Marcin Mańka – Szkolenia Coaching Media

Szkolenie wystąpienia przed kamerą – budowanie kontaktu

Szkolenie wystąpienia przed kamerą – budowanie kontaktu

To kontynuacja wpisu o strukturze wystąpienia, a dokładnie budowaniu kontaktu. Poprzedni znajdziesz TUTAJ.  Są to materiały z projektu szkolenie wystąpienia przed kamerą.
Następne elementy wystąpienia są następujące.

  1. Szkolenie wystąpienia przed kamerą – spokój i opanowanie

Zadbaj o to, by komunikat, który wysyłasz do odbiorców, czy to za pomocą słów, czy mowy ciała i wyglądu, mówił: „Jestem spokojny, czuję się pewnie i dobrze w tym miejscu”. Twój spokój i opanowanie sprawią, że zyskasz zaufanie. Jesteś wiarygodny. Od razu widać, że wiesz, co mówisz i jesteś pewny swojej wiedzy. Pamiętaj oczywiście, że tak jak już wspominałem, podczas pracy na treningu wystąpień publicznych, uczymy się tego jak realnie zmieniać swoje nastawienie, a nie tylko wyglądać na opanowanego.

  1. Szkolenie wystąpienia przed kamerą – miej jasny cel

Zanim rozpoczniesz prezentację, a najlepiej jeszcze zanim zaczniesz ją opracowywać i przygotowywać się do wystąpienia, zadaj sobie pytanie o to, czego po niej oczekujesz. Co chcesz osiągnąć, czyli jaki masz cel? Jeżeli chcesz przedstawić plany roczne albo podsumować np. kwartał, to warto zadbać o to, żeby nie była to sucha pozbawiona emocji treść. Pojawiają się oczywiście sytuacje wyjątkowe, kiedy musimy przekazać informacje trudne, ale tym zajmiemy się w osobnym module szkolenia. Jasny cel to baza naszej pracy w ramach szkolenia z prezentacji PowerPoint.

  1. Bądź sobą – bądź naturalny

O tym sporo pisałem, już w wielu wcześniejszych artykułach, zbierających cześć wiedzy z zakresu treningu wystąpień publicznych. Jesteś najciekawsza i najciekawszy taka/taki jaki jesteś naprawdę, bez masek, to też bardzo uwalniające. Co ciekawe moje szkolenie wystąpienia przed kamerą , to nauka tego jak być sobą, a nie jakimś sztucznym mówcą idealnym.

  1. Błędy to naturalna część wystąpienia

Jeśli czegoś nie jesteś pewien, nie bój się o tym mówić. Jeżeli się pomylisz, to powiedz, że się zgubiłeś i wróć do właściwego punktu. Pomyłki, przejęzyczenia i potknięcia to znakomita szansa na zyskanie sympatii publiczności. Chyba nikt nie lubi ideałów. Od Twojej reakcji na sytuację pozornie trudną zależy to, czy podbijesz serca słuchaczy. Jednym zdaniem, czy sprawisz że Cię polubią. Elliot Aronson opisał zjawisko tzw. efektu potknięcia, który sprawia, że okazjonalne niezręczności mogą poprawić notowania towarzyskie. Więcej o tym przeczytasz, we wpisie, w którym omawiam, sytuacje trudne, które przerabiamy w trakcie szkolenia wystąpienia przed kamerą .

 

Zawsze staraj się zachować spokój i dystans do błędów, które popełnisz. Jeśli Ty tak zrobisz, publiczność pewnie też tak je potraktuje. Może to dość odległe porównanie, ale wiele komedii czy gagów opiera się na wpadkach czy wypadkach, które przytrafiają się głównym bohaterom, rozbawiając przy tym do łez oglądających. Absolutnie nie namawiam Cię do planowania takiego zachowania. Pokazuję jednak pewne połączenie, przykład tego, że to, co pozornie jest wpadką, często dzięki Twojemu dystansowi możesz przemienić się w sukces. Uwielbiam np., gdy na końcu filmów prezentowane są wpadki, pomyłki, przejęzyczenia i powtórzenia aktorów, które miały miejsce podczas nagrywania. To wszystko sprawia, że gwiazda filmowa wydaje się bardziej normalna. Do tego pokazuje, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dobry film to wynik wielu powtórzeń oraz ciężkiej i mozolnej pracy. Spora część, pracy w trakcie szkolenia z wystąpień publicznych, to nauka tego jak zaakceptować i polubić siebie.

