Sztuka prezentacji i autoprezentacji – heurystyki
Moje sztuka prezentacji i autoprezentacji, zawiera sporo przydatnych informacji z zakresu psychologii wpływu społecznego. Tym razem opowiem Ci o heurystykach. Są to szybkie, oszczędne i posługujące się niewielką liczbą informacji sposoby podejmowania decyzji. Poznaj ich potencjalne wykorzystanie w pracy sprzedawcy i w obsłudze klienta.
Współczesny świat zalewa nas gigantyczną ilością informacji. Trzeba sobie jakoś radzić z ich przetwarzaniem i podejmowaniem decyzji na ich podstawie. Musimy dokonywać tak wielu większych i mniejszych wyborów, że naszemu mózgowi nie wystarcza mocy przerobowych. W takich sytuacjach nasz umysł korzysta z heurystyk. Są to uproszczone reguły myślenia, pozwalające na formułowanie sądów bez analizy większości informacji, na których powinien się opierać. Heurystyki określane są jako bezwiednie stosowane drogi na skróty w przetwarzaniu informacji. To metoda prosta, ale zawodna, lecz mimo to zwykle okazuje się skuteczna i to wpływa na jej użyteczność.
Szkolenie z autoprezentacji, które przygotowałem zwraca uwagę na dwa rodzaje heurystyk. Wydają się one istotne z punktu widzenia naszych rozważań, są to heurystyki dostępności i reprezentatywności.
Sztuka prezentacji i autoprezentacji – heurystyka dostępności
Heurystyka dostępności to ocena prawdopodobieństwa wystąpienia danych zdarzeń. Opiera się ona na podstawie łatwości z jaką przychodzą nam na myśl ich przykłady czy egzemplarze. Zwykle prowadzi ona do trafnych ocen, jednak bywa myląca – choćby za sprawą mediów i tego, że nawet zdarzenia dość rzadkie, ale często nagłaśnianie, są bardziej dostępne. Można tu za Wojciszke podać przykład respondentów pytanych o to, czy w Polsce więcej osób rocznie umiera w wyniku morderstwa, czy samobójstwa. Wskazywali na pierwszą przyczynę, mimo że faktycznie do samobójstw jest znacznie więcej. Jednak to zabójstwa są bardziej medialne i bardziej szokujące, w związku z czym mocniej zapadają w pamięć. Nie jest to może bardzo biznesowy przykład, ale wiedza już zdecydowanie, każde szkolenie z autoprezentacji powinno zawierać takie elementy.
Sztuka prezentacji i autoprezentacji – heurystyka reprezentatywności
Heurystyka reprezentatywności to ocena przynależności obiektu do danej kategorii na podstawie jego podobieństwa do typowych egzemplarzy. Oceniając i kategoryzując ludzi, bazujemy na informacjach o tym, jak bardzo dana osoba wygląda na reprezentanta danej grupy. Zakładamy np., że jeśli ktoś nosi dobrej jakości garnitur, teczkę z dokumentami oraz laptopa, to prawdopodobnie jest wykształconym przedstawicielem klasy średniej, pracującym w korporacji. Te ciągi wniosków mogą być jednak dużo bardziej bogate. Ta heurystyka pomaga nam w bardzo szybki sposób i często bardzo trafnie odpowiedzieć na pytanie, kto jest kim, czyli kto do jakiej grupy czy też typu ludzi należy. Moje szkolnie sztuka prezentacji i autoprezentacji pomoże Ci wybrać pożądany i pasujący wizerunek.
Szkolenie autoprezentacja – Kiedy stosujemy heurystyki?
Stosowanie heurystyk jest tak powszechne jak ocenianie innych – robimy to w zasadzie zawsze, mimo że nie lubimy się do tego przyznawać ze względów autoprezentacyjnych (ponieważ lepiej jest uchodzić za osobę moralną i sprawiedliwą, którą nie osądza innych pochopnie). Ludzie jednak spontanicznie oceniają wszystkie napotkane obiekty jako dobre lub złe, nawet w takich sytuacjach, gdy zostały one z premedytacją tak dobrane przez badaczy, by były im całkowicie nieznane (Duckworth, 2002).
Autoprezentacja kurs – Co jest lepsze i bardziej trafne: oceny automatyczne czy logiczne wnioskowanie?
Zadając sobie pytanie o to, czy dokładne i racjonalne myślenie prowadzi do bardziej trafnych wniosków, a tym samym jest lepsze, odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Do niedawna specjaliści przyjmowali, że myślenie racjonalne jest lepsze, jednak pogląd ten się zmienia. Badania dowodzą, że czasami wybory intuicyjne okazują się wręcz bardziej dokładne od tych przemyślanych, a posiadanie mniejszej liczby informacji prowadzi do większej trafności sądów (Wilson i Schooler, 1991).
Przykładem może być też badanie, w którym pytano amerykańskich i niemieckich studentów o to, które miasto jest mniejsze: San Diego czy San Antonio. Odpowiedzi Amerykanów były znacznie gorsze niż Niemców, którzy stosowali właśnie prostą heurystykę. Ponieważ ze słyszenia kojarzyli jedynie miasto San Diego, uznali, że to drugie pewnie w związku z tym jest mniejsze (Goldstein i Gigerenzer, 2002). Autorzy tego badania doszli więc do wniosku, że heurystyki są szybkimi, oszczędnymi, posługującymi się niewielką liczbą informacji sposobami podejmowania decyzji. Jeśli ciekawi Cię mechanizm działania heurystyk, moje szkolenie z autoprezentacji pomoże Ci go zrozumieć.
Szkolenie z autoprezentacji – wnioski
Znając mechanizm wpływu heurystyk, możemy skutecznie wykorzystywać je w pracy zawodowej, komunikując swoim zachowaniem czy wyglądem cechy, które chcemy przekazać klientom, i te, na których nam zależy.
Szkolenie sztuka prezentacji i autoprezentacji dostępne jest w różnych miastach.
W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk
TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach
Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ
Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.
TUTAJ przeczytasz o coachingu
Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.