Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Szkolenie z prowadzenia prezentacji Warszawa – sytuacje trudne

Szkolenie z prowadzenia prezentacji Warszawa – sytuacje trudne

Tak zdarzają się w trakcie wystąpień sytuacje trudne, jednak absolutna większość z nich to sytuacje, które trudne wydają się ze względu na przeżywany w trakcie wystąpienia stres. W innych warunkach, bez wpatrujących się w nas ludzi, poradzilibyśmy sobie z nimi znakomicie. Za chwilę powiem Ci jak sobie radzić gdy dzieje się coś wymagającego, wcześniej jednak wymieńmy dokładnie te wszystkie sytuacje, o których myśl spędza występującym sen z powiek, szczególnie tym bez wielkiego obycia w występowaniu. Jest to dział, któremu w trakcie projektu szkolenie z prowadzenia prezentacji Warszawa, poświęcam sporo czasu.

 

 

lightbulb

 

Szkolenie z prowadzenia prezentacji Warszawa

ĆWICZENIE „Trudne sytuacje”

W trakcie kursu wystąpień publicznych, ten element rozpoczynamy do tego żeby w myślach albo na kartce wymienić wszystkie te sytuacje. Zrób to proszę, gdy skończysz zobacz poniżej jakie ja wypisałem.
Takie wymieniane są najczęściej przez uczestników szkoleń:

1. Czarna dziura w głowie, czyli zupełnie nie wiesz co miałeś powiedzieć w trakcie wystąpienia publicznego.
2. Zarumienię się, będą drżały mi ręce itp. To może się pojawiać, gdy odczuwasz spory stres w związku z prezentacją biznesową, i gdy reagujesz właśnie w taki sposób.

3. Pomyłka w wypowiedzi np. pomylenie kolejności. Tym problemem, też zajmujemy się w ramach trening wystąpień publicznych, opracowując wspólnie zasady reagowania w takich sytuacjach.

4. Pomyłka merytoryczna.

5. Brak dokładnej wiedzy w zakresie tematu, który prezentujemy.

6. Pytanie od publiczności, na które nie znam odpowiedzi.

7. Wyraźne znudzenie publiczności.

8. Bardzo przeszkadzający uczestnik.

9. Problemy techniczne:
– z mikrofonem,
– prezentacją lub rzutnikiem,
– z pilotem do slajdów.

10. Atakujący rozmówca, który pytaniami lub wypowiedziami stawia Cię w trudnej sytuacji, oskarża.

 

Szkolenie z prowadzenia prezentacji Warszawa – rozwijaj asertywność.

Moim zdaniem, choć może to brzmieć zaskakująco, rozwiązaniem na każdy z tych problemów, jest rozwój asertywności. W związku z tym w trakcie szkolenia sztuka prezentacji, poświęcamy jej sporą część pracy. Asertywność w takim miejscu? Przecież to jedynie umiejętność mówienia nie i stawiania granic. Nic bardziej mylnego, ale zróbmy tak. Wrócimy do asertywności na końcu tej części mojego kursu wystąpień publicznych online, wyjaśnię Ci dlaczego moim zdaniem jest taka ważna, ale wcześniej, odpowiem na to jak zachowywać się w wymienionych sytuacjach trudnych.
No to po kolei.

Szkolenie wystąpienia publiczne i prezentacje biznesowe – sytuacje trudne, konkrety

Czarna dziura w głowie, czyli zupełnie nie wiesz co miałeś powiedzieć.

O czarnej dziurze wspominałem Ci już w części dotyczącej radzenia sobie z tremą, ale przypomnę. Ten temat jest poruszany przez uczestników bardzo często, boją się jej wystąpienia. Z tej przyczyny w trakcie szkolenia z prowadzenia prezentacji Warszawa, z jednej strony robimy dużo ćwiczeń, które pozwalają zmierzyć się z tymi trudnymi sytuacjami, a z drugiej dokładnie omawiamy to jak można się zachować.
W reakcji na zagrożenie, wydzielany jest hormon stresu czyli kortyzol – glukoza wędruje wtedy z mózgu do mięśni, a przez to spada zdolność do kreatywnego myślenia, improwizacji i wyszukiwania informacji w pamięci. Właśnie ta reakcja prowadzi do słynnej czarnej dziury w głowie. Jak się do tego przygotować?

 

lightbulb

 

Szkolenie z wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

Jak się do tego przygotować?

– Po pierwsze przestań zakładać, że tak się wydarzy.
– Zastosuj podpowiedzi z działu dotyczącego tremy i stresu.
– Skup się na tym, żeby dobrze się nastawić i poprzez akceptacje swoich emocji obniż ich siłę. Pamiętaj, że akceptacja nie oznacza wcale tego, że danemu stanowi emocjonalnemu masz się dać porwać. Przypomnij sobie ćwiczenie z różowym słoniem.
– Zadbaj o to żeby doskonale się przygotować, tu nie ma wymówek, musisz przemyśleć, to co chcesz powiedzieć, wybrać najważniejsze elementy i powtórzyć je tyle razy, opowiadając sobie to w trakcie przygotowań, żeby czuć się z pewnie.
– Początku, który zwykle jest najtrudniejszy, możesz nauczyć się na pamięć. To też trenujemy w trakcie kursu wystąpień publicznych online. Wystarczy kilka pierwszych zdań, tak żeby dać radę cokolwiek by się działo.

Szkolenie z prowadzenia wystąpień publicznych Warszawa – najważniejsze

– I najważniejsze, przygotuj sobie dokładne i przejrzyste notatki. Tak by w chwili kiedy poczujesz, że potrzebne Ci wsparcie móc na nie zerknąć i szybko znaleźć właściwy punkt. Jako psycholog i trener wystąpień publicznych, który przez już blisko 20 lat, pracuje w mediach, w trakcie szkolenia z prezentacji, podpowiem Ci jak to zrobić, żeby były pomocne. Najlepiej przygotować takie notatki hasłowo, żeby łatwo się po nich poruszało i by szybko można było wychwycić potrzebne informacje. Nie pisz wszystkiego słowo w słowo. Pamiętaj, że bardzo dużym wsparciem jest też prezentacja jeśli taką wykorzystujesz, dzięki niej wiesz w jakim jesteś punkcie i co masz teraz powiedzieć.

I na końcu najważniejsze. Ile razy wcześniej tak naprawdę zdarzyło Cię się całkowicie, pogubić, zapomnieć o czym mówić i uciec ze sceny czy z przed flipcharta? Pamiętaj, że strach i lęk są czym innym, w trakcie szkolenia z autoprezentacji, uczymy się tego jak znajdować oparcie w tym co jest realne. No właśnie, pewnie było trochę stresu ale raczej nie było aż tak źle. To znaczy, że dasz sobie radę, a myślenie o czarnej dziurze, to mało wspierający pomysł. Zmień go na coś mniej przerażającego, nie mówię pozytywnego, bo to daleki skok, na początku coś miej przerażającego. Jeśli natomiast stres to coś czego nie umiesz opanować, napisz do mnie, w trakcie coachingu opracuję dla Ciebie rozwiązania indywidualne. Możesz też przejść szkolenie z prowadzenia prezentacji Warszawa, grupowe albo indywidualne.

Więcej podpowiedzi w kolejnych wpisach.

TUTAJ przeczytasz o coachingu
TUTAJ o szkoleniach

Szkolenie z prowadzenia prezentacji dostępne jest w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu  

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Kursy online