznawaniem twarzy, struktur geometrycznych, problemy  z rysowaniem i percepcją muzyki. Obecnie sugeruje się,  że występują różnice w odniesieniu do różnych funkcji psychologicznych pomiędzy dwiema półkulami.

Mówi się że:

Lewa półkula jest odpowiedzialna za myślenie logiczne,  rozumienie słów i mowę, pozwala racjonalnie analizować różne sprawy, pomaga w zadaniach matematycznych. Odpowiada za to co jest w prawym polu widzenia, oraz zdolność rozpoznania przedmiotów za pomocą dotyku, choć to oczywiście nie wszystko.

Prawa półkula natomiast to część odpowiedzialna za myślenie abstrakcyjne, kreatywność i wyobraźnię.  Pozwala tworzyć różne dzieła artystyczne czy techniczne, odpowiada za intuicję i działa wtedy gdy musimy wyobrażać sobie coś w przestrzeni. To dzięki niej rozumiemy metaforyczne znaczenie słów i śmiejemy się̨ z żartów. Ta wiedza okazuje się przydatna podczas szkolenia z prezentacji biznesowych, warto ją jednak uzupełnić.

Mimo różnic trzeba zaznaczyć, że nie istnieją żadne złożone funkcje poznawcze które byłyby reprezentowane wyłącznie przez jedną półkulę.

Co to oznacza?

To oznacza, że są one odpowiedzialne za różne aspekty danej czynności. Dla przykładu zwykle półkulą dominującą w kwestii języka, myślę tu o tworzeniu i rozumieniu mowy, jest lewa. Jednak po dokładnym zbadaniu tego procesu okazuje się, że co prawda lewa półkula odpowiada za elementy składniowe i semantyczne, ale prawa odpowiada za, społeczne aspekty rozumienia języka, czyli kontekst, metafory, żarty czy melodię wypowiedzi. Podobnie jest z emocjami, półkula prawa związana jest najprawdopodobniej z negatywnymi, a lewa z pozytywnymi, choć sugeruje się też, że w mózgu nie ma jednego specjalnego miejsca odpowiedzialnego za ich powstawanie.  Jak jest z obrazami? Tu zwraca się uwagę na to, że pomiędzy półkulami mogą występować różnice dotyczące poziomu przetwarzania informacji. Już wyjaśniam, bo to może mieć znaczenie w kontekście szkolenia z prowadzenia prezentacji.

Mówimy tu o poziomach: lokalnym i globalnym.

Na poziomie lokalnym zwracamy uwagę na podstawowe części obrazu, na globalnym na całość. Mówiąc bardziej obrazowo, patrząc na grupę drzew, możemy zauważyć albo liście albo cały park. Półkula prawa wydaje się lepsza w odczytywaniu informacji globalnych, lewa lokalnych. Sugeruje się wiec że półkule rzeczywiście różnią się pod względem wrażliwości na różne bodźce wzrokowe.

szkoła prezentacji i wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

lightbulb

Podsumowanie

Mocno upraszczając można powiedzieć, że słowa aktywują przede wszystkim półkulę lewą, zaś obrazy prawą. Chcąc kierować informacje do lewej należy umieścić je w prawym polu widzenia. Chcąc natomiast dotrzeć prawej w lewym polu widzenia. Dodatkowo grafika powinna być kierowana raczej do prawej półkuli, natomiast teksty, liczby, statystyki do lewej.

szkoła prezentacji i wystąpień publicznych – struktura prezentacji – tekst

To kilka przydatnych elementów na jakie zwracam uwagę w trakcie szkolenia z prezentacji biznesowych.

A

  • Najlepiej żeby na slajdach zapisywać tylko hasła lub krótkie zdania. Nigdy w prezentacji nie umieszczaj całej treści swojego wystąpienia.
  • Hasła dobrze jest wstawiać w punktach – maksymalnie po 5 na slajdzie.
  • Jeden slajd to jedna kwestia, nie mieszaj na nim zbyt dużej ilości informacji.
  • Treści bardzo istotne możemy podkreślić kolorami. Przedstawiamy je za pomocą ciepłych, wyróżniających się kolorów, np. pomarańczowego, czerwonego. Treści mniej ważne możemy podkreślać barwami zimnymi, np. szary, zielony, niebieski.
  • Używaj jednego rodzaju czcionki (maksymalnie dwóch) w całej prezentacji.

