Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Sztuka wystąpień publicznych – komunikacja niewerbalna

Sztuka wystąpień publicznych – komunikacja niewerbalna

Wystąpienia publiczne szkolenie – komunikacja niewerbalna – gesty

Sztuka wystąpień publicznych, to bardzo obszerne szkolenie. Tym razem zajmę się gestami. Wspomagają one nasze słowa. Podnoszą efektywność przekazu oraz to, na ile skutecznie jest on odczytywany. Zgodnie z doniesieniami naukowymi pomiędzy dłońmi a mózgiem istnieje więcej połączeń nerwowych niż pomiędzy jakimikolwiek innymi częściami ciała. Gesty i dłonie, mogą informować o naszym stanie emocjonalnym, pamiętajmy o kontekście i teorii konstruowanej emocji. Jak pokazują badania gesty są też bardzo przydatne i to nie myślę tylko o tym, że podkreślają dynamikę naszej wypowiedzi.

lightbulb

Sztuka wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

BADANIA

Geoffrey Beattie i Nina McLoughlin z Uniwersytetu w Manchesterze przeprowadzili badania polegające na tym, że ochotnicy słuchali bajek, w których występowały postacie z filmów animowanych. W jednej z grup narrator wzbogacił opowiadanie gestykulacją rąk. 10 minut później  okazało się, że ci, którzy obserwowali gestykulację, o ponad 30% lepiej zapamiętali szczegóły fabuły. Świadczy to o tym, że duży wpływ na zdolność zapamiętywania mają gesty.

źródło: (Beattie G., 2003, Visible Thought).

 

Zajmując się gestykulacją bardziej szczegółowo, zacznijmy od pozycji zamkniętej, o której wspominałem już wcześniej.

Wystąpienia publiczne szkolenie – komunikacja niewerbalna – pozycja zamknięta

Jej bazowym elementem jest zamknięcie ciała za pomocą ramion. Gestu tego uczymy się już jako dzieci. Gdy byliśmy zawstydzeni albo zagrożeni, ukrywaliśmy się za jakimś przedmiotem np. stołem czy krzesłem. Jednak w miarę dorastania ok szóstego roku życia, gdy ukrywanie się za przedmiotami przestaje być cool, zaczynamy chować się za swoimi własnymi splecionymi rękami. Później u nastolatków i dorosłych te gesty stają się jeszcze bardziej subtelne. Ucząc się sztuki wystąpień publicznych, szczegółowo omawiamy te wszystkie pozycje.

lightbulb

Szkolenie z wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

BADANIA

Badania dotyczące tego gestu, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych sugerują, że w komunikacji czy wystąpieniach publicznych to jest naprawdę zła pozycja. Dwie grupy osób biorących udział w badaniu, zostały poinstruowane o pozycji jaką powinny przyjmować w trakcie jego trwania. Jedna grupa miała słuchać wykładu w pozycji swobodnej, bez krzyżowania rąk i nóg. Druga miała w trakcie całego wykładu mieć ciasno zaciśnięte ramiona na klatce piersiowej.

Wyniki pokazały, że grupa z założonymi ciasno rękami zapamiętała o 38% mniej materiału, była też dużo bardziej krytyczna w ocenie wykładów i osób prowadzących. Sprawdzamy to w praktyce, ponieważ w czasie mojego szkolenia sztuka wystąpień publicznych, każdy z uczestników wielokrotnie występuje prze innymi i przed kamerą.

Sztuka wystąpień publicznych – komunikacja niewerbalna – przykłady gestów

Oto przykłady niektórych popularnych gestów i tego, jak możemy je odczytywać.

Sztuka wystąpień publicznych – szybkie zacieranie rąk

to sposób, w jaki ludzie w przyjęty kulturowo sposób mogą wyrażać np. pozytywne oczekiwania. Szybkość, z jaką ktoś zaciera ręce, może świadczyć o tym, kto według niego będzie beneficjentem sytuacji. Jeśli rozmówca szybko zaciera ręce, może komunikować, że ma dla Ciebie naprawdę dobra ofertę, jeśli wolno, może wyglądać na kombinatora myślącego raczej o sobie. Pamiętaj jednak o książce i teorii konstruowanych emocji, którą często przytaczam, pisząc o sztuce wystąpień publicznych.

