Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Szkolenie wystąpienia publiczne Kraków – o czym pamiętać przed wystąpieniem

Szkolenie wystąpienia publiczne Kraków – o czym pamiętać przed wystąpieniem

Zanim wyjdziesz na scenę i staniesz przed publicznością, dobrze się przygotuj. W trakcie projektu szkolenie wystąpienia publiczne Kraków, proszę uczestników żeby zastanowili się nad kilkoma ważnymi pytaniami.
Oto te podstawowe.

 

Szkolenie z wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

lightbulb

Szkolenie wystąpienia publiczne Kraków  – „Kto słucha?

 

Jaki jest cel prezentacji biznesowej?

Co chcesz osiągnąć danym wystąpieniem publicznym?

Jaką myśl chcesz przekazać słuchaczom?

Czy chcesz ich do czegoś przekonać? Zainspirować?

Kto będzie na spotkaniu?

W jakim wieku jest widownia?

Czy jest zróżnicowana pod względem płci, wykształcenia, poglądów politycznych?

Pytanie czy to grupa, która ma wspólne zainteresowania?

Czy to wyznawcy jednej religii, przedstawiciele mniejszości?

Może wśród słuchaczy będzie ktoś wyjątkowy?

 

To ważne pytania. Dzięki nim będziesz wiedział, jak mówić do swoich odbiorców i jakich słów używać, ewentualnie czego unikać. Jednak to nie wszystkie, które warto sobie zadać. W trakcie szkolenia wystąpienia publiczne Kraków wymieniam też następujące pytanie, które pozwalają nam zamienić się rolami i przez chwilę zastanowić, czego oczekuje słuchacz.

Szkolenie z wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

lightbulb

Szkolenie wystąpienia publiczne Kraków – „Jakie mają potrzeby?

Jakie są lub mogą być potrzeby słuchaczy?
Co chcą od Ciebie usłyszeć?
Gdybyś był na ich miejscu, co Ty chciałbyś usłyszeć?
Co Ciebie by zainteresowało?
Pomyśl co przykułoby Twoją uwagę?
Co słuchacze już wiedzą o tych sprawach, o których masz mówić?

Szkolenie wystąpienia publiczne Kraków – ważna podpowiedź.

lightbulb

Dodatki

W trakcie szkolenia z prowadzenia prezentacji biznesowych, zajmujemy się też kwestiami bardziej technicznymi. Oto kolejne przydatne pytania.

Jakich pomocy użyjesz?
Czy wykorzystasz flipchart, czy może prezentację.
Jeśli prezentację, to czy będzie na niej więcej treści czy może umieścisz w niej tylko kilka zdjęć, a reszta będzie Twoją narracją?

A może weźmiesz jakiś rekwizyt?

I na końcu tego mini szkolenia wystąpienia publiczne online, jeszcze pytanie dotyczące budowania kontaktu z odbiorcami.


Jak zaangażujesz uczestników do aktywnego udziału w Twojej prezentacji?

Pamiętaj, nawet jeśli tylko Ty mówisz, nie jesteś tam sam, możesz widowni zadawać pytania, zwracać się do niej, prowadzić dialog a tym samym zapraszać ich do udziału.

Szkolenie z wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

lightbulb

Szkolenie wystąpienia publiczne Kraków – porady last minute

I jeszcze kilka dodatkowych porad na ostatnią chwilę

A

 • Bądź dobrze przygotowany, ale nie recytuj prezentacji jak wiersza, miej świadomość tego co chcesz przekazać, ale mów swoimi słowami, naturalnie.
 • Przyjedź na miejsce, w którym odbędzie się wystąpienie wcześniej – żeby się z nim oswoić, sprawdzić czy rzutnik wyświetla przegotowaną w domu prezentację, czy mikrofony działają.
 • Jeśli to możliwe, wejdź wcześniej na scenę, kiedy sala będzie pusta i zrób sobie próbę, pozwoli Ci to doświadczyć tego nowego miejsca, trochę się do niego przyzwyczaić, poczuć bezpieczej. Wiele z tych podpowiedzi opisuję w części poświęconej tremie, w ramach mojego szkolenia prezentacje biznesowe.
 • Jeśli będzie taki wybór, zastanów się, jaki mikrofon wybrać – na głowę, czy zwykły do ręki. Plusem tego drugiego jest to, że można podchodzić do ludzi i zadawać pytania. Pomaga też, jeśli nie wiesz, co zrobić z rękami podczas wystąpienia. Z drugiej strony przeszkadza w gestykulacji i wykorzystywaniu przedmiotów w trakcie prezentacji.

