Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk – przed kamerą

Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk – przed kamerą

To materiały pochodzące z projektu szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk.

Ważna podpowiedź.

lightbulb

Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk – „Porady

  1. Jeśli nagrywany jest tylko Twój komentarz.

Zapytaj czy będzie słychać pytania dziennikarza, czy tylko twoje odpowiedzi? Najczęściej pytań dziennikarza nie słychać w już gotowym materiale, dlatego mów pełnymi zdaniami i nie odwołuj się do poprzednich wypowiedzi, ponieważ nie wiesz, który fragment wykorzysta dziennikarz. W trakcie szkolenia prezentacje i wystąpienia publiczne, będę pilnował tych elementów.

       2. Mów konkretnie i zwięźle.

Pamiętaj, że fragment Twojej wypowiedzi, który zostanie wykorzystany może trwać kilkanaście albo kilkadziesiąt sekund. Dużo nie znaczy wcale lepiej i mądrzej. Krótkie (ale oczywiście nie za krótkie) wypowiedzi doceni dziennikarz newsowy, bo nie będzie musiał odsłuchiwać dużej ilości materiału, tylko jak na tacy otrzyma konkretną odpowiedź, a i Ty będziesz miała/miał pewność, że w świat poszła treść, na której Ci zależało.

Jeśli możesz, to jeszcze przed wywiadem sprawdź, czy Twoja wypowiedź mieści się w czasie, tzn., czy w ciągu np. 30 sekund jesteś w stanie przekazać to, co planowałeś. Takie skracane i wyciągnie najważniejszych rzeczy trenujemy w trakcie szkolenia wystąpienia publiczne Gdańsk.

Nie musisz odpowiadać na każde pytanie. Jeśli nie znasz odpowiedzi, powiedz, że nie wiesz. Nie kłam, nie kombinuj. Ten temat poruszałem w materiałach dotyczących sytuacji trudnych w wystąpieniach publicznych, wróć do tej części raz jeszcze jeśli jest Ci to potrzebne. Sporo ćwiczeń z tego zakresu przeprowadzam podczas projektu szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk.

Przemyśl odpowiedzi

Przemyśl dokładnie odpowiedzi na pytania, które mogą paść, ale nie ucz się ich na pamięć. Przygotuj się do rozmowy, tak żeby żadne z pytań Cię nie zaskoczyło. Wypisz wszystkie te, które mogą sprawić Ci kłopoty, i których  się boisz, przygotuj jasne odpowiedzi i przetrenuj je wiele razy do momentu gdy będziesz czuć, że odpowiedź na nie przychodzi Ci łatwo. Zwłaszcza jeśli masz do czynienia z sytuacją kryzysową, musisz być przygotowana czy przygotowany na wymagające pytania. W trakcie treningu wystąpień publicznych, poświęcamy na to sporo pracy.

Jeśli się przejęzyczysz albo powiesz coś nie tak i nie jest to wypowiedź transmitowana na antenie telewizyjnej czy w radio na żywo, to przerwij. Nie kończ zdania. Poproś o to żebyście to zaczęli do nowa i poprawili. Jednak uwaga, tak możesz zrobić jeśli to, krótkie nagranie Twojej wypowiedzi, jeśli np. nagrywanie długa rozmowę, zapytaj wcześniej dziennikarza czy będę to montowali, czy możesz w razie potrzeby przerwać i się poprawić.

 

Szkolenia wystąpienia publiczne Gdańsk. Ważna podpowiedź.

lightbulb

Szkolenia wystąpienia publiczne Gdańsk – „Wypowiedź

A

  • Przede wszystkim odpowiedź nie może być krótsza niż pytanie dziennikarza. Nie odpowiadamy: „tak”, „nie”, „być może” albo kiwając głową. Chyba że robisz to z premedytacją i ma to swoje uzasadnienie.
  • Należy odpowiadać pełnymi zdaniami.
  • Trzeba uważać na zwroty typu: „Ma pan rację…”, „Tak jak już wcześniej mówiłem”, „O czym za chwilę…”. Utrudniamy w ten sposób ekipie montaż materiału, podczas którego wybierana jest kwintesencja wypowiedzi, jeśli to program nagrywany. Oczywiście dotyczy to raczej sytuacji, w których nagrywana jest tylko Twoja wypowiedź, a dziennikarz stoi za kamerą. Jednak spokojnie jeśli to nie jest jasne, wszystko przetrenujemy w trakcie kursu autoprezentacji i przemówień publicznych.

