Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Szkolenia z przemawiania – kamera i studio tv

Szkolenia z przemawiania – kamera i studio tv

Nie jest to tak typowe jak wystąpienia publiczne na konferencjach, czy prezentacje biznesowe na spotkaniach sprzedażowych, ale się zdarza. Myślę tu o nagraniach z wykorzystaniem kamery np. w studiu telewizyjnym, lub poza nim w trakcie udzielania wywiadu. Absolutna większość tematów, które przerabiamy w trakcie szkolenia z wystąpień publicznych, będzie miała tu zastosowanie. Warto jednak dodatkowo wyjaśnić kilka rzeczy. Z tej przyczyny powstał projekt szkolenia z przemawiania.

Szkolenia z przemawiania – przed wystąpieniem

Spotkania z dziennikarzami wzbudzają różne emocje. Jedni stojąc oko w oko z dziennikarzem/kamerą, czują się jak ryba w wodzie, a dla drugich to prawdziwa droga przez mękę. Wszyscy jednak bez względu na to z jakim stresem jest związane takie wystąpienie powinni się bardzo dobrze przygotować do takiej rozmowy. Oto kilka zasad na początek.

Szkolenia z przemawiania. Ważna podpowiedź.

lightbulb

Zasady

Przed spotkaniem dowiedz się:

  • Jaka to stacja, jaki to program, z kim będziesz rozmawiać i co absolutnie najważniejsze na jaki temat, możesz też poprosić o konkretne pytania, choć nie w każdym przypadku,
  • czy ma być to wywiad, czy komentarz,
  • kto jeszcze będzie się wypowiadał w tym temacie/programie – czy będziesz stroną w sporze, czy to historia o Tobie, czy występujesz jako ekspert coś komentując,
  • czy nagranie będzie w studiu, w plenerze czy może w Twojej firmie,
  • czy to nagranie, czy wejście na żywo,
  • jak długa ma być wypowiedź.

Szkolenia z przemawiania – forma wystąpienia

Wystąpienie medialne może przybrać kilka różnych form. Generalnie zasady udziału w nich są podobne, ale warto je rozróżnić.

Wystąpienia publiczne szkolenie – forma wystąpienia – komentarz

Dziennikarz przyjeżdża do Ciebie z ekipą filmową i prosi o komentarz. Oznacza to najczęściej, że występujesz w roli eksperta. Jesteś osobą, która ma wytłumaczyć widzom w sposób prosty i zrozumiały zjawisko, proces, skutki zdarzenia. Dobrze, jeśli taka wypowiedź jest zwięzła, oparta na porównaniu, jeśli przykuwa uwagę. Często o komentarz prosi się też przypadkowe osoby, po to by powiedziały jaką mają opinię na dany temat, by ta wypowiedz była np. urozmaiceniem materiału w programie informacyjnym. Jeszcze jedna forma to poproszenie danej osoby np. przedstawiciela firmy czy instytucji o komentarz na dany temat, związany np. z trudną sytuacją w jakiej znalazła się firma lub jej dobre imię, np. w związku z zarzutami. W trakcie szkolenia z przemawiania , przetrenujemy wszystkie te elementy z wykorzystaniem kamery.

Szkolenia z przemawiania – forma wystąpienia – wywiad

Wywiad – rozmowa pomiędzy dwiema osobami, lub prowadzącym i grupą, podczas której osoba przeprowadzająca wywiad zadaje pytania by uzyskać konkretne informacje, dotyczące np. osoby, wydarzenia i wielu innych tematów.

Wystąpienia publiczne i prezentacje biznesowe szkolenie – forma wystąpienia – debata

Debata – dyskusja na ważny temat. To rodzaj dyskusji ale bardziej sformalizowany. W jej trakcie różne strony o odmiennych poglądach, prezentują argumenty popierające ich wizję lub propozycje rozwiązań danego problemu. Przykładem może być debata prezydencka lub programy, w których zaproszeni goście biorą udział w rozmowie. W ramach mojego treningu wystąpień publicznych, cały czas dyskutujemy i wspólnie szukamy najlepszych pomysłów i rozwiązań.

Wystąpienia medialne szkolenie – forma wystąpienia – sonda

Sonda  – to swego rodzaju badanie opinii publicznej, ale na małej grupie i raczej beza zachowania wymogów badawczych, szczególnie jeśli mówimy o kontekście medialnym. To jedno pytanie i wiele odpowiedzi przypadkowo zaczepianych przechodniów, które mają zobrazować, co ludzie mogą myśleć na dany temat.

Wystąpienia przed kamerą szkolenie – forma wystąpienia – studio

Gość w studio – może to oczywiście dotyczyć każdej z wymienionych form, jednak mam tu na myśli raczej udział np. w programie lifestylowym, takim jak Pytanie na Śnidanie czy Dzień Dobry TVN. Goście w tych programach wypowiadają się na bardzo różne tematy, najczęściej jednak są to rozmowy lekkie i przyjemne w związku z tym przygotowanie do nich i udział w nich rządzi się trochę innymi zasadami niż np. poważna debata polityczna. Często w ramach szkoleń indywidualnych z wystąpień publicznych, przygotowujemy się do konkretnego wydarzenia czy wystąpienia w programie telewizyjnym. Jeśli masz taki cel to zapraszam do kontaktu. I na szkolenie z przemawiania.

Trening medialny – forma wystąpienia – konferencja prasowa

To swoiste wydarzenie medialne, w którym osoby chcące przekazać mediom pewne informacje zapraszają dziennikarzy do ich wysłuchania  oraz, zwykle do zadawania związanych z daną sprawą pytań.

 

To tyle jeśli chodzi o formę wystąpień. Na zakończenie jeszcze w ramach ciekawostki.

Szkolenia z przemawiania . Ważna podpowiedź.

lightbulb

Ciekawostka

Nie zdziw się, kiedy dziennikarz, dzwoniąc, zapyta, czy może nagrać z Tobą „setkę”. Zgódź się, bo to nie propozycja wyjścia na drinka, tylko –w slangu dziennikarzy – wypowiedź, gdzie widać Cię i słychać, czyli 100% wizja i dźwięk.

TUTAJ przeczytasz o coachingu
TUTAJ o szkoleniach   

 

Szkolenia z przemawiania dostępne są w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu  

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online

Szkolenia online