B

 • Jako trener wystąpień publicznych, który od lat pracuje w mediach i na scenie, podpowiadam też, nie pij nic gazowanego – bo będziesz się zapowietrzać. Nie jedz czekolady ani toffi. Kiedy wiem, że będziemy dużo mówić, warto odstawić też kefir, orzechy, czosnek, ostre przyprawy, cytrusy, potrawy smażone, mocną herbatę, kawę, alkohol, czerwone mięso. Oczywiście każdy inaczej reaguje, każda krtań jest inna i dlatego warto sprawdzić, który z powyższych produktów szkodzi, i trzeba omijać go szerokim łukiem, gdy szykuje się publiczne wystąpienie. Dostaniesz pełną listę na szkoleniu otwartym lub w ramach szkolenia indywidualnego wystąpienia publiczne. Ja przed wystąpieniem unikam czekolady i innych rzeczy, które mogą wywołać u mnie zgagę. Pamiętaj, że jeśli mocno się stresujesz to kawa i napoje energetyczne będą złym pomysłem, ponieważ bardziej Cię nakręcą.
 • To jest podpowiedz, którą przetrenujesz przed kamerą w trakcie kursu wystąpień publicznych. Kilku pierwszych zdań naucz się na pamięć – jeśli dopadnie Cię trema, łatwiej będzie zacząć, a gdy emocje opadną, będzie z górki.
 • Nie czytaj prezentacji, tylko mów do ludzi. Wypisz sobie kluczowe punkty lub hasła przemówienia i każdy z nich rozbudowuj.

C

 • Patrz na słuchaczy.
 • Mów głośno, ale nie krzycz. Podstawa to głos opanowany i niski. Jeśli wykorzystujesz mikrofon, zapytaj kogoś z obsługi technicznej jak blisko i pod jakim kontem go trzymać, żeby było słychać, ludzie często trzymają mikrofony bardzo daleko od buzi, przez co ledwo działają. Mów do mikrofonu trochę głośniej niż zwykle ale nie krzycz. Więcej na temat tego jak mówić, znajdziesz we wpisach dotyczących komunikacji prajęzykowej, czyli jednego z ważniejszych elementów szkolenia autoprezentacja i wystąpienia publiczne.
 • Postawa ciała. Nie kiwaj się na wszystkie strony. Pamiętaj o emocji którą chcesz pokazać nam zależy na „pozytywnej pewności siebie”. Nie pamiętasz o co chodzi, wróć do części opisującej komunikację niewerbalną w moim treningu wystąpień publicznych.
 • Staraj się, żeby nie były to nerwowe ruchy i żeby nie było ich za dużo. Trzymanie rąk kompletnie nieruchomo też nie jest najlepszym pomysłem, naszym celem jest naturalność. Więcej informacji w części dotyczącej komunikacje niewerbalnej.

D

 • Zadbaj, oczywiście, o strój – bo jak Cię widzą, tak Cię piszą. Dress code to też jedna z części mojego szkolenia sztuka wystąpień publicznych.
 • Zawsze bądź doskonale przygotowany merytorycznie – musisz znać swój temat na wylot.
 • Nie jesteś przygotowany – nie zabieraj głosu.
 • Przygotuj sobie odpowiedzi na każde trudne pytanie, które może się pojawić, przemyśl je, naucz się. Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, spokojnie zrobimy to w trakcie szkolenia z prezentacji biznesowych, lub w trakcie sesji indywidualnych.
 • Słuchaj dokładnie rozmówcy.

E

 • Nie traktuj dyskusji na trudny temat i innego zdania rozmówcy, czy odbiorców jako ataku personalnego.
 • Jeśli pojawiają się pytania z tezą zawsze dokonuj klaryfikacji i parafrazy – precyzowanie. Nie wiesz co to jest? Nie martw się wszystko Ci wyjaśnię podczas kursu sztuka przemawiania i prezentacji. Zrobimy też sporo ćwiczeń z tego zakresu.
 • Nie staraj się przekonać swoich odbiorców – dyskutuj, spokojnie podawaj fakty.
 • Twoje nastawienie i zachowanie podczas rozmowy to połowa sukcesu.

 

Jeśli pojawią się dodatkowe pytania, zapraszam do kontaktu. I na szkolenie wystąpienia publiczne Kraków.

 

TUTAJ przeczytasz o coachingu (sesjach indywidualnych)
TUTAJ o szkoleniach  

Szkolenie wystąpienia publiczne Kraków dostępne są też w innych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Katowice
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu  

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online

Szkolenia online