Splatanie i zaciskanie palców obu dłoni

może świadczyć o dystansie, niepokoju lub negatywnym nastawieniu. Może mówić o frustracji, nawet gdy gest ten wykonuje ktoś uśmiechnięty. Uśmiech i to zaciskanie trudno jest nawet połączyć. Spróbuj to zrobić, jest to oczywiście wykonalne, ale w środku mamy jakiś dyskomfort. Takie drobne ćwiczenia także robimy w trakcie szkolenia z wystąpień publicznych. Co więcej, pojawiają się sugestie że, może istnieć związek pomiędzy wysokością, na jakiej splata się dłonie, a stopniem frustracji. Myślę tu o splataniu rąk na wysokości twarzy, w połowie ciała i na wysokości krocza.

Sztuka wystąpień publicznych – wystawianie kciuka z kieszeni

jest to gest odbierany w sposób raczej pozytywy, przywodzi na myśl kogoś wyluzowanego. Jednocześnie sugeruje się, że jest popularny wśród ludzi, którzy mogą tworzyć wrażenie poczucia wyższości w stosunku do innych. Jeśli więc chcesz wyjść na skromnego, jego stosowanie nie będzie dobrym pomysłem. Jeśli nie jesteś pewien jako to działa i co w takim razie robić z rękami na scenie, spokojnie w trakcie szkolenia sztuka przemawiania i prezentacji, dokładnie wyjaśnię Ci wszystkie te elementy.

Sztuka wystąpień publicznych – wieża

gest często stosowany w relacji zwierzchnik–podwładny, mogący wyrażać zdecydowanie i pewność siebie. Osoby zajmujące wyższe miejsce w hierarchii często wykonują ten gest, kiedy wydają polecenia lub udzielają rad podwładnym. Unikaj tego gestu jeśli chcesz wzbudzić zaufanie, czasami może on być czytany jako wyraz samozadowolenia albo arogancji. Jeśli natomiast chcesz tworzyć obraz osoby, która wszystko wie, wieża będzie przydatna. Ja mam jednak poczucie, że ten gest jest już na tyle wyświechtany przez wszystkich, którzy uczyli się jak występować, ale w sposób dość sztuczny, że właśnie takie wrażenie tworzy, sztucznej, wyuczonej pozy. Więc jako trener wystąpień publicznych, nie polecam.

Ręce trzymane za plecami

gdy jedna ręka trzyma drugą za nadgarstek, może to sugerować zakłopotanie, frustrację lub zmartwienie. Jeśli ręce są tylko założone do tyłu, a głowa jest uniesiona do góry, może to świadczyć to o pewności siebie. Tej pozycji też nie polecam, chyba że masz taki plan. To też sprawdzimy w czasie szkolenia z autoprezentacji, kamera w bardzo widoczny sposób pokazuje, te wszystkie gesty.

Pokazuj ludziom dłonie, bo to budzi zaufanie. Zobacz jak to działa przy stole. Zapytaj kogoś czy zmienia się w jakiś bardzo subtelny sposób, samopoczucie tej osoby w zależności od tego czy siedząc naprzeciwko siebie przy stole, masz dłonie na balacie, czy schowane pod nim. To jest subtelna różnica ale działa. Jeśli nie samemu, to pokaże Ci to w trakcie nauki sztuki wystąpień publicznych, na jednym z moich szkoleń. Zapraszam.

lightbulb

Szkolenie z wystąpień publicznych. Ważna podpowiedź.

Podpowiedzi:

Jeśli nie wiesz co zrobić z rękami w trakcie prezentacji i masz problem z gestykulacją. Dobrym rozwiązaniem będzie po pierwsze pamiętanie o wybranej emocji, która pozwoli Ci się otworzyć. Jeśli to nie będzie działało, możesz wziąć do ręki podkładkę z notatkami lub długopis, pamiętaj jednak, żeby się nim nie bawić i nie zamykać się trzymając np. podkładkę oburącz. Na takie drobne elementy, jako trener wystąpień publicznych, też zwracam uwagę.

Sztuka wystąpień publicznych – gestykulacja – złota zasada

Jeśli chodzi o gestykulację to złota zasada jest taka, żeby po pierwsze z nią nie przesadzać, a po drugie, zapomnieć, o jej kontrolowaniu. Wiem, wiem, dziwne. Chodzi jednie o to, że na 100%  kiedy komunikujesz się na co dzień,  nie myślisz o tym jakie gesty wykonujesz, działa to automatycznie, a wtedy są idealne, naturalne, prawdziwe.

Na koniec pamiętaj!

Gestykulowanie skupia uwagę, zwiększa siłę przekazu oraz pomaga nam zapamiętać więcej informacji. Trzymaj dłonie zawsze z przodu.

TUTAJ przeczytasz więcej o komunikacji.

Trening wystąpień publicznych dostępny jest w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ 

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu 

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Kursy online