B

  • Unikaj kursywy – jest mało czytelna.
  • Rozmiar czcionki tekstu minimum 30, żeby była łatwa do odczytania także przez osoby siedzące z tyłu sali. Tytuły, główne punkty trochę większą, żeby podział był widoczny. Jednak nie jest to obowiązkowe zwróć też uwagę na ogólną estetykę prezentacji i wielkość poszczególnych elementów.
  • Unikaj KAPITALIZACJI LITER – używaj jej najwyżej w tytułach, jeśli chcesz coś wyróżnić, to wyróżnij kolorem.Wypunktowanie i numeracja powinny być – jednolite w obrębie całej prezentacji. Dbaj o numerację, powoduje ona, że tematy i argumenty są czytelne i klarowne.
  • Na końcu sprawdź dokładnie, czy nie ma błędów. Choć jak pokazują badania nie wszystkie błędy są aż tak istotne….

Szkolenie z wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

lightbulb

Ciekawostka

Zdognie z nanjwoymszi baniadmai perzporawdzomyni na bytyrijskch uweniretasytch nie ma zenacznia kojnoleśd ltier przy zpiasie dengao sołwa. Newajżanszjie jest to, żbey prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą byd w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztad polbemórw ze zozumierniem tksetu. Dzijee sie tak datgelo, że nie czamyty wyszistkch lteir w sołwie, ale cłae sołwa od rzau.

Wystąpienia publiczne szkolenie – struktura prezentacji – grafika

A

  • Elementy grafiki mogą współgrać z identyfikacją wizualną firmy, z jej logo, z charakterystycznymi dla niej kolorami, kształtami itp. Oczywiście nie jest to obowiązek. Tutaj przyda się wyczucie i zmysł estetyczny. Jeśli go nie masz poproś kogoś o wsparcie. Możemy też zająć się tym wspólnie podczas szkolenia z prezentacji PowerPoint.
  • Profesjonalna prezentacja to wysokiej jakości elementy graficzne. Należy zadbać o ostrość i kontrast kolorów, dobre kadrowanie.

B

  • Jeżeli chcesz się wyróżnić, to nie korzystaj ze standardowego szablonu PowerPoint. Choć ja zawsze stawiam na prostotę w tej kwestii. Najważniejsze jest to co i jak powiesz, prezentacja to dodatek, nie zrób z niej choinki.
  • Przedstawiaj dane na wykresach, w tabelach; uporządkowanie i zobrazowanie ułatwiają percepcję.
  • Przy wykresach – unikaj dużej ilości liczb, postaraj się graficznie, a na-wet metaforycznie pokazać tendencję czy trend.

wystąpienia publiczne

  • Zaokrąglaj liczby (zamiast 2,76%, powiedz: niemalże 3% lub jedynie około 3%). Chyba, że musisz podać bardzo dokładne dane.
  • Jako trener wystąpień publicznych, który zrobił w życiu setki prezentacji podpowiadam. Używaj porównań (zarobisz tyle, że kupisz za to tysiąc rowerów).
  • Przedstaw liczby w kontekście codziennego życia, odwołaj się do codziennego doświadczenia odbiorców.
  • Ogranicz dane statystyczne do najważniejszych.

C

  • Nie umieszczaj na slajdach równań z obliczeniami. Wystarczy, że podasz dane wyjściowe i wynik.
  • Animacje w PPT – np. wyjeżdzające elementy. Im mniej tym lepiej. Podczas całego szkolenia z wystąpień publicznych staram się pokazać, że prostota jest kluczem do sukcesu.
  • Nie zamieszczaj w szablonie prezentacji zbędnych elementów, które będą odciągać uwagę słuchaczy. Unikaj tapetowego tła z motywami. Ostrożnie też z nadmiernym eksponowaniem logo firmy, instytucji, którą reprezentujesz.

Wystąpienia publiczne szkolenie – struktura prezentacji – dodatki

Inne dodatki do treści, mądrze dodane i pasujące, zawsze są mile widziane. Myślę tu o filmikach, materiałach dźwiękowych, zdjęciach. Im bardziej zróżnicowana będzie prezentacja, przy zachowaniu spójności i logiki tym łatwiej będzie Ci zdobyć uwagę odbiorców. Pamiętaj jednak, że każdy taki dodatek powinien mieć jakiś czytelny cel, odnosić się do tego co chcesz przekazać. Podczas projektu szkoła prezentacji i wystąpień publicznych, pokażę Ci różne możliwości.