B

  • Kończ wypowiedzi efektowną puentą. Taki zabieg zwraca uwagę słuchaczy i najczęściej to on zostaje zapamiętany. Można a nawet trzeba ją wcześniej przemyśleć.
  • Mów: wyraźnie, dobitnie, zrozumiale, niezbyt szybko, zaznaczając ton wypowiedzi, swobodnie i naturalnie. Więcej na ten temat w trakcie szkolenia sztuka prezentacji, a dokładnie części o komunikacji prajęzykowej.
  • W studiu często jest tak, że rozmawiasz z kilkoma osobami – często z osobami o skrajnie innych poglądach jeśli to np. debata. Postaraj się – jeszcze przed spotkaniem z nimi – dowiedzieć, z kim będziesz dyskutować i poczytaj o tych osobach; pomyśl o tym, jakich mogą użyć argumentów. Ty przygotuj z kolei kontrargumenty.
  • Już w studio staraj się odpowiadać na pytania krótko i konkretnie – zwykle nie ma czasu na rozbudowane wstępy czy dygresje. Oczywiście zupełnie inny klimat rozmowy czy dyskusji panuje w programie śniadaniowym i w programie politycznym czy np. śledczym, dotyczącym trudnych spraw społecznych. Jeśli będzie taka potrzeba omówimy i przetrenujemy te elementy podczas kursu przemawiania.

 

  1. Gdy stoisz przed kamerą

    – nawet jeśli nie padają jeszcze pytania – pamiętaj, żeby nie mówić niczego, co nie chciałbyś, żeby zostało wyemitowane. Nie obgaduj, nie plotkuj, nie zdradzaj tajemnic, szczególnie jeśli to wejście na żywo. Wystarczy mała pomyłka i wszyscy usłyszą coś w stylu słynnego „A teraz kochane dzieci pocałujcie misia w …”. Swoją drogą na szkoleniu z prezentacji, pokażę Ci sporo zabawnych wpadek telewizyjnych, które pokazują, że to część tej pracy.

    Jeśli to program na żywo, nie ma odwrotu wszystko co powiesz natychmiast idzie do odbiorców. Jeśli program jest nagrywany do tzw. puszki, i będzie wyemitowany w innym terminie, to też nie masz gwarancji, że zostanie pokazane tylko to, co Cię satysfakcjonuje, przede wszystkim dlatego, że cześć produkcji po nagraniu jest jeszcze edytowana i montowana, cześć natomiast, bez montażu, dokładnie tak jak została nagrana idzie na emisję. Po zakończeniu nagrania nic nie mów jeszcze przez chwilę, tak aby ekipa spokojnie zakończyła nagranie. Zła mina lub pytanie: „Czy to już koniec? Jak mi poszło?”, powiedziane zbyt szybko po zakończeniu nagrania Twojej wypowiedzi, mogą zepsuć materiał. Spokojnie jeśli to wydaje się trudne. W trakcie projektu szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk przerobimy to w praktyce, przed kamerą.

  1. Ogrywka

Jeśli bierzesz udział w nagraniu a nie wejściu na żywo, po nim możesz zostać poproszony o tzw. ogrywkę – operator zrobi kilka ujęć, tzw. przebitek, które będą pokazywane w trakcie Twojej wypowiedzi. Najlepiej zapytaj             o  to co masz zrobić, czego oczekują.

