Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Szkolenie z wystąpień publicznych – komunikacja werbalna

Szkolenie z wystąpień publicznych – który poziom jest najważniejszy?

Zgodnie z tym o czym już wiele razy wspominałem, moje szkolenie z wystąpień publicznych podejmuje temat komunikacji interpersonalnej kompleksowo. Zajmiemy się 3 poziomami komunikacji, werbalnym, parajęzykowym i niewerbalnym. W tym wpisie będzie o słowach. Słowa służą do przekazywania  informacji,  prajęzyk i mowa ciała tworzą klimat rozmowy, sygnalizują stosunek nadawcy komunikatu do jego treści oraz budują relację pomiędzy uczestnikami komunikacji.

 

Szkolenia wystąpienia publiczne

Szkolenie z wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

Badanie

Bardzo często w różnych szkoleniach miękkich, są w tej grupie także szkolenia prezentacje biznesowe, cytowane są te badania.  Słowa to zaledwie drobny procent  procesu komunikacji, wszyscy już chyba znają ten słynny podział komunikatu: 7% to słowa, 38% to parajęzyk, 55% to mowa ciała. Taka proporcja odnosi się głównie do sytuacji,  w których komunikat jest niespójny. Wtedy duże znaczenie ma mowa ciała. Albert Mehrabian, twórca tego podziału, badał zależności komunikacji werbalnej i niewerbalnej w kontekście komunikacji postaw i uczuć. Jego teorii, mimo że często tak się dzieje, nie można więc przenosić na inne sytuacje, np. komunikację faktów czy danych. Istotne jest jednak samo zwrócenie uwagi na siłę komunikatów niewerbalnych. Mehrabian przeprowadził też eksperyment, w którym analizowano komunikację postawy uległości i dominacji. Eksperyment doprowadził do wniosku, iż komunikacja kanałem niewerbalnym jest ok. 4.3 raza skuteczniejsza niż werbalna. To cenna wiedza, którą powinno zawierać szkolenie z wystąpień publicznych.

Szkolenia wystąpienia publiczne

Szkolenie z wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

Badanie

Do podobnych wniosków doszedł  amerykański  psycholog Ray  Birdwhistell.  Jego  liczne badania  dowodzą,  że w konwersacjach bezpośrednich 35% informacji pochodzi ze słów, 65% z ekspresji niewerbalnej. Można więc wypełnić swoje przemówienie, wypowiedź mądrościami, ale jeśli ciało wyśle sprzeczny z tym, o czym mówimy, komunikat,  to wszystko na nic. W sytuacji niezgodności obu rodzajów komunikatów, te o charakterze werbalnym uznawane są za nieprawdziwe, silniejsza staje się komunikacja niewerbalna. Dlatego też szkolenie autoprezentacja i wystąpienia publiczne, zawiera dokładny opis tych mechanizmów. W jego trakcie robimy też wiele ćwiczeń, które pozwalają tego doświadczyć.

Jest to wiedza, która bardzo przydaje się podczas spotkań sprzedażowych, w obsłudze klienta czy podczas wystąpień publicznych czy prezentacji biznesowych. Często bowiem nie mamy świadomości tego, że nasze ciało mówi co innego niż nasze słowa  i na to właśnie zwrócą uwagę odbiorcy. Przeżywane emocje, jeśli nie jesteśmy tego świadomi i nie mamy kontroli, natychmiast widać na ciele, czy w naszej intonacji. Podobnie jest ze stresem podczas wystąpień publicznych. Często, mimo dobrych chęci, możemy wywołać skutek odwrotny od pożądanego, nie rozumiejąc, gdzie jest przyczyna.

 

Dlatego w tej części rozbroimy poszczególne poziomy komunikacji na czynniki pierwsze, pokażę Ci też jak trenować i rozwijać swoje umiejętności na tych poziomach. Zaczynamy od słów…

Szkolenie z wystąpień publicznych – komunikacja werbalna?

Szkolenia wystąpienia publiczne

Tak jak wspominałem komunikacja werbalna służy do przekazywania faktów i danych.

Wypowiedzenie średniej długości zdania zajmuje nam ok. 2,5 sekundy: ”Cześć nazywam się Marcin. Zapraszam Was na szkolenie z wystąpień publicznych”. Średnio mówimy przez 10–11 minut dziennie. Wydaje się mało? Pamiętaj, że to średnia, czyli po jednej stronie jest ktoś kto np. pracuje sam w lesie po drugiej np. nauczyciel. Do tego, jeśli to policzyć, to w tym czasie możesz wypowiedzieć ok 264 średniej długości zdania, a to całkiem sporo.

Może i komunikacja werbalna nie jest tak istotna jak niewerbalna czy prajęzykowa, ale na kilka rzeczy warto zwrócić uwagę. Te najważniejsze porady, o które zawiera moje szkolenie z wystąpień publicznych.

Szkolenia wystąpienia publiczne

Szkolenie z wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

PORADY

Unikamy oficjalnego, sztucznego, pozbawionego emocji języka, opartego na podawaniu suchych danych.

Pokazuj siebie w tym co mówisz , bądź unikalny.

Podczas mówienia używamy  emocji i wyobraźni.

Unikamy trudnych wyrazów.

Mówimy w sposób prosty i zwięzły.

 

Ok to mamy podstawę do pracy w tym zakresie. Więcej informacji i przydatne porady znajdziesz w kolejnych wpisach dotyczących mojego kursu wystąpienia publiczne i prezentacje biznesowe.

TUTAJ przeczytasz więcej o komunikacji interpersonalnej oraz konkretnie komunikacji werbalnej w trakcie wystąpień publicznych i prezentacji biznesowych 

Trening wystąpień publicznych dostępny jest w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np. szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu 

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Zapraszam też na szkolenie komunikacja interpersonalna, więcej informacji TUTAJ. 

Szkolenia online