Szkolenie wystąpienia publiczne Katowice – elementy wystąpienia
To kontynuacja wpisu o strukturze wystąpienia, a dokładnie budowaniu kontaktu. Poprzedni znajdziesz TUTAJ. Są to materiały pochodzące w projektu Szkolenie wystąpienia publiczne Katowice.
Następne elementy wystąpienia
16. Szkolenie wystąpienia publiczne Katowice – wykorzystuj humor
Zawsze staraj się tworzyć przyjazną atmosferę. Pamiętaj jednak o tym, że dawka humoru w czasie wystąpienia to nie to samo co opowiadanie dowcipów. Z tym trzeba uważać, żeby nikogo nie urazić. Więc nie żartuj z rasy, religii, upodobań czy preferencji seksualnych. Zwykle dobrze odbierane jest żartowanie z siebie. To pokazuje, że masz dystans do siebie. Poza tym najlepsze historie to te, które pochodzą z Twojego własnego życia. Pamiętaj jednak, że muszą one w jakiś sposób nawiązywać do tematu. W czasie treningu wystąpień publicznych, pracujemy często na Twoich realnych prezentacjach, szukając pomysłu na to jak zrobić je ciekawie i zabawnie jeśli humor tam pasuje.
Z drugiej strony, jeśli zaczynasz prezentację dowcipem, to musisz uważać. Na początku możemy być zbyt zdenerwowani i to może się po prostu nie udać. Nerwy mogą sprawić, że spalimy dowcip lub że opowiemy go nieumiejętnie. Jeśli masz mocną tremę to nie staraj się być na siłę zabawna czy zabawny. Nie wyjdzie to zbyt dobrze.
17. Szkolenie wystąpienia publiczne Katowice – opowiadaj historie
Storytelling to sztuka świadomego budowania relacji poprzez oddziaływanie na wyobraźnię i emocje słuchacza. Kluczem takich oddziaływań jest opowieść, która wydaje się słuchaczowi bliska, wzięta z jego życia, albo taka, której chciałby być częścią. To także opowieść pełna metafor. Są tacy, którzy nazywają storytelling bajkopisarstwem dla biznesu. Mit, legenda, baśń czy opowieści, nawet te korporacyjne czy marketingowe, zaspokajają uniwersalną i ponadczasową potrzebę poczucia sensu. Mity pozwalają nam również lepiej poznać i zrozumieć samych siebie – są swoistym lustrem naszych ukrytych pragnień, dążeń, rozterek i obaw. Według Indian Hopi „Ci, którzy opowiadają historie, rządzą światem”.
Storytelling w biznesie to sztuka świadomego oddziaływania na emocje i wyobraźnię Twoich odbiorców. Jest to też jeden z elementów mojego kursu autoprezentacji i przemówień publicznych.
Storytelling w biznesie to sztuka świadomego oddziaływania na emocje i wyobraźnię Twoich odbiorców. To przemyślane i dobrze skonstruowane opowieści tworzące jasny przekaz. Wzmacniają one pozytywny wizerunek firmy i co najważniejsze trafiają skutecznie do odbiorców. Fakty, które każdego dnia przedstawiasz klientom, osadzone w ramy dobrej opowieści stają się narzędziem sprzedaży w Twoich rękach. Budując historię z pewnością wyróżnisz się na rynku i szanse na to, że Cię zapamiętają zdecydowanie wzrosną.
Zadbaj więc o to żeby opanować sztukę storytellingu. Więcej na ten temat znajdziesz w innych moich materiałach dedykowanych temu tematowi. Zapraszam też na wystąpienia publiczne szkolenie indywidualne, lub na szkolenie wystąpienia publiczne Katowice.
18. Wykorzystaj przestrzeń
Na pierwszy rzut oka ustawienie widowni, może nie wydawać się aż tak istotne. Jednak w praktyce odpowiednie zarządzanie przestrzenią i układem miejsc jeśli mamy na to wpływ jest bardzo przydatne. Ma to wpływ na zaangażowanie, utrzymywanie uwagi i odczucia dotyczące hierarchii uczestników, tego czy ktoś jest ważniejszy czy wszyscy równi. To element szkolenia z prowadzenia prezentacji biznesowych, który omawiam w części dotyczącej komunikacji niewerbalnej.
Oto podstawowe układy widowni, z którymi będziesz mieć do czynienia w trakcie konferencji czy innych większych wystąpień.
