Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Szkolenie prezentacje i wystąpienia publiczne Warszawa – sytuacje trudne

Szkolenie prezentacje i wystąpienia publiczne Warszawa – sytuacje trudne

Szkolenie wystąpienia publiczne i prezentacje biznesowe – wyraźne znudzenie publiczności

No nie jest to pewnie miłe doświadczenie, zobaczyć jak Twoja widownia ziewa ale oczywiście jedynie w wyniku Twojego prowadzenia prezentacji. Jeśli ziewa, bo nie spali całą noc np. na wyjeździe integracyjnym omawiając ważne rzeczy w trakcie imprezy, nie ma się czym przejmować. Zebranie podpowiedzi na to jak zapobiegać i reagować w takiej sytuacji nie jest łatwe ponieważ dotyczy raczej wszystkich elementów zawartych w projekcie szkolenie prezentacje i wystąpienia publiczne Warszawa. Jest jednak kilka rzeczy, które warto wymienić.

Szkolenie prezentacje i wystąpienia publiczne Warszawa – krok pierwszy

Pamiętaj żeby racjonalnie podchodzić do elementów zewnętrznych, mając świadomość tego, że nie wszystko jest wynikiem Twojego zachowania. To trochę jak z różnicą pomiędzy tym, że ludzie mogą się z Ciebie śmiać, albo do Ciebie uśmiechać…
Jeśli masz w sobie dużo stresu, oceniasz nisko siebie i swoje umiejętności, łatwo o interpretację, śmieją się, ze mnie. W takiej sytuacji wpadniesz w błędne koło i zwiększy to Twój stres co przełoży się na jakość wystąpienia publicznego.

Następnie

– Drugim krokiem jest bardzo dobre przygotowanie pomysłu na wystąpienie. Pamiętaj, żeby postarać się wybić swoich odbiorców z rutyny, zrobić coś inaczej niż wszyscy. Nawet jeśli prezentujesz, zwykłe nudne dane, możesz to zrobić tak żeby zdobyć uwagę i ją utrzymać. Jeśli chodzi o budowę prezentacji to pamiętaj, że nie może ona być nośnikiem treści, tylko wsparciem wizualnym. Zamieszczaj tam raczej hasła niż zdania, wstawiaj ciekawe zdjęcia, filmiki.

Co do wystąpienia pamiętaj o złotej zasadzie, krótko i konkretnie. Ludzie bardzo to docenią. A jeśli do tego wszystkiego uda Ci się wybić ich z rutyny, zrobić prezentację w sposób, którego się nie spodziewali to sukces murowany. Więcej o tym znajdziesz w materiałach dotyczących budowania prezentacji ppt. W trakcie mojego szkolenia projektu szkolenie prezentacje i wystąpienia publiczne Warszawa, wiele razy na Twoich konkretnych przykładach, przetrenujemy jak je prowadzić, co zmieniać, co rozwijać, żeby było ciekawie.

Nauka to proces

Nauka wystąpień publicznych to proces, w którego trakcie uczymy się też, by prowadzić ze słuchaczami dialog. Nawet jeśli jest to, krótkie wystąpienie dla dużej ilość osób. To kwestia nastawienia do Twoich rozmówców. Jeśli uznasz, że to źli ludzie, którzy na 100% źle Cię ocenią, i tylko czekają na Twoje potknięcie, to nie wróży to raczej dobrego kontaktu. Opisz sobie w głowie widownię jako ludzi, którzy przyszli po to żeby Cię posłuchać, dają Ci swoją uwagę i czas już na początku.

Każdy psycholog i trener wystąpień publicznych podpowie pewnie, żeby zadbać o kontakt wzrokowy. O tym więcej w dziale dotyczącym komunikacji niewerbalnej. Zadawaj im pytania, nawet jeśli sama czy sam na nie odpowiesz. Zapytaj jak się czują. Porozmawiaj przez chwilę na bardziej luźny temat, zanim przejdziesz do prezentacji, dokładnie tak jak z kimś znajomym kogo lubisz. Widownia będzie reagowała na Twoją energię, dostaniesz od nich to co dasz.

Szkolenie prezentacje i wystąpienia publiczne Warszawa – przeszkadzający uczestnik

 

Mimo, że ten punkt dość często pojawia się pośród wymienianych przez uczestników sytuacji trudnych, to gdy zadaje w trakcie szkolenia z autoprezentacji pytanie ile razy tak naprawdę zdarzyło Wam się mieć taki problem, odpowiedzi podających przykłady nie ma w zasadzie wcale. Dochodzimy wtedy szybko do wniosku, że może chodzi jednak o to, że nasze nastawienie i oczekiwania produkują takie podejście.

W normalnych sytuacjach zawodowych, których Wasze wystąpienia zwykle dotyczą, czyli prezentacjach wewnątrz firmy, prezentacjach na spotkaniach dla klientów, eventach firmowych czy konferencjach, to się w zasadzie nie zdarza, ponieważ obowiązujące normy społeczne skutecznie wpływają na to, że ludzie starają się wyciszać nawet telefony i nie rozmawiają w trackie. Do tego gdyby to się zdarzyło, sama publiczność będzie mocno dyscyplinująca wobec takiego uczestnika jak np. w teatrze. W trakcie szkolenia prezentacje i wystąpienia publiczne Warszawa, pokaże Ci jak to działa.