      5. Szkolenia wystąpienia publiczne Gdańsk – plany

Będziesz filmowana czy filmowany w jednym z planów: cała postać, amerykańskim (od kolan do głowy), średnim (od pasa w górę), w półzbliżeniu (popiersie) lub w zbliżeniu (sama głowa). Spokojnie to też, wyjaśnimy i zrobimy w trakcie szkolenia wystąpienia publiczne Gdańsk, ale pokaże tutaj o co chodzi.

Dzięki takiej informacji możemy odpowiednio stanąć i ułożyć ręce – z którymi zwykle nie wiadomo, co robić. Choć zakładam, że po części dotyczącej komunikacji niewerbalnej nie powinno to już być problemem. Pamiętaj, że kamera skupiona na Tobie, pokazuje bardziej wyraźnie Twoje tiki i ruchy. Jeśli to bardzo krótka rozmowa czy wypowiedź bądź oszczędna/oszczędny w ruchach, stój stabilnie staraj się raczej mało gestykulować, nie bujaj się na nogach ( to częsty efekt stresu). Jeśli masz do tego tendencje stań trochę szerzej i mocno postaw nogi na ziemi, przypomnij sobie emocjonalny kompas i pozycję, pozytywna pewność siebie.

Kamera podkreśla

Pamiętaj, że kamera podkreśla ruchy, sprawia że stają się bardziej widoczne, żeby mieć w tym jasność wróć do części wpisów o komunikacji niewerbalnej, która jest częścią szkolenia prezentacje biznesowe. Przypomnij  sobie porównanie do Jamesa Bonda, czy Indiany Jonesa lub członków rodziny, królewskiej. Oszczędność w ruchach kojarzona jest z pewnością siebie, panowaniem nad emocjami i zdecydowaniem.

przed kamerą

  1. Make up

Przed wejściem do studia najprawdopodobniej zostanie Ci nałożony makijaż lub puder w przypadku mężczyzn. Dlatego trzeba przyjść odpowiednio wcześniej. Dowiedz się tego u dziennikarza lub producenta programu. Żeby twarz nie była czerwona i spocona, warto nałożyć na nią trochę pudru, dzięki temu lepiej będziesz wyglądać. Warto pomyśleć też o tym, nagrywając wypowiedź w terenie (zwłaszcza gdy jest mocne słońce). Suchy puder – w przypadku panów także – powinien być zawsze pod ręką, albo chociaż zwykła chusteczka higieniczna, którą można przetrzeć twarz. Sporo takich drobnych podpowiedzi poznasz podczas mojego szkolenia sztuka prezentacji.

    7. Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk – Mowa ciała i mimika

Pamiętaj o odpowiedniej mowie ciała, mimice. Nie podążaj wzrokiem za jeżdżącymi w studiu kamerami, tylko patrz na rozmówców. Zwykle jest tak, że patrzy się na reportera, ale kiedy wydajemy oświadczenia lub łączymy się na żywo ze studiem, a Ty jesteś poza nim, to patrzymy w oko kamery. Mów głośno i wyraźnie, a nie pod nosem. Twój głos zabrzmi pewnie. Eeee, aaa, yyyy – staraj się to wyeliminować. Nie brzmi to dobrze, zwłaszcza gdy z całości wycinany jest fragment wypowiedzi.

Jeśli rozmowa jest na żywo, to staraj się nie robić długich pauz. Cisza w eterze bardzo się dłuży, ale to nie znaczy, że jest zabroniona. Jeśli chcesz zwrócić na coś szczególną uwagę, nadać wypowiedzi odrobinę dramatyzmu, to chwila pauzy jest jak najbardziej wskazana. To już jednak wyższa szkoła jazdy – warto to przećwiczyć. To też zrobimy w trakcie kursu przemawiania.

Zbyt głośny oddech. Gdy się stresujemy, oddech staje się płytki i głośny. Możemy trochę brzmieć, jakbyśmy sapali po przebiegnięciu maratonu. Zanim zaczniesz mówić, weź głęboki oddech. Ważne, żeby oddychać równo. przetrenujemy to w trakcie szkolenia wystąpienia publiczne Gdańsk.