Układy:
kinowy/teatralny
bankietowy
typu U – podkowa, najlepsza jest podkowa bez stołów.
szkolny
restauracyjny
Jeśli jesteś gościem na danym wydarzeniu to nie masz wpływu na układ sali, chyba że jest to np. szkolenie, które prowadzisz i o to poprosisz.
Zasada, o której wspominałem już wcześniej w części szkolenia z wystąpień publicznych, dotyczącej kontaktu wzrokowego. Nawet przy dużej ilości widzów musisz zadbać o to by każda cześć widowni czułą, że się do niej zwracasz. Trzeba na nią patrzeć co jakiś czas w trakcie wystąpienia. Jeśli grupa jest do ok 50 a nawet 100 osób, w zależności od czasu, jaki masz, możesz spojrzeć w oczy każdemu.
Układ sali może być też bardzo pomocy w utrzymywaniu uwagi. W każdej wersji gdy uczestnicy siedzą za sobą, lub za stołami, są schowani. Łatwiej wtedy odciąć się od tego co dzieje się na scenie, włączyć komputer czy telefon i zająć innymi tematami. Właśnie z tej przyczyny podczas prowadzenia szkoleń z prezentacji biznesowych, dbam o zachowanie układu w podkowę , bez stołów. Sporo tego typu podpowiedzi poznasz w trakcie kursu wystąpień publicznych.
Dla jasności jeśli będziemy nudni, albo mówili bzdury to układ sali nic nie zmieni, jednak generalnie jest bardzo pomocny. Nie dość, że wszyscy uczestnicy będą się obserwowali co natychmiast sprawi, że używanie komputera czy telefonu będzie niemile widziane jeśli wprowadzisz taką zasadę, to jeszcze prezenter ma możliwość obserwowania mowy ciała uczestników, a ta jak pamiętasz z części dotyczącej komunikacji niewerbalnej jest kopalnią wiedzy na temat tego co w danej chwili mogą przeżywać uczestnicy. Obserwacja tego co się z nimi dzieję, pomoże Ci np. szybko zmienić temat, który może być dla nich nudny, lub pogłębić ten, który będzie ciekawy. Gdy zobaczysz, że są pozamykani możesz zastawność się and przyczyną lub zapytać czy coś zmienić lub zrobić inaczej. Więcej na ten temat w trakcie projektu szkolenie wystąpienia publiczne Katowice.
Szkolenie wystąpienia publiczne Katowice – podsumowanie
Zasady, które omawiamy, podczas kursu wystąpień publicznych, są bardzo przydatne bo zbierają podstawową wiedzę. Podczas szkoleń z tego zakresu najczęściej zwraca się uwagę głównie na elementy zewnętrzne. Jednak nauka powinna zaczynać się od tego, co jest wewnątrz. W jej trakcie, mniej istotne jest to, jak stoisz i jak trzymasz ręce, jak się poruszasz i jak jesteś ubrany. Najważniejsze, by stając przed innymi, czuć, że jesteś wartościową osobą, która zasługuje na uwagę i której warto słuchać. Taka pozytywna pewność siebie sprawia, że łatwiej pokonać tremę, ponieważ w trakcie wystąpienia mierzymy się głównie z oceną i to, co najciekawsze – nie do końca z oceną odbiorców, ale z naszymi wyobrażeniami na temat tego, co inni mogą o nas pomyśleć. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam na szkolenie wystąpienia publiczne Katowice.
To jeszcze nie wszystko, kolejną cześć podpowiedzi z o strukturze wystąpienia znajdziesz TUATAJ ( link do ART 15 D).
TUTAJ przeczytasz o coachingu
Szkolenia autoprezentacja dostępne są w różnych miastach.
W ofercie są:
Szkolenie wystąpienia publiczne Warszawa
Kurs wystąpienia publiczne Kraków
Szkolenie wystąpienia publiczne Wrocław
Trening wystąpienia publiczne Poznań
Szkolenie wystąpienia publiczne Gdańsk
TUTAJ przeczytasz o wszystkich szkoleniach
Do tego wszystkie programy dostępne są też w języku angielskim.
Jeśli interesują Cię szkolenia po angielsku np. Szkolenie wystąpienia publiczne po angielsku, to zapraszam TUTAJ
Każdy program można też przeprowadzić w formie szkolenia indywidualnego np.
szkolenie indywidulane z wystąpień publicznych.
TUTAJ przeczytasz o coachingu
Do tego oczywiście wszystkie szkolenia dostępne są w formie klasycznej lub w formie szkolenia z wystąpień publicznych online.