Trzeba oczywiście pamiętać o tym, aby zachowywać się adekwatnie do sytuacji. Śmiech na pogrzebie pasuje raczej tylko do komedii pełnych specyficznego angielskiego humoru.

  1. Bądź precyzyjny

Mów jasno i używaj jak najbardziej prostych słów. Nie kombinuj, nie staraj się być zbyt fajny i zbyt elokwentny. To może prowadzić do odwrotnych skutków. Używanie bardzo wyszukanego i książkowego języka może stwarzać dystans między Tobą a widownią. Chyba że mówisz do grupy literatów, wtedy wyszukany język jest jak najbardziej wskazany.

Do tego prosty (choć nie prostacki) język wyeliminuje nieporozumienia. Musisz pamiętać, że ludzie często inaczej postrzegają dokładnie te same sprawy czy sytuacje. To, że coś jest oczywiste dla Ciebie, nie oznacza, że jest takie również dla innych. Wiele podpowiedzi na ten temat, znajdziesz we wpisach z zakresu kursy wystąpień publicznych, a konkretnie części, która dotyczy komunikacji werbalnej.

Dopiero gdy nabierzesz większej pewności, możesz zacząć tworzyć bardziej skomplikowane wystąpienia. Jednak zasada zawsze jest podobna: lepiej mówić krótko niż rozwlekle. Przypomnij sobie wystąpienia prelegentów podczas ostatniej konferencji, na której byłaś/byłeś. Zwykle najlepiej i najbardziej pozytywnie zapamiętujemy tych, którzy mówili obrazowo i zwięźle, zmieścili się w wyznaczonym czasie. Czas wypowiedzi ustalony jest nie tylko ze względu na porządek wydarzenia, ale też zwykle po to, żeby ludzi zainteresować tematem, a nie całkowicie go wyczerpać. Wystąpienie podczas konferencji trzeba potraktować raczej jako reklamę. Jeśli uda Ci się zainteresować odbiorców, resztę opowiesz w kuluarach.

  1. Zarażaj emocjami

Mów bardzo jasno o tym, na czym Ci zależy. Pokazuj pozytywne emocje. Zachowuj się tak, żeby było widać Twoje zaangażowanie i zainteresowanie tematem, pasję do tego, czym się zajmujesz. Przekonanie do tematu  i charyzma to jedna z najważniejszych cech mówcy idealnego, jaką w trakcie szkolenia z autoprezentacji, wymieniają uczestnicy. To emocje odbiorców są głównym miernikiem sukcesu Twoich działań. Twoja dynamika i nastawienie będą zaraźliwe. Więcej na ten temat opowiem w modułach dotyczących komunikacji, w trakcie projektu szkolenie wystąpienia przed kamerą.

  1. Bądź spójny

Staraj się, by Twoje zachowanie, wygląd, sposób mówienia i cała reszta były ze sobą harmonijnie połączone, by do siebie pasowały i wzajemnie się uzupełniały, tworząc spójną i informację na temat Twojej osoby. Dobra zawartość w atrakcyjnym opakowaniu sprzedaje się lepiej. Tego uczymy się w trakcie szkolenia wystąpienia przed kamerą , czyli jak sprzedać siebie.

  1. Zadbaj o dramaturgię

Jako trener wystąpień publicznych, często powtarzam, że prezentacja to forma teatru, a prelegent jest właściwie aktorem. Mamy scenę i publiczność. Dlaczego nie zastosować pewnych aktorskich sztuczek? Zaskocz słuchaczy już na początku. Może anegdota, a może 30-sekundowa cisza?