  1. Kotnrola

    Nie staraj się przejmować kontroli nad prowadzącym, bo ma bardzo trudne zadanie. Jeśli czujesz, że stara się kończyć rozmowę, nie mów więcej. Bardzo możliwe, że słyszy w słuchawce z reżyserki: „Czas kończyć za chwilę reklamy. 10,9.8,7…”.

  2. Tło

    Jeśli rozmowa czy nagranie odbędzie się poza studiem, i reprezentujesz w nim firmę, zwróć uwagę na tło za Tobą – np. czy nie ma tam logo konkurencji, o resztę zadba operator. Często prowadzę, szkolenia sztuka prezentacji i wystąpień publicznych, dla firm by przygotować pracowników do takich rozmów.

  3. Dress code

    Czyli co się sprawdza, a co nie przed kamerą. W studio widać więcej – jeśli chodzi o nasz ubiór, sylwetkę. To wszystko ma wpływ na odbiór tego, co mówisz. Dress code to szeroki temat, jest to też osobne szkolenie, jednak dział dotyczący tej tematyki znajdziesz w moim szkoleniu z wystąpień publicznych.

 

Szkolenie z wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

lightbulb

Szkolenia wystąpienia publiczne Gdańsk – porady

Część 1

a) Zwróć uwagę na to, żeby Twoje ubranie nie było pogniecione lub poplamione. Ubierz się wygodnie, tak, aby nie czuć się skrępowanym swoim ubiorem, i adekwatnie do sytuacji i do tego, o czym będziesz mówić.b) Jeśli często udzielasz wywiadów, miej w pracy marynarkę, koszulę czy w przypadku pań – coś innego, zakładam, że też biznesowego, jeśli to Twoja „działka”.

c) Dodatki też powinny być dobrze dobrane i muszą pozostać dodatkami, a nie dominować nad strojem i całym Twoim wyglądem. Pomogę Ci wybrać właściwe rzeczy w trakcie szkolenia z autoprezentacji.

d) Ubranie nie powinno być: bardzo wzorzyste, o nieregularnej fakturze: paski i groszki mogą interferować.

d) Materiał raczej nie powinien być szeleszczący, jeśli będzie do niego przypięty mikrofon.

Część 2

e) Należy występować raczej bez nakrycia głowy, bo kapelusz/czapka rzucają cień na Twoją twarz.

f) Nie należy zakładać ciemnych okularów – nie widać Twoich oczu, a więc i min, które robisz. Poza tym wielu widzów uważa, że ludzie chowają się za ciemnymi okularami lub coś ukrywają. Chyba, że jesteś gwiazdą rocka😉

g) Uważajmy na zbyt dużą liczbę detali i dodatków. Kamery, mimo że stoją daleko od Ciebie, oglądają Cię z bliska. Zbyt wyrazistą, kołyszącą się biżuterią przeszkadzasz widzom w odbiorze treści. Nie tylko dlatego, że przyciągają uwagę i odwracają ją od tego, co mówisz. Mogą też brzęczeć, gdy będziesz gestykulować, a mikrofon wpięty w strój „zbierze” każdy dźwięk. To wszystko zakłóci Twój przekaz. Zagłuszy to, co chcesz powiedzieć innym. To sprawdzamy w trakcie szkolenia z autoprezentacji, podczas nagrań.

h) Unikajmy: bieli, czerni i czerwieni na dużych powierzchniach ubioru, ale dopuszczalne są białe elementy, np. koszula. Biała koszula powoduje, że nasza twarz wydaje się ciemna, natomiast czarna potęguje bladość. Z kolei neonowe kolory mogą rzucać kolorowy odblask na twarz lub rozmywać się na ekranie. Tak jak wspominałem, szkolenie z wystąpień publicznych w sporej części składa się z elementów dotyczących ubioru, więc wszystko to sobie wyjaśnimy.

 

TUTAJ przeczytasz o coachingu
TUTAJ o szkoleniach   

 

Szkolenia wystąpienia publiczne dostępne są w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu  

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online

Kursy online