 

Szkoła prezentacji i wystąpień publicznych – struktura prezentacji – programy

No to jeszcze krótko o tym jakie programy możemy wykorzystywać do tworzenia prezentacji. Oto kilka opcji:

PowerPoint

– klasyk prezentacji. Intuicyjny, prosty. Minusem jest to, że korzystają z niego prawie wszyscy, więc Twoja prezentacja – od strony graficznej – za bardzo się nie wyróżni. Ja też podczas szkoleń z prezentacji biznesowych pracuję głownie w Power Point, ale dotykamy też innych elementów.

Prezi

– przyda się, jeśli chcemy przekazać informacje w nieszablonowy sposób i zależy nam na przyciągnięciu uwagi widza. Minus programu jest taki, że darmowa licencja zmusza użytkownika do upublicznienia prezentacji.

PowToon

– oferuje możliwość stworzenia animowanej prezentacji bądź filmiku video. Można stworzyć ciekawą, interaktywną prezentację.

Piktochart

– przeglądarkowe narzędzie, które słynie głównie z możliwości tworzenia infografik, ale prezentacje też można robić. Jest duży wybór szablonów i możliwość tworzenia prezentacji od zera, przez co może ona być inna niż wszystkie. Mamy też możliwość tworzenia wykresów. Podczas szkolenia indywidualnego z prezentacji biznesowych, możemy omówić wybrane programy w zależności od potrzeb.

Keynote

– tworzenie slajdów jest proste zarówno na komputerze, jak i na tablecie lub smartfonie – rozwiązanie dla użytkowników Apple.

Wystąpienia publiczne szkolenie – struktura prezentacji – na zakończenie

  • Czytanie z kartki – to krok w kierunku zanudzenia słuchaczy. To jedno z podstawowych założeń nad, którymi pracujemy w trakcie mojego treningu wystąpień publicznych. Staraj się patrzeć na osoby, które przyszły Cię posłuchać. Mów swoimi słowami, opowiadaj. Slajdy to graficzny dodatek do tego co mówisz. Traktuj slajdy jako wskazówki – rozwijaj hasła. W czasie szykowania prezentacji zrób sobie adnotacje do tych slajdów, przy okazji, których chcesz powiedzieć coś istotnego, a co może umknąć.
  • Postaraj się stworzyć historię, budować spójność między slajdami – powiąż je ze sobą.
  • Jeśli zapowiadasz, że będziesz mówił 20 minut, to mów 20 minut. Trenując sprawdź ile czasu zajmuje Ci prezentacja. W bardziej formalnych sytuacjach np. na konferencjach zwykle są ekrany pokazujące upływający czas, jeśli ich nie bezie możesz kogoś poprosić o dawanie Ci sygnałów co np. w połowie, 5 min przed końcem i 2 minuty przed końcem. Jeśli jest mniej formalnie spokojnie korzystaj z zegarka;-) Można przyjąć, że jeden slajd omawiany jest 1–2 minuty. A zatem biorąc pod uwagę, że mamy na prezentację 20 minut, 10–20 slajdów to maksymalna liczba. W czasie kursu przemawiania, będziemy cały czas pracowali na tym, żeby skracać😉
  • Pamiętaj o prawach autorskich korzystając z grafik, zdjęć itp.

Wskaż źródła informacji, z których korzystałeś. Pokaż, że prezentowane dane i teorie nie są Twoim wymysłem, ale zostały naukowe potwierdzone

Szkoła prezentacji i wystąpień publicznych – struktura prezentacji – podsumowanie

Pamiętaj, że to oczywiście sugestie, które są przydatne szczególnie gdy stawiasz pierwsze kroki w świecie wystąpień i prezentacji biznesowych.
Jeśli poczujesz się pewnie, możesz w zasadzie dowolnie eksperymentować, mając oczywiście w głowie to, że mogą Cię słuchać ludzie z różną wiedzą i w różnej formie ( myślę tu o samopoczuciu) danego dnia i całość powinna być na tyle czytelna żeby trafić do wszystkich. Wymyślając nawet najbardziej kreatywne prezentacje warto o to dbać. Ja zwykle jako trener wystąpień publicznych stawiam na prostotę i przejrzystość, fajerwerki raczej w treści czy dodatkach jak filmy  i zdjęcia. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam na projekt szkoła prezentacji i wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu
TUTAJ o szkoleniach   

 

Szkolenia z prezentacji publicznych dostępne są w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu  

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online

Kursy online