Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Szkolenie profesjonalne prezentacje – oddech, tempo, intonacja

Szkolenie profesjonalne prezentacje – oddech, tempo, intonacja

Szkolenie profesjonalne prezentacje, czyli o tym jak dobrze mówić. Człowiek jest istotą społeczną – brzmi jak frazes, ale to bardzo ważna informacja  opisująca to jak funkcjonujemy w świecie (E. Aronson). Żeby żyć w społeczeństwie musimy komunikować się z innymi ludźmi – wymieniać, myśli, poglądy, dzielić się wrażeniami. Im lepiej nam to idzie, tym łatwiej nam nawiązywać kontakty z innymi osobami. Sposoby porozumiewania się z innymi dzielimy  na werbalne i niewerbalne. Te niewerbalne: gesty, postawa, mimika są często najważniejszą częścią naszej wypowiedzi, ale słowa i sposób w jaki je wypowiadamy też mają znacznie.

Szkolenie profesjonalne prezentacje – co dokładnie ma znaczenie?

Dykcja, akcent, ton głosu, płynność wypowiedzi, parafrazowanie, czyli powtarzanie informacji innymi słowami, tak żeby upewnić się czy rozumiemy, potwierdzenie – żeby pokazać, że słuchamy naszego rozmówcy, mogą zwiększyć lub zmniejszyć siłę naszego przekazu (Harwas – Napierała 2008). Dotyczy to nie tylko sytuacji codziennych, ale też wystąpień publicznych.

Wszystkie wymienione elementy, możemy świadomie rozwijać. Jak to robić? Oto kilka podpowiedzi.

Szkolenie profesjonalne prezentacje – Ćwicz regularnie

Za to, jak brzmią wydawane przez nas dźwięki odpowiedzialny jest nasz aparat mowy, czyli trzy grupy narządów: oddechowych, artykulacyjnych i fonacyjnych a poprawnie mówić możemy tylko wtedy, kiedy wszystkie grupy dobrze funkcjonują.

 

1. Szkolenie prezentacje biznesowe – oddech

Jeśli nie umiemy prawidłowo oddychać  i robimy to zbyt płytko i zbyt szybko, nie będziemy w stanie poprawnie mówić, bo będziemy to robić także zbyt szybko – a wtedy nikt nas nie zrozumie. Są jednak ćwiczenia, które pomagają wydłużać oddech.

Jak to zrobić?

  • Ćwicz i wzmacniaj mięśnie brzucha
  • Weź baaardzo głęboki wdech. Zatrzymaj powietrze na 2-3 sekundy. Licz do 5. Znowu zatrzymaj powietrze na 2 sekundy. Wypuść powietrze, które zostało.
  • Weź głęboki wdech i wpuszczaj powietrze bardzo powoli wypowiadając sylabę „om”

 

2. Artykulacja – szkolenie prezentacje i autoprezentacja

To proces kształtowania dźwięków. Oto kilka podpowiedzi na temat tego jak ja rozwijać.

  • Walcz ze zbyt mocno zaciśniętą szczęką odciągając kąciki ust na boki, powoli otwierając buzię jak najmocniej w dół, „czesząc” górną wargę dolnymi zębami a dolną górnymi.
  • Wypowiadaj głośno samogłoski: a, o, e, u, i, y – zaczynając z możliwie najszerzej otwartą buzią i powoli ją zamykając. Potem wymawiaj samogłoski w innej kolejności: a e y i a o u     i y e a     u o a. Podobnych ćwiczeń można znaleźć dużo więcej.Dużo więcej podpowiedzi znajdziesz w innych wpisach. Sporo ćwiczeń podaje też w trakcie projektu szkolenie profesjonalne prezentacje.

 

3. Dykcja – szkolenie prezentacje i wystąpienia publiczne

Dykcja to umiejętność łączenia poszczególnych głosek w słowa a później  w zdania.

Jak to zrobić?

  • Weź książkę, gazetę lub inny tekst i czytaj go na głos, najwyraźniej jak umiesz – możesz do ust włożyć korek po winie.
  • Powoli i wyraźnie wymawiaj „łamańce” językowe np.  „wyindywidualizowaliśmy się z rozentuzjazmowanego tłumu”.

 

4. Szkolenie profesjonalne prezentacje – tempo

Jeśli mówisz zbyt szybko – ryzykujesz, że odbiorca nie rozumie o czym mówisz.  Nie możesz też mówić zbyt wolno, bo zanudzisz swoją publiczność. Zapytaj kogoś bliskiego o to co myśli na temat tempa Twojej mowy, czy jest dobre, zbyt wolne czy zbyt szybkie. Porównaj to z innymi opiniami. Dobrze będzie jeśli sprawdzisz to też osobiście.

Czytaj i nagrywaj się dyktafonem lub kamerą. Później odsłuchaj nagranie, sprawdź czy tempo jest odpowiednie, czy zdania dobrze brzmią i z każdym kolejnym nagraniem staraj się robić to bardziej dokładnie, zmieniaj szybkość, testuj różne opcje. Szkolenie profesjonalne prezentacje, to okazja do tego, żeby sprawdzić to wspólnie z innymi osobami. Nagram Cię, wspólnie obejrzymy film i zobaczymy co jest do poprawy.

 

5. Intonacja – szkolenie prezentacje handlowe

Intonacja wprowadza emocje do Twojej wypowiedzi. Bez niej będzie nudno, uśpisz swoich odbiorców i przestaną Cię słuchać.

Jak ją rozwijać? Czytaj na głos dowolne teksty zmieniając intonację:

  • Naśladuj: komentatora sportowego, polityka, prezentera wiadomości, złego bohatera z bajki i każdą inną postać, która przyjdzie Ci do głowy.
  • Przeczytaj tekst tak żeby ogłosić: dobrą informację, złą informację, spróbować kogoś rozśmieszyć lub zdenerwować.
  • Jeśli masz dzieci, to czytaj im bajki.

 

Duże więcej ćwiczeń znajdziesz w innym wpisach. Nauczę Cię ich także na szkoleniach.
Ćwiczenia powtarzaj codziennie.

 

Szkolenie profesjonalne prezentacje dostępne jest w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

 

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Szkolenia online