Lill Lindfors w czasie transmisji Eurowizji dużo ryzykowała, chcąc przyciągnąć uwagę widzów. W 1985 r. szwedzka wokalistka prowadziła konkurs Eurowizji, który transmitowany był w wielu krajach Europy. Gdy wychodziła na scenę – witana brawami – jej długa sukienka zaczepiła się i rozdarła na oczach milionów widzów. Jednak tylko pozornie była to wpadka. Pod jedną sukienką była druga. Mieszanka emocji, którą zafundowała Szwedka, skutecznie przyciągnęła uwagę bardzo wielu osób. Wszyscy byli ciekawi, co się jeszcze wydarzy: mimo że dobrze wiedzieli, że biorą udział w show zaplanowanym od A do Z.

 

  1. Dbaj o kontakt wzrokowy

Często zdarza się, że mówca czyta każde słowo z notatek, patrzy na prezentację, stojąc plecami do widowni albo mając wzrok wbity w podłogę czy sufit. Bardzo skutecznie omija słuchaczy. Patrzenie na osoby, do których mówimy, wskazuje na nasze zainteresowanie odbiorcami i ich celami. Daje im poczucie, że są dla nas ważni.

Spraw, by każdy z odbiorców poczuł, że mówisz właśnie do niego. To zagadnienie omawiam dokładnie w trakcie  kursu wystąpień publicznych online, w części dotyczącej komunikacji niewerbalnej.

W mniejszych grupach do kilkudziesięciu osób, jesteś w stanie co jakiś czas spojrzeć w oczy każdemu uczestnikowi. W większych musisz wzrokiem „omiatać” całą salę, co chwilę zmieniając cześć widowni, na którą patrzysz, tak by żadna grupa nie czuła się zaniedbana. Jeśli widownia siedzi w układzie teatralnym, możesz wybrać np. 5 punktów czyli 4 rogi i środek i raz na jakiś czas patrzeć na każdy z nich.

  1. Szkolenie wystąpienia przed kamerą – pozwól działać

Słyszę – zapominam
Widzę – pamiętam
Działam – uczę się

To zasada, o której warto pamiętać!

 

Dlatego ważne jest nie tylko mówienie o tym, jak coś zrobić, ale w miarę możliwości pokazanie tego a jeszcze lepiej przetrenowanie w trakcie ćwiczenia. Dokładnie na tej zasadzie oparte jest moje szkolenie prezentacje i wystąpienia publiczne.

Chodzi o to, żeby uczestnik spotkania zaangażował się w nazywanie, odrywanie informacji, które Ty chcesz przekazać. Poza tym zadawaj pytania. Czasami będą one retoryczne, ale każde będzie angażowało i pobudzało widownię. Staraj się nawiązać dialog z obiorcami, nawet jeśli prowadzisz wykład, czyli teoretycznie monolog. Co do ćwiczeń.

Ludzie uwielbiają uczyć się w ten sposób.  W trakcie mojego szkolenia z prezentacji biznesowych, trenujmy cały czas. Korzystamy z kamery i wielu innych przydatnych ćwiczeń, które pozwolą Ci doświadczyć emocji takich jak np. podczas konferencji.

 

Podawanie tylko samej teorii nie zaangażuje uczestników, wręcz przeciwnie – może ich zanudzić. Gdy staną się częścią wydarzenia, odkrywcami wiedzy, to zapamiętają ją na długo. Jak to zrobić? Zapytaj, czy ktoś słyszał coś na dany temat. Poproś o podniesienie ręki, zaproś kogoś na środek. Bądź jednak delikatny i ostrożny. Nie powinno to być przykre przepytywanie na dany temat czy wyciąganie kogoś na siłę na środek sali. Inny pomysł? Zastosuj technikę burzy mózgów. Poproś słuchaczy o jakiś pomysł związany z Twoją prezentacją, np. o rozwiązanie jakiegoś problemu. Wszystko co sprawi, że zaczną aktywnie brać udział w Twoim wykładzie czy prezentacji będzie dobry pomysłem, działanie sprawi, że będą się skupiali i dadzą Ci uwagę a o to przecież chodzi. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam na szkolenie wystąpienia przed kamerą.

 

To jeszcze nie wszystko, kolejną cześć podpowiedzi z tego zakresu znajdziesz TUTAJ

Szkolenie wystąpienia przed kamerą dostępne jest w różnych miastach.

W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk

TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach

 

Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ

Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.

TUTAJ przeczytasz o coachingu

Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.

Kursy online