Cisza załatwia sprawę

Jeśli natomiast prowadzisz szkolenie, zebranie itp. i ktoś będzie np. głośno rozmawiał, nie musisz reagować agresywnie, czy nerwowo, to jest wręcz niewskazane ponieważ wpłynie na energię całej grupy. W takiej sytuacji wystarczy np. że przestaniesz na chwilę mówić, i będziesz cicho, do momentu gdy ta osoba zrozumie o co chodzi, to zwykle kilka sekund. Jeśli chodzisz po sali, możesz podejść i położyć danej osobie rękę na ramieniu, nic nie mówiąc, to też szybko zadziała.

Jeśli pojawią się trudniejsze przypadki to tutaj już przyda się asertywność, więcej na ten temat znajdziesz w materiałach z tego zakresu i w szkoleniu poświęconym asertywności, choć szkolenie ze sztuki prezentacji, też zawiera sporo wiedzy z tego zakresu. Nazwij wtedy łagodnie, zdecydowanie i bez lęku to co się dzieje, dane zachowanie i poproś o jego zmianę. Jeśli nie zadziała za pierwszym razem zastosuj jedną z technik asertywnych.

Trudniejsze wystąpienia

Trochę innego podejścia będą wymagały wystąpienia w sytuacjach kryzysowych, np. w trakcie debaty, w trakcie rozmowy z dziennikarzem, gdy spodziewasz się trudnych pytań np. ze względu na sytuację, w której znalazła się Twoja firma.
Tym tematem jednak, zajmę się w osobnym szkoleniu, specjalnej wersji szkolenia z wystąpień publicznych, która dotyczy komunikacji w sytuacjach kryzysowych. Jest to tylko niewielki ułamek sytuacji, które realnie mogą nam się przydarzyć podczas wystąpień i prezentacji zawodowych.

Szkolenie prezentacje i wystąpienia publiczne Warszawa – problemy techniczne:

–  z mikrofonem,
–  prezentacją lub rzutnikiem,
–  z pilotem do slajdów.

Problemy techniczne się zdarzają i bywają stresujące. Mikrofon może sprzęgać i wydawać mało miłe dźwięki, prezentacja się zawiesić, może się pojawić problem z odpalaniem filmu, bateria w pilocie do slajdów może się wyładować w trakcie wystąpienia. Mój kurs przemawiania, odpowiada też na pytanie…Jak wtedy reagować?

Przygotowanie

O tym za chwilę, ważniejsze jest to co zrobisz przed wystąpieniem, przygotuj się do niego dokładnie, robiąc wszystko to co jest w zakresie Twojego wpływu, żeby całość poszła zgodnie z planem. Sprawdź prezentacje, czy wszystko działa, jeśli masz w niej filmiki czy materiały dźwiękowe zadbaj o to, żeby znajdowały się na dysku Twojego komputera, a nie były puszczane bezpośrednio z internetu np. za pomocą linku. Z zasięgiem bywa różnie, lepiej nie być od niego zależnym. Najczęściej na konferencjach czy podczas eventów, są osoby techniczne odpowiedzialne za nagłośnienie i projektor, przyjdź wcześniej, daj im swoją prezentację, powiedz na jakie elementy trzeba uważać np. filmiki, mogą poprosić o to, żeby dla bezpieczeństwa były one w osobnych plikach. To oni zadbają też o mikrofon, czy pilota do slajdów, nie musisz się tym przejmować. Taką wiedzą też chętnie się z Tobą podzielę, obok pracy psychologa i trenera wystąpień publicznych, jestem też prezenterem.

Zachowaj spokój

Prowadziłem setki takich eventów w Polsce i nie tylko. Nawet jeśli zdarzy się problem techniczny, ekipa natychmiast się nim zajmie. Twoje zadanie to zachowanie spokoju skupienia i utrzymanie kontaktu z odbiorcami. Jeśli natomiast to Ty odpowiadasz za kwestie techniczne, upewnij się że wszystko działa, przejedź na miejsce dużo wcześniej i przeprowadź próbę sprzętu, sprawdź czy wszystko jest podłączone i czy baterie w mikrofonie i pilocie są całe. Miej zawsze zapas. Jeśli mimo Twoich starań coś się zepsuje, przygotuj się tak dobrze żeby móc poprowadzić prezentację bez slajdów.

Zadbaj o to by mieć dobrze przygotowany, wydrukowany scenariusz, z notatkami hasłowymi od myślników, który jasno pokaże w jakim jesteś miejscu i co masz teraz zrobić czy powiedzieć.
Jeśli dobrze się przygotujesz, będziesz w stanie poprowadzić wystąpienie bez względu na problemy techniczne a widzowie to docenią. Podczas moich szkoleń z prowadzenia prezentacji, ze względu na moje doświadczenie przygotowuję Cię na wszystkie możliwe sytuacje.

Mam nadzieję, że to podpowiedzi były przydane. Chce wiedzieć więcej zapraszam do kontaktu.

TUTAJ przeczytasz o coachingu
TUTAJ o szkoleniach

Szkolenia dostępne są w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu  

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Kursy online